Zahradní nábytek: rady pro nákup, výběr a péči

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
08 / 07 / 2012
Zahradní nábytek: rady pro nákup, výběr a péči

Zahradní nábytek se stal nepostradatelným designovým doplňkem nejen u chat, chalup a rodinných domů, v posledních letech hraje prim už i na balkónech a terasách. Někomu vyhovuje levný plastový nábytek, ovšem chceme-li opravdu kvalitu a příliš nehledíme na finance, připravme si více než deset tisíc korun.

 

Připravil: Jaromír Malich; foto: archivy firem Mountfield a V-Garden

Nejlevnější volbu prezentuje nábytek plastový, vylisovaný z termoplastu ABS. Jeho doba je však už za námi, vyšel z módy, ač hlavní předností zůstává velice příznivá cena a nízká váha. Hlavní nevýhodou je především omezená nosnost takového nábytku a postupná ztráta barvy vlivem především ultrafialových slunečních paprsků. Celou sadu, čítající šest židlí a oválný stůl, seženeme již za zhruba dva tisíce korun.

zahradni_nabytek

Dřevo vede

Dřevěnný nábytek představuje osvědčenou, ale poněkud dražší variantu. Skvělou službu odvede u chalupy, ale i v zahrádkách restaurací a jiných komerčních prostorách. Vyrábí se ze švédské borovice, meranti, akátu nebo teaku. Sadu čtyř židlí s oválným stolem koupíme za ceny kolem deseti tisíc korun, stejná sada ale v teaku může naši peněženku ochudit klidně o třicet tisíc korun. Zajímavou položkou jsou lehátka, oblíbená pro odpolední odpočinek na slunném místě v zahradě či u bazénu. Vykazují podstatně lepší vlastnosti než nejlevnější plastová. Jsou-li vyrobena z teaku, pak už poměrně dobře odolávají i povětrnostním vlivům.

Hliník - volba pro moderní terasy

Hliníkový nábytek se nejlépe uplatní u novostaveb s moderním designem. Hliník jako technický materiál nabízí především odolnost, nízkou váhu a navrch i relativně nízkou cenu. Jako každý kov je i zde povrch upraven nástřikem práškové barvy, jež se na závěr výrobní procedury vypálí v peci. Typická sada čtyř židlí a stolu vyjde na asi čtrnáct tisíc korun a více podle provedení.

Jak na to: nákup a péče

Před nákupem nejprve důkladně prostudujte internetové rozhraní renomovaných dovozců, ti nabízí většinou rozsáhlý sortiment a jejich ceny nebývají přemrštěné. Vzhledem k tomu, že většina kamenných prodejen nemá na vystavení nábytku dostatek prostoru, někteří dovozci začali zavádět systém třírozměrného zobrazení celých sad na webu. Díky tomu můžeme sledovat detaily, nechybí ani možnost přiblížení nebo oddálení.

Samozřejmě, že můžeme požadovat dovoz nábytku až domů v ceně, drtivá většina prodejců již takto činí. Při přebírání sady důkladně vyzpovídáme odborného prodavače z důvodu následné péče o nábytek – měl by nám nabídnout speciální prostředky pro ošetřování. Před skončením sezony nábytek uložíme nas suché místo, kde bez problémoů přečká zimu.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 6/2012

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace