Topení dřevem a briketami

STAVBA  |  DISKUSE (0)
04 / 10 / 2017
Topení dřevem a briketami

Zima klepe na dveře. Připravte se včas na topnou sezónu. Jak a čím topit, aby vám v zimě nebylo chladno? Inspirujte se odbornými tipy, které se týkají topením dřevem a briketami.

Dřevo je dorůstající surovina a ekologické palivo. Jako topivo je žádané, protože je ekonomicky výhodné. Navíc ho lze atraktivně začlenit do interiéru jako přírodní dekorace. Při výběru je důležité volit správný druh, protože každé dřevo má jiné vlastnosti. Rozsáhlou nabídku veškerých paliv a příslušenství pro topení naleznete v projektových marketech Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen.


Palivo pro kamna - dub a smrk

Do kamen je ideální dubové a smrkové dříví. „Dub má vysokou výhřevnost a dlouhou délku hoření. Nehodí se ale do krbu, protože nehoří atraktivním plamenem. Navíc typická vůně při spalování dubového dřeva má charakter kyseliny tříslové, která je v dubu obsažena,“ vysvětluje Marcela Bínová, z oddělení Topení projektových marketů Hornbach, a dodává: „Smrkové dřevo velmi snadno vzplane, ale také velmi rychle shoří.“ Jeho výhřevná hodnota je vysoká, délka hoření nicméně malá. Také není vhodné pro otevřené krby, protože jiskří, což je způsobeno uzavřenými smolnými bublinami. Smrkové dřevo je v porovnání s jinými druhy dřev poměrně cenově výhodné.

Jako palivové dřevo se příliš nedoporučují topol a vrba, protože mají nízkou výhřevnou hodnotu a krátkou dobu hoření. Olše je dobré dřevo na podpal, protože se snadno rozhoří, při topení je ale vhodná pouze v kombinaci s dalšími druhy dřev.

Dříví do krbu – buk a bříza

Za klasické krbové dříví je považován buk, popřípadě bříza. „Buk hoří hezkým plamenem a téměř nejiskří. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Při spalování vydává příjemnou vůni, proto se upřednostňuje také pro uzení potravin a při grilování,“ radí odbornice z Hornbachu. Bukové dřevo je žádané, proto se nachází v horní cenové kategorii. Podobně jako buk je oblíbená i bříza, která díky éterickým olejům při hoření příjemně voní a třpytí se modře.


Dřevěné brikety – zpracování pilin a hoblin

Brikety se za velkého tlaku lisují do různých tvarů – cihlovité, kulaté či blokové. Obvykle bývají lisovány z hořlavých materiálů, jako je například uhelný prach nebo biomasa. Dřevěné brikety vznikají při lisování dřeva, menší výlisky se nazývají dřevěné pelety. Méně často se brikety vyrábí také ze zbytků rostlin či starého papíru, které se nicméně smí spalovat pouze v tomu určených schválených zařízeních.


Palivové dřevo, brikety, podpalovací třísky a veškeré příslušenství potřebné k topení můžete pohodlně koupit on-line a nechat pohodlně doručit domů.


Jak správně topit

Důležité je k topení používat výhradně suché dřevo. Pro skladování je nutné dříví naštípat na polena a vyrovnat do suché a dobře větrané místnosti. V takových podmínkách se nechá schnout až do doby, kdy zbytková vlhkost klesne pod 20 %. Měkké dřevo schne asi 1 rok, tvrdé i 2 až 3 roky.

Dřevo se spaluje ve žhnoucím lůžku, položené vždy vodorovně k okénku ohniště. Z třísek nestavte stan nebo pyramidu. Pomocí třísek a vhodného příslušenství pro podpal docílíte snadného rozdělání ohně. „Důležité je vytvořit „tah“ – dostatečný přívod vzduchu zaručí hoření dřeva. Pokud je přívod vzduchu malý nebo výrazně omezován, může dřevo začít čoudit. Následkem je pokrytí pohledového okénka sazemi,“ upozorňuje Marcela Bínová a dodává: „Spalování odpadu či nevhodných paliv, jako například lakovaného, lepeného či impregnovaného dřeva, vede k poškození kamen.“

Zajímají vás další rady a tipy, jak správně topit dřevem? Nechte se inspirovat praktickými návody odborníků z Hornbachu.

ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

2 / 3 / 2018
Multipor – vnější i vnitřní zateplení

Multipor – vnější i vnitřní zateplení

více
21 / 2 / 2018
Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte pobyt ve srubu!

Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte pobyt ve srubu!

více
19 / 2 / 2018
Vybíráme izolaci: Jak izolovat stropy, příčky, podlahy a podkroví

Vybíráme izolaci: Jak izolovat stropy, příčky, podlahy a podkroví

více
15 / 2 / 2018
BRAMAC rozšířil nabídku o plechovou krytinu Decra®

BRAMAC rozšířil nabídku o plechovou krytinu Decra®

více
1 / 2 / 2018
Stavební veltrh: Pozvánka na expozici společnosti Tondach

Stavební veltrh: Pozvánka na expozici společnosti Tondach

více
1 / 2 / 2018
Za rok ve svém a bez zbytečných nákladů

Za rok ve svém a bez zbytečných nákladů

více
REKLAMA
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace