Už staří sokolové…

TRADICE  |  DISKUSE (0)
27 / 06 / 2013

Tradici Memoriálu Quido Štěpánka v Jablonném nad Orlicí, jednoho z nejstarších přespolních běhů u nás, založili v roce 1946 sokolové. Navzdory měnícím se politickým režimům přetrvala díky nadšenectví a obětavosti už tří generací naštěstí až dodnes…

Připravila: Ivana Hudcová, foto: Tomáš Hermann

Vznikla jako připomínka jablonského rodáka, všestranného sportovce, propagátora a průkopníka sportu, který byl raněn při přestřelce na sklonku druhé světové války a 16. července 1945 na následky svého zranění zemřel.

Čekalo se u šraněk

Letos devadesátiletý Vladimír Minář, kamarád Quido Štěpánka a spoluzakladatel závodu, zvítězil (nejen) v úplně prvním závodě. Pamatuje časy, kdy byl start i cíl na náměstí a trať, tehdy měřící 2800 m, vedla městem. Hned napoprvé se tak stalo, že se závodníkům postavily do cesty železniční závory: „Proto jsme další rok nejprve běželi na poštu, telefonovali na nádraží, a až když nám řekli – teď patnáct minut nic nepojede, závod odstartoval. Sokol tehdy koupil alpakový pohár, ale muselo se vyhrát buď třikrát za sebou v řadě anebo pětkrát celkem, když ho chtěl člověk získat. Vyhrál jsem dvakrát, a když jsem chtěl vyhrát potřetí, pozvali nějakého štrekaře, abych nevyhrál, tak jsem pak musel vyhrát ještě třikrát,“ usmívá se pan Minář a ukazuje na pohár na polici: „Musí se pořád čistit, aby nezčernal…“ On sám absolvoval závod desetkrát, a také letos se na běh přišel podívat. Jeho sestra přitom (letos by se dožila 104 let) odstartovala jednu z kategorií ještě jako stoletá!

Běhá celá rodina…

Vladimír Minář není jedinou legendou závodu. Mezi ty patří nejen jednotlivci, ale často i celé rodiny, jejichž členové se generaci za generací závodu nejprve účastní a později ho pomáhají organizovat. Například Miroslav Hermann vyhrál závod dvakrát a už řadu let je hlavou organizátorů a stěžení hybnou pákou memoriálu. Z jeho rodiny prý závod „neběžela snad jenom máma a většinou to i vyhráli,“ říkají Jabloňáci. Syn Tomáš pak letošní závod také moderoval a je i autorem fotek k tomuto článku. Anebo Pešavovi… V jedné z dětských kategorií letošního ročníku zvítězil syn Honzík. Vyhrál tím zároveň i sázku s tátou, který se na konto své prohry musel narychlo přihlásit do závodu a běžet (nikoli poprvé) hlavní trasu 7500 m. Také Honzíkův děda před lety v závodě zvítězil.

Skuteční mistři

František Krátký vyhrál hlavní kategorii pětkrát, mimo jiné i v době, kdy už z hlediska věku patřil mezi veterány. Není divu… Vždyť jako padesátiletý se v roce 1993 stal mistrem světa v přespolním běhu ve Španělsku! „To je nějaký pomalý,“ říkal si prý tenkrát po startu, „tak jsem nasadil svoje tempo…“ A vyhrál! Na MQŠ startoval František Krátký i letos, aby dal na frak desítkám účastníků i o dvě generace mladším. Rekordní počet vítězství, celkem deset!, má pak na kontě český reprezentant v půlmaratonu a běhu do vrchu Miroslav Vítek; naposledy zvítězil v roce 2005.

Kategorie roztomilých

Závod nejmenších dětí, které po startu lákají na nanuky, aby vůbec běžely, se jablonským zalíbil před časem v jiné obci – a tak tuto kategorii v rámci memoriálu také zavedli. Startují v ní děti někdy ve věku ještě div ne batolecím, kterým je ne vždy jasné, o co vlastně kráčí. A tak se stane, že zatímco vítěz již jásá v cíli, na startovní čáře někteří ze závodníků ještě váhají a tu tam dokonce i bezradně pláčou… Indiánka s čokoládou však bez ohledu na umístění, ba i na to, zda skutečně doběhli či se vůbec rozeběhli, ovšem nakonec vyfasují všichni!

Důležité je zúčastnit se

Slavný výrok Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, zde na rozdíl od profesionálního sporu pro většinu účastníků doopravdy platí. Dokazuje to například tradiční účast pana Svatoše z Kostelce nad Orlicí, který závod spíše odchodí, než odběhá. V cíli ho – hodnou chvíli po doběhnutí všech ostatních - přesto či právě proto vždycky vítá bouřlivý potlesk. Stejně jako třeba Petru Čtvrtečkovou, kdysi běžkyni dlouhých tratí, která se po úrazu stále nemůže zbavit francouzských holí; letos běžela nečekaně energicky i s berlemi. Bez falešné pýchy doběhl tento rok do cíle na předposledním místě hlavního závodu i pětapadesátiletý Kvido Štěpánek, synovec Quido Štěpánka a strážce rodinné tradice, ale i hlavní sponzor závodu. Uspořádal v Jablonném v roce 2007 v rámci 60. výročí závodu dokonce setkání vítězů předchozích ročníků; sešlo se jich prý tehdy celkem patnáct.

Kdeže loňské děti jsou…

Honza Šíma, už brzy šedesátník, běžel závod poprvé v sedmi letech, v éře, kdy závod probíhal na jablonském stadiónu. „Dříve běhala celá škola, i když jsme netrénovali, protože vlastně všechno byl trénink,“ rozkládá. „Nebyla televize, ani počítače, neseděli jsme doma, ale lítali celý den venku, jezdili na kole… Proto když závodil Franta Rubeš v botách na podpatku s klukem v tretrách, tak ho porazil, protože byl z Horního Jamného a všude musel běhat. Dnes, když nemáš natrénováno, nemá smysl se přihlásit, protože nedoběhneš…“

Kdo převezme stráž?

Z rodiny Šímových se už závodu taky zúčastnil kde kdo. Sám Honza s manželkou Danou poslední roky vždy ráno v den závodu (tradičně o poslední dubnové neděli) „nafasují“ 80 litrů horkého čaje v hotelu na náměstí a společně s rozkládacím stolkem a třemi sty kelímky je dopraví na kopec Malák na okraji Jablonného, kam se závod po roce 1989 přesunul. Přednostně mají na čaj nárok závodníci, ale bez kelímku s horkým nápojem neodejdou ani diváci, pokud projeví zájem. Před časem to už vypadalo, že po Honzovi s Danou tuhle službu převezmou mladší. „Proč ne?“ říkali si oba, „můžeme lenošit a jenom se koukat…“ Nakonec se ale žádní mladší nenašli, takže Honza s Danou drželi čajovou stráž i letos. Činí tak rádi, o to nic, jen to budí trochu obavy, vezmeme-li to jako určitý signál – signál toho, že „ti mladší“ dnes fakt raději sedí doma u televize a počítače… Jablonští jsou však v tomto směru optimisté a rozjeli letos projekt Jablonské běžecké ligy.