Orientální jabloně se hodí i do malých zahrad

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
05 / 04 / 2016
Orientální jabloně se hodí i do malých zahrad

Ozdobné jabloně se někdy také nazývají orientální, protože mnohé botanické druhy vznikly v Japonsku, Číně a Koreji. V minulosti se sázely především jako alejové dřeviny. S návratem zahrad v přírodním stylu se však stále více uplatňují jako atraktivní solitéry vhodné i pro malé pozemky.

Okrasná jabloň, to je oblak květů zjara, barvitě olistěná korunka v létě a podzim ve znamení zářících miniatur jablíček. K tomu se červená, purpurová či oranžová jablíčka umí pevně držet větviček a zdobí tak zahradu až do předjaří.

Různé druhy, různé možnosti

Existují i miniaturní kultivary, které je možné pěstovat rovněž ve větších nádobách; ty pak lze umístit na terase, u pergoly či na větším balkoně.

Zahradu dokáže ozvláštnit i jediný stromek a což teprve, když se v ní sejdou dva nebo tři druhy… Okrasné jabloně se však velmi pěkně vyjímají ve společnosti s kdoulovci, tavolníky, dříny, skalníky, hroznovci a pustoryly.

Pokud chcete okrasnou jabloň pěstovat na trávníku jako solitérní strom, zvolte odrůdu s drobnými plody, které se na rostlině udrží dlouho do zimy. Odrůdy s většími dužnatými plody vysazujte do ucelených záhonů s keřovým patrem, nebo s podsadbou trvalek.

Krása květů i listů

Doba kvetení okrasných jabloní je sympaticky dlouhá: trvá od poloviny dubna přes celý květen a některé zasahují dobou květu až do června. K tomu na rozdíl od běžných jabloní kvetou okrasné hybridy nejen klasicky - tedy bíle, ale i sytě růžově, fialovo růžově, purpurově červeně i temně purpurově s řadou mezitónů. Jejich květy mohou být jednoduché, ale i poloplné, nebo plné s šesti až více jak deseti korunními lístky.

Bílými květy jsou známé kultivary John Downii, Golden Hornet, Fontána, Red Sentinel, Beauty. Květy bělavými růžové až růžovými se vyznačují kultivary Prof. Sprenger, Red Top, Van Eseltine, Lady Northcliffe, M. micromalus. Naopak kultivary Almey, Makamik, Liset, Fryderik Chopin kvetou tmavě červeně až temně purpurově.

Kromě barvy a formy květů si můžete vybírat i různé zbarvení listů. Ty mohou mít kromě sytě zelené i nádech do bronzova, červena a hnědočervena. Existují také kultivary s purpurovým listím.

Malá škola pomologie

Podle pomologa Václava Jabůrka patří k sadovnicky nejhodnotnějším původní, botanické druhy okrasných jabloní a jejich četné kultivary, které se vyznačují bohatou násadou květů i plodů. „Největší hodnotu mají kultivary, které pravidelně kvetou a plodí a vedle toho jsou rezistentní vůči houbovým chorobám, takže u nich nedochází k předčasnému opadání listů a plodů. Jednotlivé druhy a kultivary se od sebe liší řadou morfologických znaků. Vyznačují se různou intenzitou růstu, velikostí a tvarem koruny - od široce rozložitých, nepravidelných, kulovitých, vejčitých až po sloupovité nebo převislé.“

Koulelo se, koulelo

Jednu z největších sbírek okrasných jabloní u nás, čítající přes dvě stovky druhů, vlastní Dendrologická zahrada v pražských Průhonicích. Pokud se do jabloňového sadu, podobně jako my, vypravíte v čase podzimu, budete nejméně na dvě hodiny ztraceni. Těch vůní, barev a tvarů… Při pobíhání od jednoho stromu ke druhému nejprve zjistíte, že plody okrasných jabloní mohou být o velikosti třešní i kulatých švestiček. O kousek dál objevíte jabloně s jablíčky ve tvaru a velikosti vypasených blum, džbánků a fontánek, nakonec i stromy obsypané kulatými „panenskými“ jablíčky, která se kdysi věšela na vánoční stromek.

Ne všechny však mají dar koulení, protože na některých stromech visí jablíčka šišatá, připomínající hrušky či valentinská srdíčka. Ta ovšem bývají pouze rubínově červená - okrasné jabloně však mají v záloze také zelenou s červeným líčkem, žlutozelenou s červeným líčkem, žlutočervenou, světle červenou, temně červenou, oranžově žlutou, oranžovou, purpurově červenou a temně purpurovou.

Z čeho vybírat?

Mezi kvalitní okrasné jabloně s ozdobnými plody, které každoročně plodí, patří např.:  Arrow, Malus baccata a několik jejich kultivarů: M. dawsoniana, Dorothea, M. floribunda, Makamik, M.x purpurea Aldenhamensis a Lemoinei, M. sieboldii, Ormiston Roy, Red Jade, Lady Northcliffe, Gorgeous, Red Sentinel a M. coerulescens.

Pěstování okrasných jabloní

Jabloně jsou nenáročné dřeviny, které pro svůj zdravý růst, kvetení a bohatou násadu plodů potřebují slunečné až polostinné stanoviště a hlubokou, dobře propustnou, vlhkou a výživnou půdu. Ve stínu málo kvetou a jejich plody se řádně nevybarví. Preferují hlubší a výživnou půdu, dobře zásobenou vláhou, přizpůsobí se však i méně kvalitním půdám, jen rostou pomaleji. Nevhodná je půda podmáčená nebo extrémně suchá.

Připravili: Radka a Zdeněk Rollerovi

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace