Úžitková zahrada: Úkoly na únor

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
05 / 02 / 2018
Úžitková zahrada: Úkoly na únor

Ve dnech bez mrazu pokračujeme v řezu vína. Při pozdějším jarním řezu víno slzí – vytéká míza, rostlina se zbytečně oslabuje. Pamatujme, že rodivé výhonky vína vyrůstají z dvouletého dřeva. Odstraníme výhonky vyrůstajícíze starého dřeva. Z ostatních vybereme jen dva zdravé výhonky a ty zkrátíme podle vitality rostliny.

Řez kvetoucích keřů

Koncem měsíce můžeme začít s řezem keřů kvetoucích v létě – komulí, tavolníků, vřesů, perovskií a jiných. Během slunného dne bez mrazů řežeme keře krátce nad zemí – necháme jen několik oček. Keře se do začátku léta pěkně zahustí a v létě rozkvetou větším množstvím květů. Kromě toho budou vitálnější. Také je nutné prohlédnout a vyřezat všechny suché, staré a poškozené větve. V žádném případě však neřežeme magnólie, štědřenec, zmarliku, kalinu ani dřevité pivoňky. Keře kvetoucí na jaře se řežou až po odkvetení. Na řez použijeme ostré nůžky, abychom dřevinám neublížili.

Rybíz a angrešty

Odstraníme staré, odrozené větvičky z rybízu a angreštů. Ponecháme pět ažšest dobře vyvinutých mladých výhonků. Slabé a zahušťující výhonky také odstraníme. Větvičky odřízneme co nejblížeu země, aby nové výhonky vyrašilyco nejníže a netvořil se kmínek. Nejstarší výhonky, které necháváme, jsouu rybízu červeného čtyř leté, u černého rybízu tříleté.

Roubování peckovin

Koncem března můžeme roubovat peckoviny (třešně, višně, meruňky) – míza v nich proudí dřív. Po ústupu mrazů můžeme začít s řezem jádrovin. Citlivější peckoviny v žádném případě neřežeme, i kdyby nás několika denní oteplení lákalo. Brzký řez může spustit tvorbu klejotoku.


Zelenina ve skleníku

Pokračujeme ve výsevu teplomilné zeleniny (rajčata, paprika) a zeleniny narychlení (ředkvička, karotka, brzký salát) na záhony ve vyhřívaných sklenících.

Košťáloviny

Do bedniček vyséváme celer a brzké košťáloviny (kedlubna, květák, brokolice). Mladé rostlinky z předchozích výsevůve fázi tří či čtyř pravých listů opatrně rozsazujeme.

Brzké brambory

Do bedniček dáme naklíčit rané brambory. Umístíme je na světlé a teplé místo, stačí teplota kolem 10 až 15 °C. Správně naklíčené brambory mají krátké tlusté a zelené klíčky. Vysazovat je můžeme v dubnu, první úrodu sbíráme v červnu.

Příprava záhonů

Během příznivého počasí připravujeme záhony v zahradě na výsev a výsadb urané zeleniny.

Ve skleníku a fóliovníku

Záhony ve skleníku a fóliovníku pohnojíme kompostem (5 až 10 kg na 1 m2), podle potřeby i minerálními hnojivy (Slovcerit).

Text: Anna Szabóvá :: Foto: isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

22 / 2 / 2018
Konec února v zahradě: Jaké letničky vyséváme

Konec února v zahradě: Jaké letničky vyséváme

více
21 / 2 / 2018
Čekanka: Nízkoenergetická zelenina

Čekanka: Nízkoenergetická zelenina

více
21 / 2 / 2018
Vertikutátory se dvěma válci prořežou i provzdušní trávník

Vertikutátory se dvěma válci prořežou i provzdušní trávník

více
16 / 2 / 2018
Zimní královna: Čemeřice

Zimní královna: Čemeřice

více
15 / 2 / 2018
Tradiční bylinky

Tradiční bylinky

více
13 / 2 / 2018
Vyséváme papriku: Postup výsevu

Vyséváme papriku: Postup výsevu

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace