Červenobílé kombinace

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
09 / 09 / 2013
Červenobílé kombinace

Při osazování a vymýšlení zahrady nám vždy jde o to, aby výsledná kompozice byla co nejpůsobivější a aby celek působil dobře a harmonicky po celou vegetační sezonu. Pokud budeme postupovat zcela náhodně a bez rozmyslu, těžko se dočkáme okouzlujícího výsledku.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

Velmi často se chybuje zejména ve výsadbové vzdálenosti rostlin a velkým keřům či stromům jsou ponechány malé rozestupy. Ačkoliv malá rostlinka v květináčku působí křehce, může z ní za pár let vyrůst opravdu velký keř. Vždy se proto dopředu dobře informujte u odborníka o vzhledu rostlin a nepodceňujte informace na visačce.

Pozor na chaos i nudu!

Špatná výsadbová vzdálenost se nejčastěji týká listnatých a jehličnatých dřevin, v případě kvetoucího sortimentu a zejména pak letniček a trvalek, chybujeme nejčastěji ve špatně zvolené barevné paletě. Touha přinést si všechny krásně kvetoucí kytičky na zahrádku, je pochopitelná, ale často spíš vytvoříme jeden velký barevný chaos. Daleko propracovaněji a přesvědčivěji bude působit určitá barevná vyhraněnost jako je například sladění do růžových, modrých nebo žlutých tónů. Plně jednobarevné kombinace ale také nemusí být vždy to nelepší, mohou působit nudně.

Tím nejlepším řešením se proto ukazují být sesadby, kde převládají dvě barvy, případně ty, kde základní barvu doplňuje bílá. Bíle zbarvené květiny mají úžasnou vlastnost v tom, že dovedou záhon dokonale spojit a sjednotit. Jsou tedy tím nejúčinnějším propojovacím prvkem. Ať doplňují jakoukoli jinou barvou, dovedou ji umocnit a vyzvednout do popředí. Při tom všem jsou dokonale neutrální a čisté. Bílá se dobře kombinuje se všemi barvami, záleží jen na nás, jaký zamýšlíme výsledný efekt.  

Milujete věci výrazné a nápadné?

Pokud chcete něco opravdu výrazného a nepřehlédnutelného, zkuste variaci na téma červenobílá. Není úplně obvyklá, a přitom nezklame! Že červená spolu s bílou vypadá dobře, věděli již naši předkové a mnohé lidové motivy - keramika a výšivky - jsou právě v těchto barvách. Červená je optimistická barva života a radosti, představuje plamen, oheň, vitalitu a silnou energii. Spolu s bílou vytváří čistý kontrast. Při výsadbě je nejhezčí kombinovat i různé velikosti květů, to znamená, že například velké bílé květy nejlépe doplní jemné červené a obráceně také tak. Jako pěknou zajímavost můžeme do záhonku přidat i květiny, které sami o sobě mají dvoubarevný květ. Není jich mnoho ale působí jako zajímavé koření - Paeonia, Nemesia, Gladiolus, Penstemon, Fuchsia. Zajímavým bombonkem je pak okrasná forma lichořeřišnice (Tropaeolum majus) s bíle panašovaným listem a červenými květy. V podzimní zahradě půvabně zazáří bílé květy sasanky (Anemone) v kombinaci s rudým květenstvím rozchodníku (Sedum).

Platí to i pro listy

Červenobílé kombinace nemusíme vytvářet jen z květů, velmi dobře se dají zakomponovat i listy. Celá řada opadavých keřů a stromů má kultivary s červenými listy - Berberis, Rhus, Acer, Eonymus. Některé červenolisté dřišťály (Berberis) mají dokonce tenoučkou bílou linku po okraji listů. Tyto dřeviny zvlášť vyniknou, pokud je zkombinujeme se světlým pískem, nebo bílým štěrkem. S tímto prvkem se můžeme setkat již v historických čínských a japonských zahradách. Aby dřeviny měly barvu co nejkrásnější, doporučuje se jejich pravidelný řez a zmlazování. Nejkrásněji zbarvené jsou totiž vždy nové, mladé výhony.

Za okny i v bytě…

V neposlední řadě můžeme červenobílé kombinace aplikovat na okenní truhlíky a řezané květiny, kterými chceme vyzdobit interiér. Kytice rudých růží spolu s bílým nevěstiným závojem je nehynoucí klasika a velkolepě vynikne i jako svatební kytice. O této kombinaci květin se traduje, že je symbolem nehynoucí lásky a často provázela spolu se zásnubním prstýnkem žádost o ruku.

Za oknem zase mile překvapí červené muškáty sesazené s bílou bacopou (Bacopa), karmínové velkokvěté begonie spolu s isotomou (Isotoma). Pěknou zajímavost představuje kufea (Cuphea), která má uzounké, zářivě červené trubkovité květy s bílým okrajem a tmavým středem. Je to skutečně vděčná balkonovka, která snese plné slunce i polostín a velmi bohatě kvete po celou vegetační sezonu.

Článek z RPN č. 7-8/2013

 

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace