Zbuduj si vlastní jezírko

STAVBA  |  DISKUSE (0)
27 / 03 / 2013
Zbuduj si vlastní jezírko

Letní sezóna je sice ještě daleko, nicméně stavbu soukromého zahradního koupaliště bychom měli začít plánovat již nyní. Můžete si postavit klasický zahradní bazén. Trendem jsou však zapuštěné, na zakázku tvarované bazény z plastu, ale především přírodní koupací jezírka.  

Připravil: Radek Sýkora

Koupací jezírko je v podstatě malý přírodní rybníček, přizpůsobený k plavání: Je v něm oddělena volná koupací část a část regenerační, osázená vodními rostlinami. Technologická zařízení filtrují a čistí vodu a spolu s rostlinami vytvářejí vhodné prostředí pro plavce i drobné vodní živočichy. Ideální koupací jezírko u rodinného domu nebo chalupy má plochu kolem 40 m2 a hloubku v koupací části 1 až 2 metry.

Stavba a provoz

Musíme mít na paměti, že bez ohledu na zvolený tvar jezírka – ať už geometrický či nepravidelně zaoblený – se „domácí“ rybník vždy ocitne v centru dění a stane se ústředním motivem koncepce zahrady.  Aby jezírko plnilo dobře svou funkci, musí být dobře naplánováno a postaveno, a to nejlépe odbornou zahradnickou firmou. Umístěno nemá být ani příliš na slunci, ani ve stínu stromů. Ohled musíme brát také na dům a sousedy.

Při hloubení a úpravě jámy nesmějí zůstat na dně kameny, kořeny ani ostré předměty. Dno se vyloží plastovou fólií. Fólií lze vyplnit jakýkoliv tvar jezírka (můžeme ji svařovat). Pro orientační výpočet spotřeby fólie použijeme vztah: délka jezírka + dvojnásobek hloubky x šířka + dvojnásobek hloubky = spotřeba fólie v m2.

Fólie, pokrývající dno jezírka, má být tím silnější, čím bude jezírko větší a provoz náročnější. Používá se i jednovrstvá a hladká fólie, ale nejlepší bývá dvojitá fólii se zrnitou strukturou, na kterou se rychle uchytí rostliny; ty ji pak zcela zakryjí. Čím je rybník větší a provoz v něm náročnější, tím by měla být fólie silnější. Položené fóliové pruhy se dají dobře svařovat. Nakonec se podle plánu rozmístí okrasné valouny a regenerační a okrajové části jezírka pak osázíme vodními a břehovými rostlinami.

K provozu ale bude nezbytné instalovat základní technické zařízení, především filtrační čerpadlo, provzdušňovač, sběrač nečistot (skimmer) a kalové čerpadlo (vysavač) k odstranění zetlelých zbytků rostlin. Koupel nám zpříjemní a zkvalitní bazénové doplňky - například protiproud, sprcha, fontánky, vodopády a osvětlení.

Technologie a doplňky

Klasický bazén nelze dobře provozovat bez odpovídající technologie a doplňků. Přírodní jezírka ale vyžadují i některá speciální zařízení:

- Okysličovací zařízení: Nasává vzduch hadicí (dlouhou asi 1 m), obohacuje již načerpanou vodu a dosahuje vysoké míry jejího okysličení. U filtračních systémů se do filtru nasává již silně okysličená voda z rybníčku, což velmi výrazně podporuje jeho účinnost. Hubice se připojí přímo do krabice filtru a nasávací hadicí, která se díky plováku neustále drží na vodní hladině, může stále proudit vzduch.

- Sběrač nečistot: Tzv. skimmer účinně a efektivně stahuje a odsává nečistoty (prach, listy apod.), plovoucí na vodě. Pokud se nečistoty včas neodstraní, pronikne mnoho nežádoucích živin na hladinu, začnou se tvořit řasy a voda se zakalí. Sběrač s odstupňovanými průměry a maticí lze navíc připojit na kalové čerpadlo. Opatřený kruhovým soklem s valouny působí na dně jezírka celkem přirozeně.

- Kalový vysavač: Vysavač je schopen bez problémů nasát nečistotu (až do velikosti 10 mm), řasy, zetlelé organismy, usazeniny, zbytky rostlin a listí ze dna zahradního jezírka. Nádrž o objemu 30 litrů, vyrobená z plastu, odolného proti nárazům, je vybavena výkonným systémem odvodu kalu do zásobníku. Když je nádrž plná, vysavač se jednoduše vypne pomocí dálkového ovládání na rukojeti sací trubice.

- Odstraňovač ledu: Jelikož se jezírka v zimě obvykle nevypouštějí, uplatní se například odstraňovač ledu z vodní hladiny čerpadlem, uchyceným v hloubce 60 až 80 cm pod hladinou a pokud možno asi 20 cm ode dna. Trubici, dodávanou v délce 80 cm, lze podle potřeby zkrátit. Čerpadlo (o výkonu 300 nebo 600 l/hod.) dopravuje při velmi nízké spotřebě elektrické energie vodu, ohřátou zemským teplem asi na 4 °C, trubicí přímo pod plovák na vodní hladinu. K promíchávání vrstev vody dochází jen ve velmi zanedbatelné míře. Voda teplá 3 až 4 °C stačí k tomu, aby se na vodní hladině udržela volná nezamrzlá plocha o poloměru asi 28 až 30 cm. Zařízení je funkční i při teplotě -20 °C.

 

Extra tip: Plánování jezírka

Pokus stavíme koupací jezírko svépomocí, je třeba je dobře naplánovat. Mělo by obsahovat: Vlhké pásmo pro husté rostliny, mokré pásmo hluboké asi 30 až 40 cm (čím větší, tím lépe pro děti a zvířata) a oblast hluboké vody pro plavání (zde se umístí čerpadlo nebo filtr). Sklon břehů by neměl překročit 35 až 40 %. Pokud čerpáme vodu z potoka na pozemku, upravíme koryto tak, aby vznikly malé nádržky, odkud bude voda odtékat pomaleji. 

Jak vodu oživit

Vedle tradičních leknínů (Nymphea) to může být například blatouch bahenní (Caltha palustris), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), šípatka (Sagittaria sagittifolia), šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), kosatec sibiřský (Iris sibirica) a žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica).

Ve správně udržovaném jezírku mohou žít nejen drobní živočichové, ale i některé druhy okrasných ryb. Musejí ale mít dostatečný životní prostor (informaci získáme od chovatelů ryb). Obecně platí, že menší ryby do délky 25 cm potřebují hloubku nejméně l metr, větší druhy alespoň 1,5 metru. Užitečnou rybou v jezírku je karas zlatý, který slouží jako účinný regulátor obávaných komářích larev. Pro biologickou rovnováhu je důležitý poměr plochy a hloubky jezírka: Při malé ploše 3 až 5 m2 se doporučuje hloubka 60 až 80 cm, při ploše 5 až 15 m2 je to 80 až 100 cm a při ploše nad 15 m2 nejméně 1 metr.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 4/2013.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

7 / 12 / 2017
Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

více
30 / 11 / 2017
Češi věří Bramacu

Češi věří Bramacu

více
10 / 11 / 2017
NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

více
23 / 10 / 2017
Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

více
17 / 10 / 2017
Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

více
9 / 10 / 2017
Příčky jednoduše a pro klid v domě!

Příčky jednoduše a pro klid v domě!

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace