Podzimní péče o trvalky

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
03 / 11 / 2011
Podzimní péče o trvalky

Trvalky tvoří neodmyslitelnou složku zahradní kompozice. Jak již název napovídá, jedná se o rostliny, které na stanovišti, na rozdíl od letniček a dvouletek, vytrvávají po delší dobu.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

 

Některé z nich se charakterem růstu podobají malým keříkům, protože bazální části jejich stonků dřevnatí. Mezi takové trvalky patří například levandule, šalvěj, líčidlo jedlé, protěž nebo iberka vždyzelená. Jiné druhy jsou zase typické svým rozrůstáním pomocí podzemních výhonů. Sem patří druhy zpravidla velmi nenáročné, jako například plaménky, krásnoočka, zlatobýl, astry a třapatky. Jiné zase tvoří husté kompaktní trsy; vzpomeňme na koniklec, šáter, pryšec, kontryhel, dlužichu nebo juku.

 

Pro blaho rostlin…

I obecně můžeme říci, že trvalky jsou druhy poměrně nenáročné, nemusíme je tak intenzivně hnojit, okopávat a zalévat jako letničky. Období, kdy je třeba přiložit ruku k dílu, jsou dvě - jaro a podzim. Jarní péče v podstatě spočívá pouze v okopání a přihnojení pozvolna rozpustným hnojivem. Na podzim nás toho ale čeká víc. Ještě než přijdou první mrazy, je dobré pamatovat na několik důležitých opatření, které naše trvalky rády přivítají.

 

Sestřih

V první řadě musíme rostliny upravit řezem. Staré květní stvoly, suché listy a stonky musejí pryč. Stříháme je nebo odlamujeme těsně u země, rostlinný materiál můžeme zkompostovat či spálit. Pamatujte ale, že tento radikální sestřih se týká trvalek těch druhů, které se rozšiřují podzemními výběžky. Nikdy takto před zimou neupravujeme juku, levanduli nebo iberku!

 

Zemina

Všem trvalkám udělá dobře kvalitní zpracování půdy na záhoně. Zeminu dobře zryjeme a práci dokončíme motyčkou. Odstranění všech viditelných plevelů by mělo být samozřejmostí. Pokud při práci narazíme na trs trvalek, který nevypadá dobře, je nejvhodnější doba k tomu jej ze země vyjmout a zmladit. Trvalky po víceletém pěstování na stejném místě mají tendenci prosychat a zhoršovat kvalitu. Celá rostlina pak nepůsobí zdravým dojmem, méně kvete a květy bývají i méně kvalitní.

 

Obnova trsu

Obnova trvalkového trsu dělením by se měla provádět pravidelně asi 1 x za pět let. Dělit můžeme skoro všechny druhy výběžkatých trvalek. Trsnaté se dělit dají také, ale ne všechny druhy, a často musíme počítat i s tím, že se neujmou všechny získané oddělky. Celkem dobře se dělí konryhel a záplevák. Nikdy se o tento zákrok nepokoušejte u rostlin s jedním kůlovým kořenem (koniklec, juka, vytrvalé máky) ani u těch, které na bázi dřevnatí (iberka). Ostatně vzhled rostliny a její charakter na první pohled napoví, zda dělení úspěšné bude nebo ne. Pro práci budete potřebovat rycí vidle nebo ostrý rýč, obojí má své výhody a nevýhody. Rycí vidle nepoškozují kořeny, ale někdy je trs tak hustě a pevně prorostlý, že k jeho vyrytí prostě nestačí. Trsy mohou být dokonce tak kompaktní, že je budete muset rýčem doslova rozřezat. Vím o případu, kdy zahradník použil sekeru.

 

Dělení trsů

Po vyrytí trsů můžeme začít s jejich dělením. V některých případech není vůbec třeba hrubého násilí a trs se rozpadá sám na jednotlivé oddělky (chryzantémy). Ty pak již stačí jen probrat a vytřídit s tím, že pro další pěstování necháme jen ty opravdu nejkvalitnější. Dobře se pracuje i s nízkými nebo plazivými trvalkami. Příkladem může být jahodka indická, která se umí v krátké době rozšířit do neuvěřitelných rozměrů, a to podobně jako jahodník zahradní, pomocí šlahounů. Vrbina penízková se rozšiřuje s podobnou energií, netvoří ale šlahouny, její plazivé lodyhy zapouštějí kořínky po celé svojí délce. Tyto druhy trvalek vyryjeme velmi snadno a k jejich dělení nám stačí pouze ruce nebo malé nůžky. Většinou ani nevyžadují zmladit, ale spíš omezit v růstu. V tom případě je pouze obryjeme v požadovaném tvaru.

S plamenkami, třapatkami a řebříčkem to jde trochu hůře; trsy jsou dosti kompaktní a nejlépe nám při jejich dělení poslouží zahradnické nůžky, s jejichž pomocí se trsem postupně prostříháme. Pokud to nejde, můžeme i trs rýčem rozseknout na menší části a ty pak dále zpracovávat. S některými trvalkami, ale opravdu nezmůžete nic, než je rozdělit rýčem na menší díly a ty posléze vsadit zpět; to platí například o meduňce.

 

Úprava oddělku

Co se samotného oddělku týče, je v prvé řadě je důležitá podzemní část a stav kořínků. Pokud chybí nebo jsou značně potrhané, raději takový oddělek dál nesázejte. Nadzemní část musí být silná a vitální bez známek poškození. Vybrané oddělky k dalšímu použití upravte řezem, zakraťte kořínky i vrcholek.

Vysadit je můžete na původní stanoviště, trvalky to snášejí celkem dobře. Určitě ale místo dobře zryjte a zeminu, kterou jste oklepali z kořenů, nedávejte zpět. Daleko lépe trvalky podpoří přídavek kvalitního kompostu nebo substrátu. Vyvarujte se čerstvé organické hmoty; ta by nadělala více škody než užitku. Granulky minerálního hnojiva s pozvolným účinkem neuškodí, ale jejich aplikace má větší smysl na jaře. Připravený záhonek nakonec urovnejte.

 

Vlastní výsadba

Zmlazeným trvalkám ponechte dostatek místa. I když se to při výsadbě nezdá, rostliny se opět velmi rychle zapojí. Přebytečný materiál vsaďte na jiné místo na zahradě, případně jím můžete potěšit sousedy. Po výsadbě rostliny dobře zalijte a přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.

 

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace