TRÁVNÍK NA MÍRU: Správný výběr osiva a pravidelná péče

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
25 / 02 / 2017
TRÁVNÍK NA MÍRU: Správný výběr osiva a pravidelná péče

Základem pro úspěšné pěstování trávníku je VÝBĚR SPRÁVNÉHO OSIVA, který spočívá především v tom, jak budete svůj trávník v budoucnu využívat a jak vypadá stanoviště, na kterém budete sít.

1. REGENERACE, NEBO VÝSEV?

  • Trávník se po zimě probouzí při teplotě půdy okolo 5 °C. V tu chvíli můžete začít s údržbou a obnovou trávníku. Začněte úklidem spadaného listí, nahromaděných větviček a čištěním míst, které napadla plíseň sněžná. Nebojte se z trávníku již časně zjara odstranit odumřelé části trav. Jakmile se trávník po několika týdnech zotaví a hlavně provlhčí, provzdušněte jej vertikutátorem. Do míst, kde se trávník nezotavil, doplňte nové osivo z obnovující travní směsi.

2. RODINNÉ HŘIŠTĚ I OKRASNÉ ZÁKOUTÍ

  • Trávník do zahrady vybírejte podle toho, jak a k čemu jednotlivá místa využíváte nejvíce. Jiná volba bude na místa, kde si hrají děti nebo se pohybují domácí zvířata a je zde větší provoz, jiná volba padne pro místo na okrasný a dekorativní trávník.
  • Osiva se speciálně šlechtí, například pro to, aby tráva vydržela zvýšenou zátěž. To platí třeba pro dětský bazének nebo prolézačky, pro které je vhodná hřištní travní směs. Hřištní travní směs je velmi pevná, při vysokém namáhání je ale potřeba ji často kropit a přihnojovat.

3. VHODNÁ SMĚS SI PORADÍ I SE SUCHEM

  • Neuchytilo se vám standardní osivo a přemýšlíte, kde je chyba? Možná za to může poloha zahrady nebo nedostatečné množství zeminy. Právě kvůli těmto častým problémům byly vyšlechtěny směsi do stínu a sucha. Sice vyrůstají zpravidla pomaleji, dosahují ale klasické výšky a odolávají běžné zátěži.

4. NENECHEJTE KRTKY ZNIČIT ZAHRADU

  • Krtiny na pečlivě vypěstovaném trávníku občas potrápí snad každého zahrádkáře. Lze je odehnat s pomocí mechanických, elektronických nebo solárních plašičů. U krtčích nor můžete podle rad našich babiček nastražit i kočičí nebo psí chlupy, případně i lidské vlasy.

5. PLEVEL

  • Plevele se zbavíte ručním vytrháváním. Pokud se v zahradě rozmnoží plevel s oddenky a plazivými stonky, odstraňte je běžnými hráběmi. Zrádné však mohou být hluboko zakořeněné rostliny, jako například pampelišky či pýr. Nedaří-li se odstranit úporný plevel mechanicky ani za pomoci rýče, nezbývá než sáhnout po chemii – produktech, které jsou ale šetrné k životnímu prostředí.

Text: archiv redakce :: Foto: isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

22 / 2 / 2018
Konec února v zahradě: Jaké letničky vyséváme

Konec února v zahradě: Jaké letničky vyséváme

více
21 / 2 / 2018
Čekanka: Nízkoenergetická zelenina

Čekanka: Nízkoenergetická zelenina

více
21 / 2 / 2018
Vertikutátory se dvěma válci prořežou i provzdušní trávník

Vertikutátory se dvěma válci prořežou i provzdušní trávník

více
16 / 2 / 2018
Zimní královna: Čemeřice

Zimní královna: Čemeřice

více
15 / 2 / 2018
Tradiční bylinky

Tradiční bylinky

více
13 / 2 / 2018
Vyséváme papriku: Postup výsevu

Vyséváme papriku: Postup výsevu

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace