Nebezpečný exot skočec

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
29 / 11 / 2014
Nebezpečný exot skočec

Na některé rostliny stačí kouknout a i laik spolehlivě vycítí, že tenhle exot nemá původ v tuzemsku. Mezi takové patří i Ricinus communiss neboli skočec…

Tato prastará kulturní rostlina pochází z Afriky, kde roste jako vytrvalý druh, dorůstající výšky i přes 10 m. U nás se tato rostlina z čeledi pryšcovitých pěstuje jako letnička vysoká 2 až 5 m. Každého upoutá nápadným květenstvím, jež se pak promění v trojpouzdré ostnité tobolky, jež mohou být v závislosti na odrůdě narůžovělé až sytě rudé. V dolní části rostliny vyrůstají samčí květy, v horní pak samičí. Samčí květy bývají žlutavě zelené, samičí zastupují ony červenavé odstíny. Všechny mohou mít až 2 cm v průměru.

Jak pěstovat?

Pokud vás rostlina zaujala a zvažujete, že byste ji vysadili na své zahradě, musíte si samozřejmě počkat na jaro. Před výsevem se ovšem vyplatí máčet semena 24 hodin ve vlažné vodě. Vlastní výsev provádíme v březnu po jednom semeni do sadbovačů či menších květináčků. Optimální teplota pro klíčení je 20 °C. Ve druhé polovině května vysazujeme rostlinky do zahrady buď v menších skupinách nebo jako solitéry. Ricinus vyžaduje hluboké, vyhnojené, živinami velmi dobře zásobené půdy a pravidelnou zálivku. Skupiny skočců působí velmi efektně ve smíšených záhonech, ale i v trávnících.

Pozor - jed!

Před nápadnými velkými semeny, jež tobolky skočce skrývají a po dozrání tlakem vymršťují, ale musíme ohlídat děti. Obsahují totiž prudce jedovaté alkaloidy albumin a ricin. (Právě ricinem byl v roce 1978 zavražděn v Londýně bulharský disident Georgi Markov.) Ze semen se přitom vyrábí známé projímadlo - ricinový olej. Jedovaté jsou ale i ostatní části rostliny.

Ricin totiž způsobuje shlukování červených krvinek, poškozuje játra, ledviny a slezinu. Otrava se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmy, zánětem žaludku, střevními kolikami, bolestí hlavy, ochablostí apod. První příznaky se objevují po 2 hodinách až 3 dnech a mohou být zpočátku celkem mírné, podobné příznakům chřipky. Smrt přichází nečekaně 5. až 8. den po požití. Smrtelná dávka pro dospělého činí asi 15 až 20 semen, pro dítě zhruba 5 semen. V případě otravy je nutné vyvolat zvracení, podat aktivní uhlí a dostatek tekutin a okamžitě přivolat lékaře.

Připravila: Ivana Hudcová, foto: archiv; vydáno v RPN č. 11/2013

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace