PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
21 / 10 / 2016
PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

PTÁTE SE: Máme velký problém s hortenziemi. Každoročně zjara obrazí, ale buď málo, nebo skoro vůbec nekvetou. Jak se o ně máme postarat, aby dobře prospívaly? Dotaz zaslali Václavíkovi z Bohdaneči.

Velice častým problémem bývá poškození hortenzií mrazem. V našich klimatických podmínkách se vyplatí věnovat přípravě na zimu mimořádnou pozornost. Doporučuje se, především u mladých rostlin, provádět tzv. trojochranu.

  • Ke kořenům přihrneme dostatečné množství rašeliny, hrabanky nebo listí.
  • V oblastech se silnými mrazy obalíme nadzemní část rostliny bílou netkanou textilií, kterou důkladně upevníme. Netkaná textilie vytváří dobrou tepelnou ochranu, ale přitom je prodyšná. Rozhodně se nesmí použít igelitová nebo mikrotenová fólie. Prostor pod nimi se působením slunečních paprsků během dne ohřeje na vysokou teplotu, noční pokles pak vytváří nebezpečné teplotní rozdíly.
  • Třetím stupněm ochrany je chvojí, které se hustě zapíchá kolem rostliny. Zajistí tak stabilitu netkané textilie, vytváří další vrstvu tepelné izolace a zabraňuje přístupu slunečních paprsků během zimy k rostlině, což má příznivý vliv na teplotní stálost bez výkyvů. Na zimu rostliny důkladně zavlažíme a také během zimy, pokud je dlouhodobě sucho a zem rozmrzlá, zaléváme.

Velmi častou chybou je podzimní řez. Před tím, než hortenziím dopřejeme zimní kryt, odstraníme pouze suchá květenství, hlavní čas řezu je až na jaře, ve chvíli, kdy keře začínají rašit.

Kdy hortenzie sestříhnout?

Zásadně musíme počkat na jaro, kdy se odstraňují pouze namrzlé konce výhonů. S řezem rozhodně nepospícháme a počkáme až do té doby, kdy je zřetelné, které části již opravdu neobrazí. Před zimou proto odstraníme pouze stará květenství. Častou chybou bývá radikální řez až u země. Po takovém zásahu sice rostlina na jaře obrazí, ale nepokvete. Nesmíme zapomínat, že květy se tvoří na dvouletém dřevě, a pokud rostlinu seřízneme těsně nad zemí, na květy budeme čekat marně.

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: Isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

27 / 4 / 2017
INSPIRACE DO ZAHRADY: NÁVRAT BETONU

INSPIRACE DO ZAHRADY: NÁVRAT BETONU

více
26 / 4 / 2017
PERGOLY A TRELÁŽE: 10 nejkrásnějších popínavek na pergoly

PERGOLY A TRELÁŽE: 10 nejkrásnějších popínavek na pergoly

více
24 / 4 / 2017
Zařizujeme zahradu

Zařizujeme zahradu

více
23 / 4 / 2017
ZAHRADNÍ ŠKŮDCI: TRÁPÍ VÁS REZ HRUŠŇOVÁ?

ZAHRADNÍ ŠKŮDCI: TRÁPÍ VÁS REZ HRUŠŇOVÁ?

více
20 / 4 / 2017
Grilujte jako profesionálové

Grilujte jako profesionálové

více
19 / 4 / 2017
Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů

Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace