Kam schovat auto na víkednové chalupě?

STAVBA  |  DISKUSE (0)
21 / 10 / 2012
Kam schovat auto na víkednové chalupě?

Osm chalupářů z deseti dnes jezdí na víkendové sídlo autem. Po příjezdu ale vozidlo spíše překáží a mělo by se někam schovat. Může to být jen pod dřevěný přístřešek s pergolou, ale větší komfort zajistí více či méně specializovaný prostor, označený jako garáž. Kde všude může být?  

Připravil: Radek Sýkora, foto: archivy firem Czechfolks.cz, Viga Garáže a archiv autora

Garáž či k tomu určený prostor musí především chránit automobil. Nicméně důležitý je i vzhled, který by měl být podřízen stylu chalupy a okolí. Vycházíme přitom z místní tradice.

Parkování ve stodole

Kdo má chalupu s přístavkem, stodolu či kolnu, nemá s parkováním problém. Stačí provést menší vnitřní úpravy a vznikne nejen „garáž“. Složitější je stavba garáže přímo v chalupě nebo volně na pozemku.

Kromě stodoly představuje vhodný prostor k parkování auta například bývalý chlév nebo prostor v hospodářské části domu. To ale již vyžaduje rozsáhlejší vnitřní stavební úpravy (bez bourání nosných zdí). Také je někdy třeba přestavět původní vjezd na „garážová“ vrata.

Při stavebních úpravách bychom neměli poškodit cennou fasádu, ani původní portálek či klenby v interiéru. Nový vjezd by měl být řešen tak, aby zbytečně nepoutal pozornost. Doporučuje se jednoduchý rovný překlad; je vhodnější, než umělé niky a výklenky, které se do mnoha oblasti nehodí. Vrata by měla být spíše jednoduchá, nejlépe dřevěná, svlakové konstrukce, ze svisle kladených širokých prken.

Zděná nebo dřevěná

Pokud dispozice chalupy neumožňuje umístit tam ještě garáž, a přesto chceme mít auto pod střechou, nezbývá než si pořídit garáž novou. Lze ji buď přistavět ke stávajícímu objektu (pokud to jde), nebo postavit samostatně (když je na pozemku dost místa).

Pro zděný přístavek či samostatnou garáž bývá nejvhodnější ten stavební materiál, ze kterého je postaveno hlavní stavení. Použijeme běžné druhy zdiva, omítnuté případně jen režné. Stříška může být plochá nebo sedlová, tradiční krytina z plechu, pískové lepenky, bitumenových šindelů nebo střešních tašek.

Zdivo můžeme nahradit konstrukcí z dřevěných hranolů a desek. Prodává se i jako skládanka z jednotlivých modulů, spojených kováním. Použijeme jen kvalitní, vysušené a opracované smrkové dřevo, impregnované proti škůdcům a povětrnostním vlivům a s povrchovým nátěrem. Instalace a další prvky jsou stejné jako u zděné garáže.

Plechy a prefabrikáty

Jednoduchá plechová garáž je řešením hlavně pro ty, kdo nechtějí mít starosti se stavbou zděné garáže. Je také levnější než jiné typy, ale vyžaduje pravidelné ošetřování povrchu nátěrem.

Samostatně stojící plechovou garáž tvoří ocelový rám, opláštěný pozinkovanými plechy. Výrobci garáží nabízejí různé tvary a rozměry a k instalaci postačí jen čtyři až šest do země zapuštěných betonových patek. Standardní výbava obsahuje dvoukřídlová vrata, na objednávku se dodávají plechové garáže s výklopnými vraty, bočními dveřmi nebo s oknem, případně zateplené.

Stále oblíbenější jsou montované garáže z betonových či dřevěných prefabrikátů. Zákazník si vybere velikost, tvar, barvu, příslušenství a dodavatel přiveze na místo určení hotovou garáž, případně ji na místě z prefabrikátů smontuje. Garáže mohou být s podlahou či bez podlahy, upravené omítkou nebo obložené dřevem, střecha je izolovaná asfaltovou krytinou. Nabídka zahrnuje i nadstandardní výbavu - elektroinstalaci, zateplení, montáž pultové nebo sedlové střechy s možností využít půdní prostor, různé varianty vrat, boční dveře a okna a podobně. Garáž se osazuje na základové betonové pasy, ale může být i zčásti zapuštěna do terénu.

Auto pod pergolou

Místo garáže někomu stačí k odstavení a ochraně auta jen otevřený přístavek nebo dřevěný přístřešek na způsob pergoly. Estetickou výhodou je, že lépe splyne s prostředím zahrady, než mnohdy cizorodě působící garáž – a také odpadá stavba podlahy, kterou nahradí dlažba či zatravňovací dlaždice.

Na konstrukci přístřešku jsou nejvhodnější lepené hranoly z dobře vyschlého hoblovaného dřeva, jež nepodléhají deformaci a nepraskají. Svislé trámy s připevněnými bočními trámy se ukotví do betonových základových patek, na ně se připevní obvodový rám s konstrukcí střechy, rovné nebo sedlové, podle charakteru domu a zahrady. Osázení rostlinami je třeba zvolit podle stanoviště. Údržba dřevěné konstrukce se provádí stejným způsobem, jako u běžné pergoly. Místo dřevěné pergoly se dá postavit přístřešek z kovové konstrukce s plastovou stříškou. Ten se ale více hodí k rodinnému domu než k víkendové chalupě.

Extra tip: Garážová vrata

Vrata garáže mohou být z ocelového či hliníkového plechu nebo z dřevěného masivu. Podle způsobu otevření existuje několik typů: vrata křídlová, navíjecí rolovací nebo sekční a vrata výklopná či posuvná. Dražší vrata lze otevírat a zavírat elektromotorem s dálkovým ovládáním, ale můžeme je ovládat i ručně.

I moderní vrata by měla stylově ladit se stavbou. Pokud je garáž součástí tradičního venkovského domu, měla by být vrata jednoduchá, nejlépe dřevěná, svlakové konstrukce, ze svisle kladených širokých prken a s tradiční úpravou nátěrem. Pro inspiraci na vzhled garáže se v okolí poohlédneme po starších a tradičních stavbách. Nejlépe se hodí vozové kolny a staré hasičské zbrojnice. Výrobci mohou na zakázku dodat garážová vrata s designem odpovídajícím tradiční chalupě.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 9/2012

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

7 / 12 / 2017
Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

Pasivní dům projektovaný pomocí BIM

více
30 / 11 / 2017
Češi věří Bramacu

Češi věří Bramacu

více
10 / 11 / 2017
NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

NOVÁ FASÁDNÍ OMÍTKA - až 30 km vláken v každém kbelíku

více
23 / 10 / 2017
Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

Jak na snadné a rychlé zdění i omítání?

více
17 / 10 / 2017
Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

více
9 / 10 / 2017
Příčky jednoduše a pro klid v domě!

Příčky jednoduše a pro klid v domě!

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace