CO MŮŽETE UDĚLAT NA PODZIM, NEODKLÁDEJTE NA JARO!

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
11 / 11 / 2016
CO MŮŽETE UDĚLAT NA PODZIM, NEODKLÁDEJTE NA JARO!

S příchodem podzimu sklízíme poslední výpěstky a těšíme se, že si v zimě alespoň trochu odpočineme. Ale pozor, je celá řada prací, na které bychom neměli zapomínat, a rozhodně bychom je neměli odkládat na jaro! Ušetříme si tak spoustu práce a prodloužíme zasloužený odpočinek. A pak – co když se zima protáhne?

RYTÍ

Správný zahrádkář v žádném případě neodloží rytí. Pokud počasí dovolí a půda není zamrzlá, ryjeme záhony až do listopadu. Současně zarýváme – pokud je k dispozici – chlévský hnůj. Hrubá brázda, která vznikne, by měla přes zimu dostatečně promrznout. Půda se zásobí kyslíkem, omezí se výpar vody a ještě se důsledným zrytím zbavíme velké části nežádoucích plevelů.

HNOJENÍ

Ani hnojení okrasných a ovocných dřevin neodkládáme na jaro. Volíme hnojiva draselná a fosforečná, která podpoří vyzrávání pletiv u rostlin, kvalitní násadu plodů a zlepšení jejich kvality. Pokud vápníme, je vhodné rozhodit mletý vápenec minimálně jednou za 3–4 roky. Pozor – při použití chlévského hnoje nevápníme!PÉČE O TRÁVNÍK

Trávník je dobré před zimou vyčesat, odstranit zbytky travin a mechu. Dojde tak k jeho provzdušnění a lepšímu odnožování travin zjara. Trávník je dobré pohnojit hnojivy určenými pro trávníky; jestliže se v trávníku ve větší míře tvoří mech, povápníme ho – upraví se tak pH.

Zbytky mechu po vertikutaci

ÚKLID LISTÍ

Podzim je ve znamení opadu listů ze stromů. Právě v říjnu a listopadu je intenzita největší a země se pokrývá pestrobarevným kobercem. Je to sice nádhera, ale obdivovat ji můžeme ve volné přírodě a ne na zahrádce.

Spadané listí dovede napáchat na trávníku, v trvalkovém záhonu, a zejména ve skalce mnoho škody. Jediným místem, kde je můžeme nechat – případně ho i přidat –, jsou skupiny opadavých listnatých keřů nebo partie s rododendrony. Zde může dokonce posloužit jako zimní ochrana.

Hrabání listí

Text: Ludmila Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

18 / 1 / 2018
Pěstování celeru ze semínka

Pěstování celeru ze semínka

více
17 / 1 / 2018
Okrasná zahrada: Co je potřeba udělat v lednu

Okrasná zahrada: Co je potřeba udělat v lednu

více
16 / 1 / 2018
JMELÍ: LÉK I NEBEZPEČNÝ AGRESOR

JMELÍ: LÉK I NEBEZPEČNÝ AGRESOR

více
15 / 1 / 2018
LEDEN V UŽITKOVÉ ZAHRADĚ

LEDEN V UŽITKOVÉ ZAHRADĚ

více
11 / 1 / 2018
ZIMNÍ PRŮKLEST RYBÍZŮ A ANGREŠTŮ

ZIMNÍ PRŮKLEST RYBÍZŮ A ANGREŠTŮ

více
10 / 1 / 2018
JAK SE STARAT O BRAMBOŘÍK PO ODKVĚTU

JAK SE STARAT O BRAMBOŘÍK PO ODKVĚTU

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace