Rádce při pěstování bylinek

ZAHRADA  |  DISKUSE (2)
09 / 07 / 2012
Rádce při pěstování bylinek

Při pěstování bylin se narážejí jak začátečníci tak pokročilí pěstitelé na řadu problémů. Každý rok je totiž jiný a přináší mnohé rozmary počasí. Nejednou tak vznikají zcela nepředvídatelné situace, naprosto odlišné od těch v předchozích letech. Budeme se tedy snažit odpovědět na otázky, kterými nás zahrnujete nejčastěji.

Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka

Jak se nejlépe množí máta peprná? Chci sousedce věnovat pár sazenic a mám obavy, že nešetrným zásahem poškodím svoji rostlinu.
Nejjednodušší způsob množení máty peprné spočívá ve využívání oddenků (výběžků). Máta peprná vypěstovaná ze semen má vždy horší jakost, neboť jsou jen zřídkakdy k dispozici semena těch odrůd, jež mají nejvýraznější aroma a chuť. Od poloviny dubna rozdělujte staré rostliny a hned potom je vysazujte. Oddenky sázejte tak, aby byly zakryty jen tenkou vrstvou zeminy, a po výsadbě je vydatně zavlažte. Tím teprve získají s okolní zeminou kontakt, žádoucí pro bezvadné ujmutí rostlin.
 
Jak mám postupovat při pěstování majoránky? Začátkem února jsem ji vysela; výborně vyklíčila, ale nevím, jak dál…
Vysetou majoránku, pěstovanou na okenním parapetu, musíte v druhé polovině dubna přepíchat do studeného pařeniště. Majoránku nepřepichujte po jednotlivých rostlinách, ale vždy po 3 až 4 semenáčcích na vzdálenost 5x5 cm. Majoránka přitom nesmí přijít hlouběji, než jak rostla původně po vysetí. Na noc je nutno pařeniště zavírat kvůli výkyvům teploty. 
 
Začínám se včelařením a rád bych vysel brutnák lékařský, který je medonosný. Bude se mu dařit v těžké půdě? 
Brutnák lékařský roste lépe na lehkých půdách než na těžkých. Máte-li k dispozici těžkou půdu, přimíchejte do ní hodně rašeliny a písku. U brutnáku dosáhnete dobrých výnosů na výsluní v otevřené poloze. Rostlina dorůstá do výšky 40 až 60 cm, na což je třeba brát zřetel při výběru stanoviště. Osivo musí být vždy čerstvé, protože již ve druhém roce značně klesá jeho klíčivost. Semena vysévejte od poloviny dubna.
Zakoupila jsem pár rostlin bylinek v supermarketu a pěstuji je na okně. Příliš se jim ale nedaří. Kde je chyba?
Bylinky, které jste zakoupila, se k nám dovážejí ze zahraničí. Většinou rostly ve skleníku v ideálních podmínkách. Proto se jim v podmínkách bytu a období krátkého dne příliš dařit nebude. Rozhodně je nepřelévejte, dopřejte jim maximum světla, a snažte se je co nejdříve spotřebovat. Nepočítejte ani s možností dlouhodobého pěstování.
Z loňska mi zbyl načatý pytel zeminy. Mohu ji ještě využít k osázení květináčů?
Záleží na místě, kde byla zemina uložena. Měla by být vždy uzavřena v plastovém pytli a uložena na chladném místě, třeba v kůlně nebo garáži, aby příliš nevysychala. Zemina, která ležela na slunci, bývá příliš vysušená, špatně přijímá vodu a jemné kořínky vysazených rostlin zasychají.  
Zaryl jsem do záhonu čerstvý hnůj, aby se bylinkám dařilo, výsledek je ale opačný. Kde se stala chyba?
Čerstvý hnůj můžete využít jedině k náročným plodinám, jako jsou brambory, zelí či květák. Bylinky v přehnojené půdě přerůstají, jsou náchylnější k chorobám a škůdcům a nikdy nedosáhnou požadovaného aroma. Přesaďte je raději na méně výživné místo. 
Mám bylinky v květináčích a přezimují na terase. Jak často bych je měla zalévat?
Záleží na druhu. Ty, kterým zůstávají listy (levandule, šalvěj, svatolína), potřebují vody více, než ty, jejichž nadzemní části odumřou (zavinutka, máta). Pro obě skupiny ale platí, že zeminu nelze nechat vyschnout na troud. Když vytáhnete kořenový bal, měl by být ještě natolik vlhký, aby zem neodpadávala od kořenů. Většinou tedy postačí zálivka jednou za měsíc, rozhodně v době, kdy rozmrzne během zimy zemina. 
Na zahradě máme rybníček s potůčkem. Jaké v něm mohu pěstovat byliny?
Bylinky vyžadují spíše sušší místa, ale najde se i několik takových, jež potřebují hodně vody. Pro vaše podmínky se budou hodit kozlík, tužebník, kostival, nebo kontryhel. Přímo do vody můžete vysadit potočnici a průběžně ji sklízet. Hodí se do pikantních omáček a salátů.
Jak postupovat při pěstování saturejky?
Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Vysévat přímo na místo ji můžete v příznivých polohách až v posledních dubnových dnech. Saturejka je citlivá na mráz. Její semena jsou plně klíčivá pouze v prvním roce, proto raději vždy použijte čerstvé osivo. Při setí na konečné stanoviště stačí meziřádková vzdálenost 20 cm. V řádku se musí drobounká semínka vysévat hodně řídce. Přijdou jen velmi mělko do země. 
V tzv. petrželáku jsem viděl pěstovat převislé jahody. Dá se využít tento hrnec i k pěstování bylinek? 
Určitě, vyberte ale typ s vyčnívajícími kapsami. Vhodnější asi budou jednoleté druhy bylinek - bazalka, petržel, kerblík, koriandr, saturejka atd. Při osazování se nejprve umístí na dno drenáž z keramzitu a do středu novodurová trubka s provrtanými otvory. Potom se nádoba postupně plní zeminou. Když dosáhne k nejnižšímu otvoru, vysadí se zvenčí první rostlina. Potom se pokračuje výš až do osázení všech kapes. Nakonec se trubka vyplní štěrkem nebo keramzitem; bude sloužit k zalévání a udržení vody.
Extra tip
Lichořeřišnice pro krásu i užitek
Lichořeřišnice větší je mnohostranně použitelná jako koření, a zaslouží si proto více pozornosti. Pěstuje se převážně jako okrasná květina, avšak zde se dá dobře spojit příjemné s užitečným. Vysadíte-li ji jako ozdobu balkonu nebo jí necháte porůst plot, dodá vám lichořeřišnice i dostatečné množství koření pro domácnost. K tomu účelu se hodí nejen listy a květy, ale i poupata a mladé, ještě zelené plody. Mají navíc vynikající dezinfekční účinky, především při léčení bolestí v krku. Lichořeřišnici větší nejlépe vyhovuje živinami bohatá, značně humózní, středně těžká půda. Při pěstování v okenních nebo balkónových truhlících na okrasu použijte směs kompostové a dobře vyzrálé zeminy s humusem.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 6/2012.

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace