Pěstujeme dříny - jedlé i okrasné

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
21 / 10 / 2012
Pěstujeme dříny - jedlé i okrasné

Pod názvem dřín si můžeme představit jak nádherně kvetoucí solitéru, tak i ovocnou dřevinu. Dřínů (Cornus) je velké množství druhů a ať vyberete okrasný, nebo ovocný typ, nikdy nebudete zklamáni. Úplně nejlepší je ovšem vysadit na zahradu oba druhy dřínů - pro užitek i pro parádu.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka a archiv

 

Jedlé dřínydrin2

Podíváme se nejprve na jedlé dříny, jejichž hlavní sezóna nastává právě teď, v době zralosti plodů, kdy jsou keře obaleny množstvím karmínově červených peckoviček - dřínků.

Dřín je malý stromek nebo keř s rozložitým růstem a výškou kolem 4 až 6 metrů. Pochází z jižní Evropy a části západní Asie. Kvete velmi brzy z jara, před vyrašením listů, několik týdnů před zlaticemi, a představuje jeden z nejraněji kvetoucích keřů vůbec. Kvetoucí dříny doslova prozáří monochromatickou barevnost začínajícího jara. Jednotlivé květy jsou sice malé, ale bývá jich tolik, že připomínají jednu velkou zlatou kytici

Jak je pěstujeme

Péče o dřín je velmi jednoduchá. Snáší téměř jakoukoli půdu, i těžké jílovité, ale nejlépe mu bude v bohaté, vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Vyberte pro něj místo na plném slunci, tak se později dočkáte bohaté sklizně sladkých plodů. Při výsadbě pamatujeme na to, že zralé dřínky rády opadávají a na zpevněné cestě nebo terase nebudou rozšlapané plody vypadat moc dobře, ideální stanoviště bude v trávníku nebo v keřové skupině.

K dobrým vlastnostem keře patří i jeho adaptabilita a extrémně dlouhá životnost.

drin3Využití plodů

Dřínky mají příjemnou, sladkokyselou chuť. Obsahují velké množství vitamínu C, antioxidantů a minerálních látek. Zpracovat se dají na marmelády, ovocná vína, džemy, šťávy a kompoty. Na Slovensku se z nich připravuje alkoholický nápoj – drienkovica, v Rusku je to dernovka. V Turecku se plody dřínu přidávaly do osvěžujícího ovocného nápoje šerbetu. Ovoce se také užívalo k výrobě dortů, cukroví a bonbónů a dokonce jako náhražka oliv. V japonské medicíně platil dřín za „prodlužovač života“ a byl součástí „léku osmi chutí“, známého již od 3. století našeho letopočtu. Speciálně pro sklizeň byly vyšlechtěny dva kultivary „Devín“ a „Titus“, které dávají plody větší a chutnější.

Okrasné dříny

Právem patří k nejkrásnějším kvetoucím soliterám. Jejich  květensví jsou podepřena velkými listeny a vzhledem se velmi podobají plaménkům (Clematis).

Ke krásným druhům patří například dřín květnatý (Cornus florida) nebo dřín japonský (Cornus kousa). Světle růžové květy dřínu květnatého se objevují v květnu, na podzim keř upoutá ještě jednou intenzivním červeným zbarvením listů.

Pěstební nároky

Z hlediska náročnosti pěstování patří okrasné druhy dřínů mezi druhy náročnější na podmínky stanoviště. Vyžadují chráněné místo a kyselou, živnou půdu s dostatečným vláhovým režimem. Dříny nemají rády přesazování, proto jim místo vybíráme pečlivě a  s rozmyslem. V lesích Severní Ameriky roste nejvyšší druh, dřín Nuttalův (Cornus nuttallii). Jeho květy jsou bílé

Patří sem i svídysvida

K rodu Cornus patří i dobře známé svídy, které představují rozšířené podrostové keře. Velké oblibě se těší nejen díky své nenáročnosti, ale také díky krásnému zbarvení mladé kůry, které může být červené, oranžové, zlaté nebo zelené. Mnohé kultivary navíc mají zajímavě barevně panašované listy.

Extra tip ze severu

Dřínový koberec

Zajímavostí pro nás bude i bylinný dřínek – dřín švédský (Cornus suecica), se kterým se můžeme setkat v severních částech Evropy. Tento nizoučký druh najdeme nejčastěji v lese, kde tvoří husté koberce.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 9/2012

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace