Masožravé pasti

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
14 / 04 / 2016
Masožravé pasti

Adhezním typem pasti disponuje více než 250 druhů masožravých rostlin. Platí za systém lapání kořisti v jejich říši vůbec nejrozšířenější a navrch i velmi účinny. Setkáme se s ním u rodů Drosera, Pinguicula, Byblis, Drosophyllum, Roridula a Triphyophyllum peltatum. U početného rodu Stylidium pak můžeme na květenství nalézt žláznaté trichomy podobně jako u rosnatek. U některých druhů již byla prokázána i přítomnost trávicích enzymů.

Rosnatky (Drosera)

Zde fungují pasti na principu užších listů, z kterých hustě vyrůstají drobné, nicméně okem viditelné tyčinky. Jde o žláznaté trichomy, které se nazývají tentakule. Na jejich vrcholku se tvoří kapička lepivé tekutiny, která svým třpytem a vůní láká drobný hmyz. Za potravu jim slouží především drobné mušky.

Teprve v okamžiku, kdy postavíme na parapet okna rosnatku nebo tučnici, zjistíme, že i u nás doma se to těmito potvůrkami jen hemží. Libují si ve všem, co kvasí, hnije, rozkládá se. Pokud jde o banánové mušky - octomilky bývá jejich likvidace poměrně jednoduchá. Zbytky ovoce uzavřeme do pet láhve a uděláme do ní větší jehlou pár otvorů. Mušky vlezou dovnitř, ale dostat se ven už tak jednoduché není. Nejsou směrovány vůní tlejícího ovoce. Pokud se jedná o mušky - smutnice, je to problém větší. Jejich larvy požírají drobné kořínky rostlinek. Tam musíme využít chemii. Jeden americký lékařský ústav publikoval studii, kde při izolaci samiček a samečků začali samečkové upřednostňovat šťávy s obsahem alkoholu. Dle jejich závěru alkohol stimuluje mozek obdobným způsobem jako sexuální úspěch. Podle mého mínění šlo ovšem o projev zoufalství.

Tučnice (Pinguicula)

Jedná se o další, poměrně silně zastoupený rod (asi 70 druhů), který využívá tohoto systému pasti. Přisedlé stopkaté žlázky jsou však tak miniaturní, že k jejich studiu potřebujeme mikroskop. Pokrývají plochu listu velmi hustě, a tak se celý list na slunečním světle třpytí lepkavým výměškem těchto žlázek. Existují dva typy žlázek - jedny stopkaté a druhé přisedlé. Stopkaté žlázky mají za úkol svým sekretem mušku přivábit a polapit; panuje názor, že ji tyto enzymy i trochu intoxikují. Přisedlé žlázy, kterých je větší množství, začnou při zachycení kořisti vylučovat trávicí enzymy a postarají se o rozklad a využití látek pro vlastní potřebu. U některých tučnic je patrná snaha listu se mírně stáčet, a tím zvyšovat plochu pro zachycení lapené kořisti. Tento pohyb může trvat i dny. (U rosnatek bývá tento pohyb výrazně rychlejší.) Zvýšená produkce tekutiny dopomůže k udušení kořisti tím, že zalepí dýchací průduchy na zadečku mušky. Může se stát, že najdeme na listu tučnice slimáka. Nejde však o kořist, ale o příživníka, který hoduje na rozkládající se kořisti rostlinky.

Tučnice jsou vesměs drobnějšího vzrůstu, ale mohou dorůstat i v růžice o velikosti až 30 - 40 cm (P. gigantea). Někteří zahradníci je využívají ve sklenících jako signální elementy pro zjištění výskytu škůdců.

Připravil: Michal Kouba

Foto: autor

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace