Zdravotní rizika spojená s desinfekcí domácích bazénů a vířivek

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
14 / 05 / 2014
Zdravotní rizika spojená s desinfekcí domácích bazénů a vířivek

Zápach chlóru již dlouhou dobu neodmyslitelně patří k letním radovánkám spojeným s koupáním v bazénech a vířivkách. Chlór je stále ještě často používaným desinfekčním prostředkem, přestože se jedná o toxickou látku, která je zdraví nebezpečná. I přes nízkou koncentraci chlóru v bazénech dokáže velmi poškodit naše zdraví. Společnost Guapex tak přichází na trh s revoluční novinkou GUAa POOL, která spolehlivě vyčistí vodu v bazénech i vířivkách bez použití jedovatého chlóru a pracuje na bázi zdraví nezávadných polymerů.

Častou komplikací při plavání v bazénu s chlorovanou vodou jsou potíže s dýcháním. Během plavání totiž vdechujete nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou. Největší problémy pak vznikají ve špatně odvětrávaných prostorách, kterými mohou být i domácí zastřešené venkovní bazény či vířivky. „Na vině přitom není chlór samotný, ale jeho reakce s dusitany a dusíkatými látkami. Chlór tedy začíná být toxický a zapáchá teprve ve chvíli, kdy likviduje nějaké mikroorganismy či nečistoty. Nová technologie přípravků na desinfekci bazénů a vířivek GUAa POOL pracující na bázi polymerů je bez zápachu a jakéhokoliv rizika pro lidský organismus,“ říká Petr Wagner, ředitel společnosti Guapex.


Podráždění očí a kůže jsou nejčastějším důsledkem koupání v bazénech s chlorovanou vodou. „Koupání v chlorované vodě zhoršuje a někdy dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou vyrážky, ekzémy či atopický ekzém. Tyto obtíže trápí především osoby s citlivou pokožkou a děti,“ varuje Wagner. Chlorovaná voda je dokonce zodpovědná i za zvýšené riziko rakoviny a to především rakoviny kůže, protože chlor narušuje pokožku těla, která pak hůře odolává i slunečnímu záření. „Nová technologie GUAa POOL nezpůsobuje žádné alergické reakce ani jiná onemocnění a je vyvinuta speciálně i pro děti do tří měsíců,“ doplňuje Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.


Chlorovaná voda v bazénech zapříčiňuje také jedno z nejčastějších letních trápení všech žen, kterým jsou kvasinkové infekce. Chlor totiž svým účinkem zabíjí nejen mikroorganismy v bazénu, ale také ty v lidském těle. Narušuje tak přirozenou rovnováhu mikroorganismů především v ženském těle, kvůli čemuž pak dochází k přemnožení patogenů, způsobujících ženám nepříjemné gynekologické obtíže, které jsou často dlouhodobějšího charakteru a vyžadují léčbu.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace