Rekonstrukce dřevěné fasády

STAVBA  |  DISKUSE (3)
04 / 06 / 2013
Rekonstrukce dřevěné fasády

O Češích se ve světě kromě jiného říká, že jsou národem chatařů a chalupářů – podle odhadů je to minimálně 20 procent populace.

Když chatu nebo chalupu vlastníte, většinou chcete, aby byla hezčí, než jakou má váš soused. Procento případů, kdy si přejete, aby spíš ta sousedova shořela, je podstatně menší. Snad. Jestli je pravdivé tvrzení, že obal prodává, tak první, co budete renovovat, je obložení neboli fasáda, okna a dveře.

Můžeme začít fasádou. Přesněji dřevěnou fasádou, kterou na chatě většinou tvoří palubky, prkna a někdy tzv. půlkuláče, na chalupě pak trámy čili roubení. Na začátku nás vždy čeká ta nejhorší práce, alespoň podle mě, a to odstranění původních nátěrů – buď úplně, někdy postačí jen jemné přebroušení, aby vznikl dobrý spojovací můstek mezi původním a novým nátěrem.

Následuje dokonalé očištění od prachu a případné odmaštění podkladu, to doporučuji nepodceňovat. Při výběru nátěru na fasádu dbáme na jeho vhodnost z hlediska dlouhodobé ochrany a snadné budoucí renovace, která, pokud chceme mít fasádu stále krásnou, dříve či později přijde.

Nejvhodnější je použití tzv. tenkovrstvé lazury, optimálně s obsahem účinné látky chránící dřevo před dřevozbarvující a dřevokaznou houbou, popřípadě hnilobou či plísní. Takovým produktem je HK-Lasur. Tento produkt je oblíben pro velice snadnou aplikaci a nádhernou barevnou škálu jak v odstínech dřeva, tak v odstínech šedé patiny – Grey Protect.

Při renovaci fasády, kde je dřevo již značně poškozeno a kde jste nuceni některé velké trhliny, které vznikly vypraskáním dřeva, vyspravit tmelem, je možné použít i tzv. krycí lazuru. Takovým vhodným produktem může být Deckfarbe od Remmers.

Na předem připravený podklad se nanáší ve dvou vrstvách, a protože se jedná o výrobek vodou ředitelný, mohou se oba nátěry aplikovat v jeden den zhruba po čtyřech hodinách. Deckfarbe je velice elastická a prodyšná krycí lazura, tzn. že nejsou vidět „léta“, ale struktura dřeviny.

Chalupa

Vyrábí se v 16 nádherných odstínech a mezi ty nejžádanější jistě bude patřit tabáková hnědá, černá, bílá, skandinávská červená, lahvově zelená, ale i všechny ostatní.

Pro renovaci oken je možné použít další výborný produkt od Remmers, a to Compact Lack PU. Je to vodou ředitelný polyuretanový krycí lak s vynikající krycí schopností a sléváním i po aplikaci štětcem.

Pokud jsou některá místa silně poškozená až na dřevo, je nutné použít pod Compact Lack PU vhodnou impregnaci, např. Holzschutz Grund.

Kompletní informace o ochraně dřeva získáte na webu remmers.cz

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

21 / 10 / 2016
Rigips otevřel stálou Školu suché výstavby

Rigips otevřel stálou Školu suché výstavby

více
20 / 10 / 2016
Zbavte se trhlin na stěnách pomocí nových válečkových omítek CEMROLL!

Zbavte se trhlin na stěnách pomocí nových válečkových omítek CEMR...

více
19 / 10 / 2016
Krbová kamna pro nízkoenergetické stavby

Krbová kamna pro nízkoenergetické stavby

více
18 / 10 / 2016
Deset doporučení pro správně zateplenou střechu

Deset doporučení pro správně zateplenou střechu

více
14 / 10 / 2016
Podrobný návod: KAMENNÝ ALTÁN S GRILEM

Podrobný návod: KAMENNÝ ALTÁN S GRILEM

více
14 / 10 / 2016
Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace