V hezkém podkroví na Soláni

STAVBA  |  DISKUSE (1)
22 / 11 / 2012
V hezkém podkroví na Soláni

Byl jeden „kopeček“, na kopečku „domeček“ a kolem něj nádherná horská zahrada. Z pohádkového místa s bohatou historií je výhled na Jeseníky a vysoké nebe. My jsme se na toto vše dívali z oken podkroví.

Připravila: Radka Rollerová,  foto: Zdeněk Roller

Kopeček se jmenuje Soláň, domeček to je Atelier U Hofmanů a zahradu představuje svažitý terén stíněný modříny, břízami, lípou, vzrostlými borovicemi a smrky. Na zahradu chodí vpodvečer srny a během dne lidé zvaní a někdy i nezvaní, které vykukující zvonička zláká k nahlédnutí za malebný vchod s valašskou stříškou.

Ve vlhkém stínu se tu daří mohutným udatnám, kakostům a náprstníkům a také růžím, liliím a muškátům. Stráň zakrývají houštiny pěništníků a azalek a oživují artefakty: třeba v kamenné řece ve svahu zahrady „plují“ na tyčích keramické rybičky. „Udržet takhle velkou zahradu a dům není vůbec žádná legrace, já su ráda, že dýchám,“ říká majitelka Marcela Vajceová–Hofmanová, keramička a také velmi energická bytost s mnoha nápady; patří k nim i nedávno dobudovaný svatební altánek ve valašském stylu v dolní části zahrady. 

Kámen a dřevo

Dům je postaven v prudkém svahu a má tři podlaží. V přízemí je prostor s krbem, který slouží jako společenský prostor. V prvním patře je kuchyně, jídelna a obývací pokoj s kachlovými kamny. Druhé patro tvoří ložnice a atelier. Na opačném konci budovy je nově zařízené podkroví, při jehož zařizování se majitelka inspirovala jednoduchostí zařízení a čistotou stylu, který vládne v ostatních prostorách.

„Náš dům postavil v roce 1940 architekt Jiří Auermüller pro malíře a světoběžníka Aloise Schneiderku,“ vypravuje paní Vajceová. „Ten si přál stavbu, propojující dva základní materiály - kámen a dřevo. Vznikla mohutná roubená budova, citlivě posazená pod vrchol Soláně. Můj otec Karel Hofman (významný český krajinář a portrétista) dům v šedesátých letech po panu Schneiderkovi koupil a v jednašedesátém jsme se ze Studénky stěhovali na Soláň,“ vzpomíná majitelka.

„Dispozice domu zůstaly zachovány, včetně nadčasového zařízení, jen jsme dům naplnili svými obrazy, džbány, užitou keramikou a také sbírkami. Je tu i místnost pro moji a synovu tvorbu, vybudovaná ze starého chléva.“

Valašské inspirace

Je zřejmé, že stavitel domu se inspiroval valašskou architekturou. K domu patří impozantní kamenné schodišťě, kamenné zápraží, početná venkovní posezení a také mnoho dveří, které vedou do domu, postaveném v nestejně vysokém terénu.  Jedněm z těchto dveří jsme věnovali samostatnou pozornost.

Vedou z horní terasy nad domem do podkrovní místnosti, kterou se majitelka rozhodla proměnit na malý pokojík pro své přátele a hosty, kteří za ní na Soláň přijíždějí. My jsme se o něm dozvěděli od klánovického malíře a recesisty Oldy Dufka, který na Soláň jezdí malovat.

„Letos jsem tu namaloval tolik věcí, že z toho byla výstava. Třeba valaškou kapličku. A také jsem si užil inspirativní bydlení v podkroví starého domu. Samozřejmě jsem čekal, že podkrovní místnost ve starém domě bude obložená dřevem, ale co mne okouzlilo, byly nápady typu: podium s kuchyňskou linkou a s posezením u kulatého stolku ve stylu thonet, připomínající obraz Jana Zrzavého. Kouzelné jsou i některé doplňky, třeba vyřezávaná tříkolka na záchodě.“ 

Podkroví paní Vajceové

„Přestěhovala jsem se sem v roce 1998. Postupně jsem mírně zasahovala do interiérů, tedy přemísťováním skříní atd. Do další rekonstrukce jsem se pustila před dvěma lety v části, kterou vystavěl můj otec. Ta se nedala dost dobře vytápět, protože zdi málo izolovaly a místnost byla otevřená do podkroví. Tak jsem tu udělala nová okna, podlahové topení, koupelnu, zkrátka všechno.“

Majitelka jako umělkyně má se zřizováním zkušenosti, konečně bydlí v domě, kde se snoubí nejrůznější styly umělecké s osobními, a také má vztah k lidovému umění a architektuře.

Už její nápad s obráceně postaveným točitým schodištěm, které z podkroví vede do galerie ve spodním patře (právě zde její přátelé umělci vystavují), prý byl pro stavitele šokující, ale nakonec musel přiznat, že oproti zvyklostem obrácené schodiště působí v prostoru spodní a dolní části domu velmi přirozeně a také se po něm lépe chodí. My se však rozhodli o této místnosti popřemýšlet i proto, že svým zařízením naznačuje, jak lze celkem za nemnoho peněz zrekonstruovat podkroví ve starém či starším domě. Stačí se držet jednoduchosti, čistých linií a dřeva. A mít styl.

Pod medovými trámy

Co vlastně k tomuto stylu podle Marcely Vajceové patří? „Především smetanově bílá a rustikálně pojatá výmalba místnosti, od níž se pak dobře odrazí nosné a stropní trámy i dřevěný nábytek, převážně pojednaný v medové barvě přimořeného smrku.“ Světle natřenou smrkovou podlahu pokryla majitelka strakatou kůží. A v hlavě se vám vzdáleně promítne pastorela z okolních kopců s pasoucími se kravičkami. O něhu v interiéru a také o prvek jin se u paní Vajceové starají bílé režné záclonky, lemované starými krajkovými kanýry. Tady se vám zase hlavou mihne vzpomínka na materiál, z něhož jsou šité valašské haleny a nohavice. Reminiscencí na okolní přírodu a lidové umění tu nejdeme přehršel. Například na mohutných trámech tu a tam sedí křehký ptáček nebo slaměný koník, na obrazech porůznu pověšných na stěnách najdete i takové, které zpodobňují šicí a kuchyňské nářadí.

Nápad za nápadem

Interier osvětlují lampičky z Ikea. Proč ne, když zajímavě kombinují textil stínidla s kovovou konstrukcí základny lampy.

Na zlomení až přílišné jednoduchosti a povědomosti, která někdy v Ikeou zařízených místnostech vládne, používá paní Vajceová věci ze zcela jiného soudku. Zde je to třeba barevná lampa ve stylu Tiffany a houpací křeslo od thonetu a také několik uměleckých originálů. Okouzlující se třeba soška Panny Marie vytvořená z polínka, která stojí jak v kostelíčku na plošině trojúhelníkové konstrukce z trámů.

Zcela originální je nonšalantní řešení přilehlé koupelny a toalety. Umyvadlo s masivní deskou zapuštěnou na podstavci někdejšího šicího stroje doplňuje mosazná armatura v retro stylu. Vše je orámované masivní dřevěnou konstrukcí od místního truhláře.

Ve stejném stylu je i hluboká vana, tvarově kopírující první republiku. Moderní žlutá malovaná truhla umístěná na vyvýšeném podiu (prvek, který si vynutily stavební úpravy) mistrně odvádí pozornost od historie směrem k hravosti, stejně tak jako půvabná starožitná tříkolka - koník. Ovály a křivky tu hrají prim. „Bez dokonale povedené řemeslné práce místních obkladačů, tesařů a truhlářů by ovšem celek nepůsobil tak precizně,“ míní majitelka.

O Soláni a jeho lidech
Vrchol Soláně (860 metrů nad hladinou moře) patří mezi obydlené kopce, což dnes představuje téměř zvláštnost. Na jedné straně je z něj vidět hřeben Javorníků, na druhé Radhošť a beskydský hřeben až po Lysou horu. Procházky ve svěží přírodě sem od 30. let lákaly velikány českého umění. Pobývali tu třeba hudební skladatel Leoš Janáček a Vítězslav Novák, spisovatel Svatopluk Čech, později sem přijížděli bratři Křičkové. Inspiraci pro knihy Advent a Chudá přadlena tu našla Jarmila Glazarová.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 12/2012.

 

 

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

7 / 12 / 2017
Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

více
30 / 11 / 2017
Češi věří Bramacu

Češi věří Bramacu

více
10 / 11 / 2017
NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

více
23 / 10 / 2017
Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

více
17 / 10 / 2017
Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

více
9 / 10 / 2017
Příčky jednoduše a pro klid v domě!

Příčky jednoduše a pro klid v domě!

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace