Co má Sv. Valentýn společného s Českem…?

TRADICE  |  DISKUSE (0)
03 / 03 / 2012
Co má Sv. Valentýn společného s Českem…?

Den sv. Valentýna představuje poměrnou novinku v rámci tuzemské kulturní tradice. Některé lidí až nečekaně zlobí fakt, že ho řada zvláště mladých lidí vzala za svůj. Přitom má tenhle světec s českým prostředím společného víc, než možná tušíte. Jeho ostatky – přesněji část kosti z lopatky - je totiž uložena na pražském, Vyšehradě!

Připravila: Ivana Hudcová s využitím Wikipedie, foto: archiv

Poděkujme Karlu IV.

Zásluhu na tom údajně nemá nikdo menší než Karel IV.; právě on měl kost přivézt na naše území. Že se ostatky zachovaly dodnes, však vyšlo najevo teprve před necelými deseti roky. Tehdy byly objeveny i s kusem pečeti ve starém depozitáři vyšehradské Kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla, uložené v barokním (tedy značně mladším) relikviáři. Předpokládá se, že sem byl relikviář se vzácným obsahem přemístěn z interiéru kostela při jeho rekonstrukci na konci 19. století.

I Karla IV. ovšem dělilo více než jedno tisíciletí od dob světce, který žil ve 3. století. A protože v některých směrech nebyly časy Karla IV. o nic počestnější, než ty naše, a obchod s falešnými ostatky svatých tenkrát bujel víc než úspěšně, zůstává otázkou, do jaké míry můžeme důvěřovat tzv. autentice – tedy malému proužku s nápisem „Sv. Valentin“, nalepenému na kůstce. V každém případě si jej můžete přijít na Vyšehrad prohlédnout jediný den v roce – právě na Sv. Valentýna 14. února. A pokud by se vám snad kost či spíše její část zdála nečekaně maličká, vězte, že v relacích v této sféře panujícíh, jde naopak o pořádný kusanec. Jiný, podobně velký, totiž najdete asi už jenom v Itálii, zatímco rozměry všech ostatních jinde po světě lze označit pouze slovem „mikroskopické“.

Svatý Valentin (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Neznáme datum jeho narození a jako pravděpodobný rok úmrtí bývá často uváděn rok 269 v Terni v Římské říši. Ani kolem jeho identity není nic pořádně jasné a jisté. Mohlo jít o katolického kněze v Římě, který zemřel mučednickou smrtí, nebo o biskupa v Interamně (dnešní Terni). Známo ani není, kdy a jak byl blahoslaven. Mělo jít o Římana urozeného původu, Podle jedné z legendárních verzí byl roku 203 zvolen biskupem v Terni. Po několika letech jej pozval Kraton do Říma. Valentin následně uzdravil zázračně jeho syna. Proto se Kraton spolu se svou domácností, svými 3 žáky - urozenými Athéňany a synem městského prefekta nechal od Valentina pokřtít. Senátoři začali za to Valentina nenávidět a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře. Z něho pak byl jedné noci vyveden a sťat. Jeho bývalí 3 žáci, Prokulus, Efebus a Apolonius, přinesli jeho tělo do Terni a pochovali v kostele. Přesný rok není znám.

Léčitelské schopnosti

Sv. Valentin byl vzýván jako ochránce před pakostnicí a padoucnici. Proč? Za kruté zimy k němu prý jednou přišel chudě oděný, mrazem sužovaný muž. On svlékl svůj šat a muže do něj oblékl. Téhož dne mu šat vrátil nebeským jasem zářící jinoch se slovy: „Zde jest oděv, kterým jsi dnes Ježíše podaroval; za to propůjčil ti milost hojiti dnu a padoucnici.“ Podle jiných zdrojů vrátil sv. Valentin zrak dceři soudce Asteria poté, co byl uvržen císařem Claudiem II. do žaláře. Valentin se ve vězení modlil za soudcovo obrácení, a ten přišel, aby Valentina vyzkoušel. Dle legendy mu řekl: „Je-li tvůj Bůh opravdu jediný pravý, jak říkáš, ať skrze tebe ukáže svou moc a mé slepé dceři opět dá zrak.“ Valentin přiložil dlaň na oči nevidomé dívky a modlil se. Té se zrak skutečně vrátil. Asterius s celou rodinou pak požádal o křest. Zprávy o tom všem se roznesly po městě a pohany zachvátil hněv. Zaútočili na soudcův dům, Valentina vyvlekli ven, ztloukli ho a uťali mu hlavu.

Svátek zamilovaných

Proč začal být známý Den svatého Valentýna? Claudius II., vládce Říma, prý zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo i jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn ale mladé páry tajně oddával. Byl proto zatčen a později - 14. února - popraven. Svátek je však pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia z časů starověkého Říma. V předvečer tohoto dne se do „urny lásky“ vkládaly lístky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce. Pověra, spojená se Dnem Sv. Valentýna, praví, že když si svobodná dívka vezme za manžela chlapce, kterého 14. února spatří jako prvního, bude manželství velmi šťastné.

V anglosaských zemích se Valentýn slaví každoročně jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery, kteří si posílají květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce i další dárky. V poslední době se ale svátek šíří i v kontinentální Evropě - do určité míry z komerčních důvodů. Ostatně i jeho obnovení na začátku 20. století v USA nebylo ničím jiným, než marketingovým tahem. Tehdy se Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, ocitl na prahu bankrotu. Jako řešení vymyslel obnovu tradice sv. Valentýna a jeho společnost do dvou let ztrojnásobila zisky…

Článek z RPN č. 1-2/2012

 

 

.

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

24 / 2 / 2017
Navštivte farmářské řeznictví a bistro Mikrofarma v Praze

Navštivte farmářské řeznictví a bistro Mikrofarma v Praze

více
29 / 11 / 2016
Nakupte dárky na Vánoce na veletrhu Stříbrné vánoční dny

Nakupte dárky na Vánoce na veletrhu Stříbrné vánoční dny

více
23 / 12 / 2015
KRÁSNÉ VÁNOCE

KRÁSNÉ VÁNOCE

více
1 / 12 / 2015
Nenechte si ujít štědrou nabídku vánočních dárků

Nenechte si ujít štědrou nabídku vánočních dárků

více
19 / 12 / 2014
VANGRAAF: Vítejte v sezóně jaro-léto 2015

VANGRAAF: Vítejte v sezóně jaro-léto 2015

více
5 / 12 / 2014
Vánoční zvyky v Evropě

Vánoční zvyky v Evropě

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace