Balkónové zahradničení přináší své ovoce

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
25 / 05 / 2017
Balkónové zahradničení přináší své ovoce

Toužíte po vlastních broskvích, angreštech nebo švestkách, ale chybí vám zahrada? V případě, že jste majiteli balkónu nebo terasy, máte pro pěstování ovoce, zeleniny nebo bylinek ideální podmínky. Odborníci z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach připravili několik užitečných rad a tipů pro takzvané městské zahradničení.

Dostupný výběr ovocných dřevin vhodných pro městské pěstování dnes už umožňuje rozloučit se s kupovaným ovocem, které často bývá vystaveno silným dávkám chemikálií. Díky zakrslým ovocným stromkům a keřům si můžete dopřát přirozenou dávku vitamínů a zároveň budete vědět vše o původu ovoce i zeleniny na vašem stole.

Založte si zahradu na balkonu

Když se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je důležité vybrat správné nádoby na pěstování, substráty a přísady. Pro balkónové zahradničení jsou nejvhodnější lehčí nádoby. Bylinky a zelenina mají rády květináče plastové nebo proutěné s igelitovou vrstvou vevnitř. Ovocným dřevinám se dobře daří v terakotových a keramických truhlících. Substráty je nejlepší pořídit na míru vysazovaným rostlinám. Například značka Floraself nabízí přímo substrát pro rajčata a papriku či substrát pro zeleninu a rajčata. Pro pěstování trpasličího ovoce doporučuji výrobky Floraself Nature a bylinky lze vysázet do substrátu Floraself Nature pro bylinky. Nezapomeňte na drenážní vrstvu vespod nádoby.

Nejvhodnější odrůdy zakrslého ovoce

Z řad ovoce je pro pěstování na balkónech a terasách ideální například odrůda meruňky Aprigold s plody běžné velikosti, beztrnný ostružiník Triple Crown, maliník Glen Ample, beztrnný keř angreštu Captivator nebo zakrslá švestka. Pro větší pěstitelský úspěch je nejlepší umístit květináče s ovocnými dřevinami na slunné místo, pravidelně je zalévat, hnojit a prořezávat. Hlavní řezy by se měly provádět na podzim, u bobulovin ihned po sklizni, u peckovin na začátku léta a u jádrového ovoce je nejvhodnější seříznout výhonky pro podporu růstu ještě do září.

Jakou zeleninu a bylinky

Rajčatům nebo paprikám se na slunných balkonech a lodžiích daří velmi dobře. Stejně tak si tam můžete pořídit vyvýšené záhony a osázet je ředkvičkami, salátem, mrkví nebo kedlubnami. Bylinkám postačí i menší truhlíky. Vypěstujete v nich pažitku, bazalku, tymián, šalvěj, oregano, mátu, meduňku i majoránku nebo rozmarýn. Pro setí bylinek je ideální jaro a začátek léta. „Bylinky pěstované doma vyžadují sice častější zálivku, ale nesmějí se přelévat. Zalévání bylinek je nejvhodnější ke kořenům a sklízet by se měly těsně před použitím. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké,“ doporučuje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Jak pořídit kvalitní sazenice

Pro ty, kdo si nejsou jistí, že by jim semínka dobře vyklíčila a ujala se, nebo s výsadbou začínají s menším opožděním, je mnohem snazší vysazovat přímo sazenice. Spíše než na trhu či ze supermarketů si pořizujte sazenice tam, kde se prodávají v dobré kondici a optimálně zalité. Nejlépe v oddělení zahrady ve specializovaných projektových marketech, kde je záruka kvality. Zároveň si zde můžete pořídit i chybějící drobné zahradnické náčiní nebo ty správné truhlíky.

Víte, že nyní můžete mít z HORNBACH eshopu více než 20.000 produktů sdopravou zdarma? Více zde.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

18 / 11 / 2017
POSEZONNÍ PÉČE O SKLENÍK

POSEZONNÍ PÉČE O SKLENÍK

více
17 / 11 / 2017
8 TIPŮ NA PŘÍPRAVU DŘEVA

8 TIPŮ NA PŘÍPRAVU DŘEVA

více
16 / 11 / 2017
ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

více
16 / 11 / 2017
OKRASNÁ ZAHRADA: Co ještě můžeme udělat

OKRASNÁ ZAHRADA: Co ještě můžeme udělat

více
13 / 11 / 2017
ÚPRAVA PŮDY PŘED ZIMOU

ÚPRAVA PŮDY PŘED ZIMOU

více
9 / 11 / 2017
Rozkvetlá zahrada v listopadu

Rozkvetlá zahrada v listopadu

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace