Mnohostranné využití montážních pásek

STAVBA  |  DISKUSE (1)
16 / 09 / 2013
Mnohostranné využití montážních pásek

Každý asi doma nebo na chatě zažil situaci, kdy z prasklé hadice tekla voda, a po ruce nebylo nic, čím by šlo díru rychle zalepit, aby si mohl v klidu připravit další opravu. Nebo kdy potřeboval v koupelně zavěsit zrcadlo, ale nechtěl vrtat do tvrdého obkladu stěny. A přesně k těmto a ještě mnoha dalším účelům slouží speciální opravné a lepicí pásky.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv autora

 

Nejjednodušší je běžná izolační páska pro řemeslníky, která dobře přilne i k hrubému povrchu. Dalším typem je oboustranná univerzální lepicí páska - tenká a průhledná, s papírovým obalem. To ji předurčuje k nenápadnému použití – například zavěšení plakátů. Oby typy pásek lze odtrhnout rukou a papírový obal s pásky po nalepení snadno odstraníme. Pro náročnější aplikace jsou určeny pásky montážní, maskovací, opravné, kobercové a speciální. Široké uplatnění mají pásky se suchým zipem.

Různé opravy

Opravné pásky jsou pevné, trvanlivé a některé dokonce odolávají ohni. Použití je mnohostranné: od upevnění uvolněných věcí, přes opravu zahradní hadice, až po izolaci elektrického vedení. Mají obvykle pevný nosič z netkané textilie a pak speciální lepicí vrstvu dle plánovaného použití. Dají se odtrnout rukou a k dostání jsou v různých barvách.

Mezi opravné pásky se řadí i speciální pásky s hliníkovým nosičem, které jsou vhodné pro opravy, vyžadující tepelnou odolnost - například na provizorní opravu podvozku či výfuku auta, netěsnících parovodů, nebo okapů. Dalším pomocníkem pro opravy jsou sklolaminátové pásky, určené k zakrytí trhlin či prasklin ve zdivu, sádrokartonu či skle.

Při práci venku dobře uplatníme pásku s textilní mřížkovanou výztuhou. Je vyrobena bez použití rozpouštědel a lze ji snadno odtrhnout rukou. Přitom je velmi přilnavá a dobře drží při teplotě od -40 do +90 °C za jakéhokoliv počasí. Je určena na opravy namáhaných venkovních povrchů, například stanů, bazénů, slunečníků a podobně.

Zavěšení předmětů

Zrcadla, skříňky a police musejí být na keramickém obkladu zavěšeny pevně a trvale. Připevnění pomocí šroubů a skob je obtížné a po odstranění obvykle zůstanou nepěkné díry. Lepší alternativou tedy mohou být oboustranné montážní pásky pro zavěšování těžších předmětů na hladký podklad, nebo lehčích předmětů na hrubý i zakřivený podklad.

Vnitřní montážní pásky jsou určeny do interiérů, venkovní pásky se používají na hrubý povrch venkovních stěn, ale i na hrubší vnitřní omítky. Transparentní (průhledná) páska slouží k upevnění průhledných předmětů, či k „neviditelnému“ připevnění věci na okenní sklo.

 

Snadné sejmutí

Doba se rychle mění a ještě včera moderní plakát na stěně dětského pokoje dnes již nevyhovuje - a musí se vyměnit. Pokud je ale fixován příliš pevně, mohou při sejmutí nastat potíže s podkladem.

Výborné řešení pro tyto případy představují oboustranně lepicí odstranitelné proužky. Háček udrží až 15 kg a navíc jej můžeme v případě potřeby sejmout i bez poškození podkladu: uchopíme odnímatelný proužek, v kolmém směru jej stáhneme a háček sundáme. V nabídce jsou různé druhy odstranitelných systémů: malé proužky pro zavěšovací háčky, držáky kabelů, dekoraci a podobně, velké pak pro připevňování těžkých předmětů.

 

Přilepení koberce

Výrobci nabízejí několik typů kobercových lepicích pásků pro všechny běžné typy koberců a PVC podlah ve všech standardních kvalitách. Pro citlivé povrchy je vhodná zesílená kobercová páska, která po odstranění nezanechává zbytky. Pro podlahové krytiny, vystavené velkému namáhání – například na schodech – se doporučuje podlahová páska s extra pevným přilepením. Bez problému zajistí upevnění volných koberců, můstků a vodicích lišt. Praktické jsou kobercové pásky se systémem suchého zipu, vhodné pro koberce s vlněnou nebo plstěnou vrstvou.

Za zvláštní kategorii platí protiskluzové pásky; jsou vhodné na místa jako třeba strmá schodiště, kde je nutné mít „pevnou nohu“, aby nedošlo k pádu či uklouznutí.

 

rámečky:

 

Extra tip: Pomůcka při malování

K dosažení profesionálních výsledků při malování nebo natírání stěn, stropů, oken a dveří pomohou speciální maskovací pásky. Elastická zadní strana zajišťuje přilepení i na nerovné povrchy, rohy a zakřivené stěny v interiéru i venku. Po skončení práce pásku sundáme z většiny povrchů bez zbytků lepidla a bez trhání. Zvlášť užitečná je kombinace maskovací pásky a plastové fólie či papíru, která umožňuje zakrývat velké plochy a odstranit všechny nečistoty jedním tahem.

 

Triky s páskami

- Vrtání do dlaždic: Vrtání do tvrdých a kluzkých dlaždic je obtížné i pro profesionály, natož pro kutily. Všem ale pomůže malířská maskovací páska, nalepená na dlaždici do tvaru X. Zabrání vrtáku sklouznout a po vyvrtání se jednoduše odstraní.

- Flexibilní upoutání: Popínavé rostliny v pergole a dlouhé stonky květin nebo zeleniny upevníme tyčemi nebo jinou konstrukcí. Stonek ke konstrukci flexibilně připevníme lepicími páskami se suchým zipem. Pásky jsou pro rostliny neškodné, odolné vůči počasí a lze je ustřihnout dle potřeby.

- Vodorovné lišty: Abychom zajistili, že ozdobné lišty budou na stěnu upevněny opravdu vodorovně či svisle, doporučuje se instalace podle vodicí lišty. Tu podle vodováhy dočasně připevníme na zeď lepicími proužky. Po přilepení ozdobné lišty proužky odstraníme a vodicí lištu sejmeme.
- Izolace sloupku: Jsou dva způsoby jak zabránit uhnívání dřevěného plotového sloupku - dřevo impregnovat, nebo použít vodě odolnou lepicí pásku s izolační fólií. Mezi páskou a dřevem nesmí zůstat vzduchové bubliny.

- Čistá plechovka: Aby při natírání barvou z plechovky zůstaly okraje plechovky čisté, nalepíme přes její otvor pruh malířské maskovací pásky na okna. Štětec pak neotíráme přímo o hranu plechovky.

Dobré rady

- Rozsah teplot pro aplikaci pásky pro vnitřní použití je zpravidla mezi 5-40 °C a role se musí přizpůsobit pokojové teplotě. Místo pro přilepení pásky musí být suché, čisté a odmaštěné, jinak se snižuje přilnavost.

- Někdy je obtížné nalézt začátek pásky. Existuje tzv. odvíječ, který začátek role udržuje u břitu. Bez odvíječů začátek pásky po použití ohneme a slepíme k sobě.

- Maskovací pásky po natírání sundáváme v úhlu 45° až poté, kdy je nátěr lehce zaschlý, lepkavý, ale předtím, než zcela zaschne. Sundávání může být obtížné, zvláště když byla páska vystavena teplu: Nadzdvihneme jeden roh pásky nehtem, nožem či žiletkou a případně zahřejeme horkým vzduchem. Roh zatáhneme diagonálně přes šířku pásky a pak ji celou opatrně sundáme. Když ani tak nelze pásku sejmout, přikryjeme ji na jednu minutu tamponem namočeným do rozpouštědla (vyzkoušíme, zda nepoškodíme podklad), pak sejmeme a lepidlo setřeme.

 

 

Článek z RPN č. 6/2013

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

7 / 12 / 2017
Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

více
30 / 11 / 2017
Češi věří Bramacu

Češi věří Bramacu

více
10 / 11 / 2017
NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

více
23 / 10 / 2017
Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

více
17 / 10 / 2017
Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

více
9 / 10 / 2017
Příčky jednoduše a pro klid v domě!

Příčky jednoduše a pro klid v domě!

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace