Co vysévat v srpnu?

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
10 / 09 / 2013
Co vysévat v srpnu?

Během srpna dokončujeme sklizeň hlavních plodin. To ale neznamená, že záhony necháme do zimy zarůst plevelem. Byla by to jistě velká škoda, protože v tuzemském sortimentu najdeme poměrně bohatou nabídku ozimých druhů, které se vyplatí vzhledem k vysoké zimovzdornosti pěstovat. Jsou navíc určené ke sklizni jako první zelenina po zimě.

Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka

Stojí za vyzkoušení:

Salát

Z ozimých salátů se nejčastěji vysévá tuzemská odrůda Humil.  Vyznačuje se výborným přezimováním a raným zavíjením hlávek. Hlávka je žlutozelená s téměř hladkými listy, nečervená. Obalové listy jsou mírně zvednuté, takže netrpí podehníváním. Pro přezimování provádíme výsev koncem srpna až začátkem září, výsadba pak probíhá až do poloviny října. Sklízí se jako první salát na jaře.

Cibule

Ozimé odrůdy jsou významné nejen ranými sklizněmi cibule s natí, ale jako i cibule na uskladnění. Při sklizni na zeleno dozrává ozimá cibule dřív než cibule pěstovaná ze sazečky. Osivo vyséváme od poloviny srpna do začátku září. Po výsevu je nutné zabezpečit dostatek vláhy pro vzcházení rostlin, aby rostlinky začaly rychle růst a do zámrazu dosáhly tloušťky minimálně 5 mm.

Špenát

Vyséváme ho buď brzy na jaře ke sklizni v květnu, nebo v srpnu ke sklizni na podzim. Výsev lze provádět také v září pro sklizeň od března do května. Špenát má velmi krátkou vegetační dobu – 50 až 60 dnů. Vyžaduje humózní zásadité půdy s dostatkem dusíku. Snáší i chladné polohy a velmi dobře přezimuje. Vyséváme ho přímo do řádků.

Ředkvičky

Pro výsev volíme druhou polovinu srpna, kdy je již krátký den a rostliny tak nebudou vykvétat. Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu  30 až 40 dní, podle odrůdy. Pozor na hustý výsev; jednotlivé rostlinky by měly být od sebe asi 3 cm, aby si vzájemně nekonkurovaly.

Kapusta

Ozimá kapusta je určena pro jarní sklizeň v květnu a červnu, kdy doplňuje nebo nahrazuje ranou kapustu z předpěstované sadby. Výsev se provádí přímo na stanoviště na přelomu srpna a září nebo z předpěstované sadby od poloviny září. Do zimy narostou malé rostliny, které dobře přezimují

Kozlíček – polníček

Patří mezi nejméně využívané listové zeleniny. Vytváří přízemní listovou růžici drobných úzkých listů, které se konzumují výhradně jako čerstvý salát. Sklizeň je již za 12 týdnů od výsevu. Vysévá se na podzim přímo na stanoviště.

 

Když nechceme další sklizeň…

Pak asi bude nejlíp nechat záhony ladem, alespoň si půda odpočine, řeknete si. Ale to by byla nerozvážnost - ponechat záhony po sklizni mnoho týdnů bez zásahu představuje tu největší pěstitelskou chybu. Zelenou tak dostávají plevele, které velice rychle kolonizují půdu, mohutní a sílí. Některé druhy dokonce stačí vykvést a osít záhonky svým potomstvem. Takového pleveliště se budeme velice těžko zbavovat po řadu roků. Řada plevelů je navíc i perfektním útočištěm pro škůdce a houbové choroby.

Perfektním řešením je zelené hnojení - osetí půdy rychle rostoucími plodinami, které potlačí vzcházející plevele, odeberou jim vláhu a zadusí je. Jaké plodiny se nejlépe hodí?

Velice často se využívá řepka a hořčice. Během několika málo dní vytvoří celistvý koberec a než přikročíme k podzimnímu rytí, naroste velké množství organické hmoty k zarytí a obohacení půdy o humus. Oblibě mezi zahrádkáři se těší i svazenka vratičolistá. Její modré květy šíří po okolí nádhernou medovou vůni. Je to také medonosná rostlina, využívaná i včelaři. V tuto dobu už sice nezakvete, ale velice rychle vytvoří dostatečné množství organické hmoty. U nás pěstovaná odrůda Větrovská je méně srstnatá. Má oproti jiným odrůdám vyšší krmnou hodnotu a chovatelům hospodářských zvířat poskytne i na sklonku vegetačního období hodnotné krmivo.

Lupinu zahradní (Lupinus polyphyllus) zná asi každý zahrádkář; okrasnou část zahrady dokáže rozzářit širokou škálou barev. Mnohem méně je ale v podvědomí pěstitelské veřejnosti lupina bílá (Lupinus albus). Dorůstá bez problémů výšky až 150 cm. V zemi vytváří silný, hluboko pronikající rozvětvený kulový kořen, na kterém jsou hlízky nitrogenních bakterií. Lodyhu má silnou, vzpřímenou, listy dlouze řapíkaté, dlanitě složené, nenápadné květy sestavené do hroznů. Významně zlepšuje lehké, písčité, vápnem chudé půdy, na nichž se jí dobře daří, neboť je obohacuje dusíkem a organickými látkami. Svými hlubokými kořeny navíc prohlubuje půdu. Vysokou produkcí nadzemních částí významně zásobuje půdu organickou hmotou a dokáže prakticky nahradit statková hnojiva.

Extra tipy


Velikost osiva významně ovlivňuje dávky, které se vyplatí dodržovat. Nadměrný výsevek má za následek přehoustlé  porosty, které snadno podehnívají. Hořčice a řepky vyséváme 100g/m2, svazenky 2g/m2, lupiny 300g/m2.
Jemné osivo, jako má svazenka, můžeme před výsevem smíchat s jemným pískem v poměru 1:1. Pro docílení rovnoměrného, nepřehoustlého rozptýlení osiva je ideálním pomocníkem ruční rozmetadlo.
Používáme-li hrách nebo pelušku, sejeme je raději ve směsce s ovsem nebo pšenicí. Tyto obiloviny zajistí oporu, po které se mohou pnout a nezůstávají zahnívající ležet na zemi.
Před zarytím se vyplatí nadzemní části rozdrtit pomocí strunové sekačky nebo klasické rotační. Pozor ale při pěstování lupiny; ta vytváří silné lodyhy, které můžeme dokonale rozdrtit jedině výkonným mulčovačem. Bez drcení je možné zarývat pouze malé množství organické hmoty.
Po rozdrcení necháme organickou hmotu zavadnout a poté ji mělce zarýváme. Vyvarujeme se tak nežádoucího procesu hnití a docílíme žádoucího tlení.

Článek z RPN č. 7-8/2013

 

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace