TRÁVNÍK NA MÍRU: Správný výběr osiva a pravidelná péče

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
25 / 02 / 2017
TRÁVNÍK NA MÍRU: Správný výběr osiva a pravidelná péče

Základem pro úspěšné pěstování trávníku je VÝBĚR SPRÁVNÉHO OSIVA, který spočívá především v tom, jak budete svůj trávník v budoucnu využívat a jak vypadá stanoviště, na kterém budete sít.

1. REGENERACE, NEBO VÝSEV?

  • Trávník se po zimě probouzí při teplotě půdy okolo 5 °C. V tu chvíli můžete začít s údržbou a obnovou trávníku. Začněte úklidem spadaného listí, nahromaděných větviček a čištěním míst, které napadla plíseň sněžná. Nebojte se z trávníku již časně zjara odstranit odumřelé části trav. Jakmile se trávník po několika týdnech zotaví a hlavně provlhčí, provzdušněte jej vertikutátorem. Do míst, kde se trávník nezotavil, doplňte nové osivo z obnovující travní směsi.

2. RODINNÉ HŘIŠTĚ I OKRASNÉ ZÁKOUTÍ

  • Trávník do zahrady vybírejte podle toho, jak a k čemu jednotlivá místa využíváte nejvíce. Jiná volba bude na místa, kde si hrají děti nebo se pohybují domácí zvířata a je zde větší provoz, jiná volba padne pro místo na okrasný a dekorativní trávník.
  • Osiva se speciálně šlechtí, například pro to, aby tráva vydržela zvýšenou zátěž. To platí třeba pro dětský bazének nebo prolézačky, pro které je vhodná hřištní travní směs. Hřištní travní směs je velmi pevná, při vysokém namáhání je ale potřeba ji často kropit a přihnojovat.

3. VHODNÁ SMĚS SI PORADÍ I SE SUCHEM

  • Neuchytilo se vám standardní osivo a přemýšlíte, kde je chyba? Možná za to může poloha zahrady nebo nedostatečné množství zeminy. Právě kvůli těmto častým problémům byly vyšlechtěny směsi do stínu a sucha. Sice vyrůstají zpravidla pomaleji, dosahují ale klasické výšky a odolávají běžné zátěži.

4. NENECHEJTE KRTKY ZNIČIT ZAHRADU

  • Krtiny na pečlivě vypěstovaném trávníku občas potrápí snad každého zahrádkáře. Lze je odehnat s pomocí mechanických, elektronických nebo solárních plašičů. U krtčích nor můžete podle rad našich babiček nastražit i kočičí nebo psí chlupy, případně i lidské vlasy.

5. PLEVEL

  • Plevele se zbavíte ručním vytrháváním. Pokud se v zahradě rozmnoží plevel s oddenky a plazivými stonky, odstraňte je běžnými hráběmi. Zrádné však mohou být hluboko zakořeněné rostliny, jako například pampelišky či pýr. Nedaří-li se odstranit úporný plevel mechanicky ani za pomoci rýče, nezbývá než sáhnout po chemii – produktech, které jsou ale šetrné k životnímu prostředí.

Text: archiv redakce :: Foto: isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

27 / 4 / 2017
INSPIRACE DO ZAHRADY: NÁVRAT BETONU

INSPIRACE DO ZAHRADY: NÁVRAT BETONU

více
26 / 4 / 2017
PERGOLY A TRELÁŽE: 10 nejkrásnějších popínavek na pergoly

PERGOLY A TRELÁŽE: 10 nejkrásnějších popínavek na pergoly

více
24 / 4 / 2017
Zařizujeme zahradu

Zařizujeme zahradu

více
23 / 4 / 2017
ZAHRADNÍ ŠKŮDCI: TRÁPÍ VÁS REZ HRUŠŇOVÁ?

ZAHRADNÍ ŠKŮDCI: TRÁPÍ VÁS REZ HRUŠŇOVÁ?

více
20 / 4 / 2017
Grilujte jako profesionálové

Grilujte jako profesionálové

více
19 / 4 / 2017
Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů

Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace