Podzim patří travinám – působivé druhy a kombinace

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
25 / 10 / 2012
Podzim patří travinám – působivé druhy a kombinace

Okrasné traviny tvoří stejně nezbytnou složku zahradní kompozice, jako trvalky nebo listnaté keře. Sice nijak přepestře nekvetou, ale upoutají svým tvarem a strukturou. Působí moderně a dynamicky a mnohdy zaujmou více, než ty nejbarevnější rostliny. Vypadají pěkně velmi dlouhou dobu a spolu s ostatními druhy zdobí zahradu v létě za vegetace i v pozdním létě a na podzim, kdy většina z nich kvete. Jejich stébla jsou přitom krásná i v zimní, zasněžené zahradě.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

V přirozených rostlinných společenstvech často najdeme traviny růst spolu s vřesy, vřesovci, janovci a v případě vyšších druhů pak s břízami. Setkáme se s nimi v mokřadech i v suchých stepích, většinou na stanovištích s chudou stresovanou půdou. Pokud se necháme inspirovat přírodou a vytvoříme podobnou partii na své zahradě, bude to vždy trefa do černého. Mohutně rostoucí druhy travin, tvořící impozantní trsy značné výšky, se nejlépe uplatní jako zahradní dominanty. Ty pak nejlépe vyniknou v klidném prostředí.

Opravdová dominanta

Aby byly co nejpůsobivější, vysadíme traviny třeba do sečeného trávníku, před skupinu tmavých jehličnanů, vytvářející klidné pozadí, jež dává travinám velmi dobře vyniknout. Vytvořte si na zahradě i stepní partie z jednoho druhu trav. Anebo vyzkoušejte promyšlenou travinovou kompozici, založenou na jejich rozdílných výškách, barvách a tvarech.

Výrazně stříbrná je například kostřava (Festuca), zlatavě září hakonochloa (Hakenochloa macra ´Aureola´), k červeným travinám můžeme zařadit druh imperáta válcovitá (Imperata cylindrica ´Red Baron´), černou travinou a skutečnou raritou je sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'). Velmi výrazným květenstvím se pyšní ozdobnice (Miscanthus) a kortadérie (Cortaderia selloana). Bizardní květenství vytváří ostřice greyova (Carex Gray) a moskytovka (Bouteloea).

Mezi krásné traviny patří i řada jednoletých druhů. Do letničkových záhonů se s oblibou používá dochan (Pennisetum), který se dobře kombinuje zejména s vyššími druhy letniček. Výsadba jednoletých květin spolu s travinami působí vždy velmi vydařeně. Kromě dochanu je krásný i zaječí ocásek (Lagurus ovatus) a třeslice (Brizza). 

Vhodné doplňky? Vsaďte na kámen!

Z doplňků se vyplatí vsadit na kámen. Zvlášť velké valouny se s travinami dobře kombinují, ostré, rovné linie trav vytvářejí se zaoblenými kameny působivý kontrast. Nejen větší kameny, ale i štěrk se k trávám dobře hodí a určitě se ho nebojte použít. Štěrk použijte namísto mulče na povrch výsadby. Nejenže to bude dobře vypadat, ale vrstva poslouží i jako přirozená bariéra proti plevelům.

Pokud chcete docílit porostu s minimálními požadavky na údržbu, vsaďte traviny do netkané textilie a štěrk nasypte až na ni. Ani vytrvalé oddenkaté plevele pak nebudou mít šanci. 

Správná výsadba

Traviny můžeme vysazovat od jara do srpna. Nevysazujte je později, trávy musejí být před příchodem zimy dobře zakořeněné a při pozdější podzimní výsadbě hrozí nebezpečí, že kořeny nestihnou dostatečně prorůst a travina vymrzává nebo uhnívá.

Pří výsadbě bychom měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je, zejména v případě trsnatě rostoucích druhů, nevysazovat hlouběji.

Před příchodem zimy, se všichni snažíme mít zahrádku co nejlépe uklizenou a připravenou na dlouhé období vegetačního klidu. Všechny uschlé a odkvetlé stonky květin by měly být odstraněny. Avšak pozor – u travin je to přesně opačně, vždy je upravujeme až na jaře! Tím, že odstřihneme duté květní stvoly na podzim, otevřeme cestu vodě dešťové i té z tajícího sněhu. Trávy jsou ale na podzimní a zimní vlhkost velmi choulostivé, takže pokud po takovém opatření na jaře už nevyraší, není to tím, že by rostlina zmrzla, ale protože uhnila. Navíc právě v zimě, kdy bývá zahrada poněkud prázdná a nezajímavá, ji trsy trav dodávají prostorovost a zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu.

 Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 10/2012.

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

26 / 10 / 2016
Rozkvetlý podzim: Vřesy, sadíme růže, vysazujeme stromy

Rozkvetlý podzim: Vřesy, sadíme růže, vysazujeme stromy

více
24 / 10 / 2016
NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

více
21 / 10 / 2016
PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

více
18 / 10 / 2016
ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

více
15 / 10 / 2016
FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

více
13 / 10 / 2016
JAK SE ZBAVIT NECHTĚNÝCH MYŠÍ A POTKANŮ?

JAK SE ZBAVIT NECHTĚNÝCH MYŠÍ A POTKANŮ?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace