Inspirace pro pejskaře

22 / 02 / 2012
Inspirace pro pejskaře

S příchodem jara mnozí uvažují o chlupatém kamarádovi. Však také se stoupajícím počtem delších a teplých dnů může být takový nový majitel psa se zvířetem častěji venku a věnovat se jeho výchově…

U psů snad nejvíc záleží právě na prvním roce života. V této době se socializují, získávají trvalé návyky, a kdo tento čas promarní, má starosti s neposlušným psem po celý jeho život.

Platí to i u plemene, kterému se dostalo v Evropě kynologického uznání před necelými deseti lety. Švýcarský bílý ovčák je stavbou těla podobný německému ovčákovi, ale srst má zcela bílou. Existuje v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Pes má v kohoutku výšku něco málo přes 60 cm, fena je trochu menší. Pes váží do 40 kg, fena kolem 30 kg. Zajímavá je povaha tohoto málo známého plemene. Je to bdělý, živý a pozorný pes, nebojí se, není nervózní ani agresivní. Patří mezi plemena společenská, lze ho ale využít i jako psa slepeckého, asistentčního, ovčáckého, lavinového, naučí se také vyhledávat drogy, umí dobře hlídat. Zároveň je i mimořádně kamarádský k dětem a nevadí mu ani jejich povely, poslouchá je. Tolerantní bývá rovněž k domácím zvířatům. S cizími psy šarvátky nevyhledává, k cizím lidem si zachovává rezervovaný odstup.

Jedno však od svého pána vyžaduje – pohyb, dlouhé procházky, a má rád i plavání. Kdo nemá na psy čas a mohl by s nimi chodit ven z bytu jednou nebo dvakrát týdně, ten ať zvolí jiné plemeno. Švýcarský ovčák rád běhá po zahradě, nemá sklon k toulkám ani k rozšiřování svého území.

My jsme navštívili chovatelku těchto psů; její fena se dokonce stala mistryní světa v rámci svého plemene. Ovládá nejen základní poslušnost, ale je i obranářka, stopuje, vyniká dokonalým čichem. Chovatelka krmí svoje psy zásadně syrovým hovězím masem, jednou týdně jim stravu vylepší tvarohem, štěňatům dává i speciální granule, určené právě těm nejmenším. Odmění je i sem tam piškotem. A doporučuje zvát už od začátku ke štěněti kamarády svých dětí. Když si mohou společně hrát, je to nejlepší cesta k socializaci zvířete, které se skrze dobrou výchovu může jednou stát šampionem svého plemene.

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

25 / 2 / 2015
Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

více
26 / 2 / 2014
Oživené nádoby

Oživené nádoby

více
26 / 2 / 2014
Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

více
26 / 2 / 2014
Jak pěstovat balkonovky

Jak pěstovat balkonovky

více
15 / 1 / 2014
Sušenky Petra Stupky

Sušenky Petra Stupky

více
15 / 1 / 2014
Z dějin rad, nápadů a inspirací

Z dějin rad, nápadů a inspirací

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace