Méně známé hortenzie

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
30 / 05 / 2012
Méně známé hortenzie

Celý rod hortenzií (Hydrangea) zahrnuje asi 75 druhů, které pocházejí z Číny, Koreje, Japonska, Indonésie, Himálají a ze Severní a Jižní Ameriky. Jde o nižší keře, které zpravila dorůstají výšky okolo 1 až 3 metrů. V současné době patří celosvětově mezi nejoblíbenější keře.


Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

 

Velkou tradici má pěstování hortenzií v Anglii, Německu a na Novém Zélandu. Jejich nádherné květenství jim zajistilo jedno z čelních míst na žebříčku popularity. Květy, uspořádané v koncových chocholících, se objevují od jara do pozdního podzimu a mohou mít v průměru i více než 20 cm. Květenství je charakteristické tím, že obsahuje dva druhy květů - drobné fertilní (plodné) kvítky jsou uprostřed a velké sterilní neboli krycí v kroužku kolem okraje. Některé druhy však mají pouze fertilní květy stejné velikosti. U většiny druhů bývají květy bílé, ale u některých druhů (zejména H. macrophylla), mohou být modré, červené, růžové, světle fialové nebo tmavě fialové.


Pěstební nároky

Obecně není složité. Všechny druhy mají podobné nároky na stanoviště i péči. Odlišnosti můžeme najít v řezu, případně v mrazuvzdornosti. U nás patří bezesporu k nejrozšířenějšímu (zároveň ale i k nejnáročnějšímu) druhu hortenzie velkolistá (H. macrophylla). Druhů, vhodných pro naše podmínky, je ale mnohem víc a určitě stojí za vyzkoušení. Hortenzie potřebují dostatek světla, nesnesou ale přímý sluneční úpal. Vhodný je i polostín, ale květů může být méně. Rostlina vyžaduje hlubší, vododržné půdy s kyselou půdní reakcí, dostatkem humusu a hojnou zálivku. Na zimu se vyplatí nastýlka spodku rostliny listím, nebo chvojím, možné je i přihrnutí zeminy nebo mulče. Hortenzie se dají pěstovat i v nádobách, v tom případě je ale opravdu důležité dodržet pravidelný zálivkový režim a hnojení. Pokud hortenzie několikrát opakovaně přeschne, nemusí se již vzpamatovat. Rostliny v nádobách před zimou přesuneme do temné místnosti s teplotou okolo 10 °C s tím, že zálivka musí být v období vegetačního klidu jen velmi mírná.

Zásady řezu

Termín a technika řezu je velmi důležitá zejména u hortenzie velkolisté, kdy řezem odstraňujeme pouze suché a slabé, křížící se větve, a to vždy na jaře, v dubnu až počátkem května. Pěkné zdravé a silné výhony, ukončené květním pupenem, neřežeme ani nezakracujeme; květy se totiž zakládají v předcházejícím roce a takto bychom o ně přišly. Mladé výhony s nezaloženými květy řežeme nad 3. až 4. pupenem.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla - foto zcela nahoře)

U této oblíbené a hojně rozšířené hortenzie je zajímavá otázka modré barvy květů, která je velmi atraktivní a každý by ji rád měl. Obvykle ale dojde po nějaké době ke zklamání, protože z blankytně modré rostliny se stane růžová. Modrá barva květů je v první řadě podmíněna kyselou půdní reakcí. Hodnota pH se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 4,2, což je opravdu hodně nízko. Pokud půda kyselá nebude, přemění se modré květy v růžové nebo narůžovělé. V květináči i na zahradě se však dá optimální kyselé prostředí celkem dobře udržovat. Druhou podmínkou je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Do substrátu musí přijít přídavek sloučeniny, která tyto ionty postupně uvolňuje. Zahradníci nejčastěji používají amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý. Postačit by však mělo běžné hnojivo, které zmíněnou sloučeninu obsahuje; tím rostliny pravidelně přihnojujeme.

Do popředí se ale dostávají nové kultivary této hortenzie s květy ve tvaru hvězdiček, nejčastěji na dlouhých stopkách. Květenství je nádherné a velmi netradiční. Zástupcem této skupiny je například Hydrangea macrophylla “Shooting Star”.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Tvoří květenství v latách až 30 cm dlouhých. Květy jsou nejprve zelenobílé, s rozvojem lat barva přechází ve smetanovou. Podobný je i kultivar ´Limelight´. Mohutnými, sladce růžovými květy upoutá H. paniculata ´Vanille Fraise´. Tento druh je otužilejší než hortenzie velkolistá. Kvete na novém dřevě, proto ji ani velmi krutý mráz nepřipraví o květní pupeny; ty se totiž nezakládají rok dopředu, ale vždy až v  roce, kdy kvete. Jarní řez tedy naopak podporuje tvorbu květních výhonů. Další výhodou je, že si poradí i se silnějším osluněním a jako jediná hortenzie toleruje i vápenitou půdu!


Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens)

Byla údajně prvním druhem dovezeným do Evropy. Květy má smetanové, kultivary 'Grandiflora' a 'Annabelle' jsou pak zelenobílé. Celkem rychle roste a velký skok můžeme pozorovat již v druhém roce po zasazení. Kvetení je nesmírně bohaté a dlouhé. Po celé léto se rozvíjejí stále nové květy. Řez se provádí každý rok v dubnu; rostlinu seřízneme poměrně hluboko u země, slabší výhony zakrátíme více, než silné. Řez podnítí tvorbu nových výhonů, které nesou květy. Je to výborný druh i do okrajových oblastí, jako je třeba Podkrkonoší.

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Svůj název si zasloužila díky podobnosti listů s dubem (Quercus). Listy má velké, špičatě laločnaté a stejně jako severoamerické duby i její listy se zbarvují na podzim do červena. Tento otužilý druh tvoří sterilní i plodné květy, které se z bílé barvy mění do červené. Oproti hortenzii velkolisté snese i sušší půdy, více slunce a je otužilejší.

Hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentiana)

Dorůstá až do 2 m výšky. Má silné výhony, které spolu s listy pokrývají sametové chloupky. Sterilní květy (po obvodu květenství) jsou bílé, plodné (středové) květy fialové. Je o něco choulostivější. Vyžaduje chráněné stanoviště a zimní kryt. Výhodou je, že nevyžaduje řez a bohatě kvete i bez něj.

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Je na rozdíl od ostatních popínavkou. Podobně jako břečťan se i ona chytá podkladu pomocí drobných kořínků. Krásná vypadá na starých zdech a stromech, a pokud jí nic nebrání, vyroste až do výšky 30 m. Dřevina je celkem mohutná, přezimuje dobře a nenamrzá, květy má velké, čistě bílé. Jde o dřevinu po všech stránkách krásnou a hodnotnou.

Využijete je i sušené

Květy všech hortenzií jsou velmi dekorativní i v suchém stavu. Dají se z nich vytvořit nádherná aranžmá. Využít se dají jak samostatně, tak v kombinaci s jiným suchým materiálem. Oceníte je i při výrobě adventních věnců nebo vánočních svícnů.

Článek v úplném znění včetně fotografií naleznete v aktuálním vydání časopisu Recepty prima nápadů č. 6/2012.

 

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

18 / 1 / 2018
Pěstování celeru ze semínka

Pěstování celeru ze semínka

více
17 / 1 / 2018
Okrasná zahrada: Co je potřeba udělat v lednu

Okrasná zahrada: Co je potřeba udělat v lednu

více
16 / 1 / 2018
JMELÍ: LÉK I NEBEZPEČNÝ AGRESOR

JMELÍ: LÉK I NEBEZPEČNÝ AGRESOR

více
15 / 1 / 2018
LEDEN V UŽITKOVÉ ZAHRADĚ

LEDEN V UŽITKOVÉ ZAHRADĚ

více
11 / 1 / 2018
ZIMNÍ PRŮKLEST RYBÍZŮ A ANGREŠTŮ

ZIMNÍ PRŮKLEST RYBÍZŮ A ANGREŠTŮ

více
10 / 1 / 2018
JAK SE STARAT O BRAMBOŘÍK PO ODKVĚTU

JAK SE STARAT O BRAMBOŘÍK PO ODKVĚTU

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace