Místo pro přírodu

22 / 02 / 2012
Místo pro přírodu

Příroda to u nás nemá jednoduché. Města se rozšiřují, satelitních vesnic přibývá, rostou skladiště, parkoviště… A protože často nerozhoduje rozum, ale jen peníze, přírody ubývá. Český svaz ochránců přírody se s tím nehodlá smířit a před osmi lety vyhlásil sbírku „Místo pro přírodu“.

Když rozhodují peníze, tak jich použijeme ve prospěch přírody, řekli si autoři nápadu. A za dary milovníků přírody, kterým není jedno, že s ohroženými lokalitami jde ruku v ruce i zánik některých ohrožených druhů rostlin a živočichů, začali ty pozemky vykupovat. Od roku 2003 se podařilo vykoupit 80 hektarů na 20 místech. A úsilí ochranářů se stupňuje.

Příkladem může být třeba cihelna Chmeliště. V téhle opuštěné výrobně cihel si příroda postupně vytvořila několik různě velkých a hlubokých jezírek, kde se vyskytuje nebývalé množství zajímavých živočišných druhů, nemajících v širokém okolí obdoby. Žije tu třeba 20 druhů vážek, velké množství nejrůznějších obojživelníků, můžete tu potkat užovku, slepýše, ale také tu hnízdí ťuhýk obecný, loví tu ledňáček… A teď si představte, že někdo vlivný a bohatý dostane chuť to tady všechno zrušit a postavit místo cihelny skladiště nebo supermarket.

Zásluhou sbírky „Místo pro přírodu“ se to už nikomu nepodaří, Český svaz ochránců přírody toto místo jednou pro vždy vykoupil.

Právě tak bylo ohroženo malebné údolí na Podblanicku s pěti rybníky, ležíci kousek od Vlašimi. Jmenuje se Jinošovské údolí. Byli jsme tu natáčet rozhovor s členem vlašimské organizace ochránců přírody Martinem Klaudysem. Tlak města na využití tohoto místa pro výstavbu se v posledních letech zvyšoval, ohroženo bylo především uvažovanou výstavbou chat a dalších rekreačních budov. Což o to, místo pro chatu by to bylo k pohledání, ale provždy by zmizely třeba prstnatce májové - divoce rostoucí orchideje nebo mizející vachta trojlistá. Taky řada vzácných ptáků by tu určitě přestala hnízdit…

I tuhle krásnou lokalitu se podařilo vykoupit a jestli sbírka poroste, v plánu jsou další ohrožená místa. Možná i u vás za humny máte kousek přírody, o který byste nechtěli přijít. Jak na to, se dozvíte třeba na webových stránkách ČSOP www.mistoproprirodu.cz.

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

25 / 2 / 2015
Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

více
26 / 2 / 2014
Oživené nádoby

Oživené nádoby

více
26 / 2 / 2014
Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

více
26 / 2 / 2014
Jak pěstovat balkonovky

Jak pěstovat balkonovky

více
15 / 1 / 2014
Sušenky Petra Stupky

Sušenky Petra Stupky

více
15 / 1 / 2014
Z dějin rad, nápadů a inspirací

Z dějin rad, nápadů a inspirací

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace