Údržba zahradního domku ve třech krocích

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
04 / 04 / 2018
Údržba zahradního domku ve třech krocích

Dříve velmi účelné kůlničky díky malým dřevostavbám povýšily na tzv. zahradní domky. Každý správný zahrádkář ho na své zahradě musí mít, a to nehlásají jen obchodní řetězce, které vás dřevěným mini domečky vítají už na parkovišti. Tak nějak se zahradní domky staly skutečně praktickou součástí každé zahrady a vzhledem ke své ceně si od svých majitelů zaslouží i správnou a pravidelnou péči. Víte, jak udržet domek dlouhá léta jako nový?

Ochranný nátěr půl úspěchu

Dřevěné zahradní domky si musíte nejen smontovat a postavit, ale i ošetřit, prodávají se totiž bez nátěru. Základní ošetření provedete pomocí barvy na dřevo nebo lazury. Tento nátěr je samozřejmě možné považovat i za estetickou úpravu. Druhů a typů barev je mnoho, záleží na vašem vkusu. Pokud vám alespoň trochu záleží na životním prostřední a vašem zdraví, doporučujeme vybírat mezi lazurami, které nejsou toxické, ředí se vodou a oproti syntetickým nátěrům jsou ke svému okolí šetrné. I přesto jsou velmi účelné a dřevu poskytují ochranu.

Impregnace je základ

Dřevu všeobecně asi nejvíce škodí vlhko a škůdci, s nimi si však lehce poradí impregnace na dřevo. Pokud je váš zahradní domek na nářadí nový, impregnaci proveďte ještě před nátěrem. Opravujete-li starší domek, zbavte ho důkladně předchozích nátěrů. Povrch očistěte od prachu, hrubých nečistot, zarovnejte a odmastěte. Impregnaci nemusíte opakovat každý rok, stačí podle potřeby, ale nepodceňujte ji. Právě ona váš zahradní domek na nářadí chrání před škůdci, houbami i plísní.

Vosk je cesta k dokonalosti

Na úplný závěr si nechte voskování nebo lakování. Dřevo napuštěné přírodním voskem je téměř nesmrtelné, dlouhá léta dokáže odolávat vlhku i nečistotám. Pro lepší aplikaci a hlubší proniknutí použijte olej. Napuštěné dřevo nevysychá, a tím pádem nepraská. Vosk je skutečnou třešničkou na celém procesu. Je možné ho vynechat, protože například lazury se pyšní perfektními funkčními i estetickými vlastnostmi. Zatímco lazura z obyčejného světlého prkna dokáže vytvořit tmavé orientální dřevo, vosk se základním nátěrem zvýrazní přirozenou krásu, strukturu a originalitu každého dřeva.

Kde koupit zahradní domek a jak ho postavit?

Výhodnější nákup nabízí leckterý supermarket během sezonního výprodeje zahradních domků. Horší už ale bude kompletace zahradního domku. Ale nebojte, pokud si domek koupíte od skutečných profesionálů, dřevostavbu vám nejen doručí, ale i zkompletují. Jediné, o co byste se měli postarat vy, je zjistit si, zda potřebujete územní souhlas. Pro stavbu zahradního domku nepotřebujete stavební povolení, ovšem při realizaci stavby musíte přemýšlet, jestli domek nebude nějakým způsob překážet vaším sousedům. Abyste předešli zbytečným komplikacím, předložte sousedům výkres stavby a požádejte je o písemný souhlas.

ZDROJ: PR článek společnosti DELTA Svratka s. r. o.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

20 / 4 / 2018
Pochlubte se muškáty

Pochlubte se muškáty

více
18 / 4 / 2018
Dopřejte si dokonalou relaxaci uprostřed zeleně

Dopřejte si dokonalou relaxaci uprostřed zeleně

více
18 / 4 / 2018
Co vás čeká na jarní květinové výstavě Flóra Olomouc

Co vás čeká na jarní květinové výstavě Flóra Olomouc

více
16 / 4 / 2018
Skalka na malém prostoru

Skalka na malém prostoru

více
11 / 4 / 2018
Terasy v zahradě

Terasy v zahradě

více
10 / 4 / 2018
Užitková zahrada: Úkoly na duben

Užitková zahrada: Úkoly na duben

více
REKLAMA
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace