Teplo krásné na pohled

INTERIÉR  |  DISKUSE (2)
12 / 09 / 2014
Teplo krásné na pohled

I když při pořizování topných těles stále klademe důraz na zajištění kvalitního předávání tepla, do popředí se dostává i požadavek na atraktivní vzhled radiátorů.

Tradiční žebrové nebo modernější panelové radiátory nikdy tak docela ze světa nezmizí. Pro svůj jednoduchý funkční vzhled a nenápadnost mají své místo v našich domech i kancelářích jisté. Dokážou dokonale a s minimálními ztrátami předávat teplo do místností, jejich životnost je obdivuhodná. My se dnes ale zaměříme na docela jiná topná tělesa. Taková, která nejen že hřejí, ale také zdobí a jejich přívlastkem jsou design, originalita a hravost.

Pohledová stránka radiátoru může svým způsobem přispět k celkovému vyznění interiéru, podtrhnout jeho jedinečnost a osobitost a styl. Radiátor se mnohdy stává sám o sobě hlavní dominantou. Výrobci se snaží tomuto trendu přizpůsobit a tak si můžeme díky nim pořídit radiátory, které jsou často opravdovým uměleckým dílem a chloubou bytu. Ten, kdo si chce dopřát něco opravdu výjimečného, může si vybrat ze široké nabídky designových topidel.

Atraktivní materiály

Mezi nejoblíbenější materiály patří nerez či chrom v lesklé, kartáčované či satinované variantě. Vzhledově se tyto radiátory hodí především do moderně řešených interiérů. Klasicky a starožitně zařízeným prostorám určitě budou slušet tělesa s mosazným, bronzovým nebo niklovým povrchem.

Lakované hliníkové plochy opouštějí bílou nebo neutrální barvu slonové kosti a rozehrají prostory všemi tóny duhy. Většinou vybíráme z barevné stupnice RAL, popřípadě si můžeme nechat barvu namíchat podle přání. Za všechny tyto nadstandardy se ovšem musíme počítat s příplatkem. Moderní a atraktivní jsou tělesa s přední deskou skleněnou, která nejen že nabízejí několik variant barevných, ale také velmi atraktivní plochu zrcadlovou.
Ke slovu se také dostávají i méně obvyklé materiály -  přírodní dřevo, sofistikované kompozity, tradiční keramika nebo luxusní kámen, ten navíc dokáže účinně akumulovat teplo a bude sálat ještě nějakou dobu po vypnutí radiátoru.

Fantastické tvary

Ruku v ruce s materiály také přicházejí nové a neokoukané tvary. Není to tak dávno, kdy jsme za revoluční považovali žebříčky, dnes už se nejedná o prosté příčky poskládané z trubek. Žebříkové radiátory pomalu opouštějí prostory koupelny a svůdně se vlní třeba i v hlavním obytném prostoru. Také tradiční žebrové radiátory prošly proměnou - opouštějí přímou linii a kopírují stěnu v oblouku nebo vyplní roh.

Výzvu představují radiátory deskové, nejen pro nekonečné možnosti barevného provedení, ale nabízejí úžasnou plochu, pro popuštění vlastní fantazie. Z radiátorů se tak stávají pestrobarevná malířská plátna, můžeme sem dokonce nechat přenést i vlastní fotografie.

Úplně mimo jakékoli kategorie stojí radiátory solitérní. Ty jsou opravdovou dominantou interiéru a suplují umělecká díla. Jejich tvary barevnost jsou fascinující.

Vždycky něco navíc

Jak už jsme zvyklí odjinud - násobíme funkce, předměty i prostory se stávají víceúčelovými. Stejně tak je tomu i s topidly. Zmiňovali jsme žebříkové radiátory, jejich druhým úkolem je nabídnout místo pro sušení a nahřívání ručníků. Nízké žebrové radiátory zase fungují jako pohodlná přezouvací lavička, v předsíni najde také uplatnění radiátor – věšák. Když před žebra předsadíme zrcadlovou desku, nejen že skryjeme nevzhledné těleso, ale máme kde se prohlédnout a překontrolovat svůj vzhled při odchodu z domu. Některé radiátory slouží jako odkládací polička, jiné jako lehká dělící příčka. Podsvícené LED zase suplují náladové či noční. Designové radiátory, ať už se jedná o tělesa napojená na topný systém nebo pohledově efektní elektrické přímotopy, představují možnost jak rafinovaně spojit funkčnost s estetikou.

Připravila: Jana Špatzová, foto: archivy firem; vydáno v RPN 4/2014

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

19 / 10 / 2016
Návštěva u rodiny výtvarníků: NOEMOVA ARCHA

Návštěva u rodiny výtvarníků: NOEMOVA ARCHA

více
6 / 10 / 2016
STOLEK BEZ JEDINÉHO ŠROUBU krok za krokem

STOLEK BEZ JEDINÉHO ŠROUBU krok za krokem

více
30 / 9 / 2016
Stylová kuchyň: PROVENSÁLSKO V KUCHYNI

Stylová kuchyň: PROVENSÁLSKO V KUCHYNI

více
20 / 9 / 2016
Proměna kuchyně: Jak vyrobit kartáčovaná dvířka

Proměna kuchyně: Jak vyrobit kartáčovaná dvířka

více
10 / 9 / 2016
BYDLENÍ V OBJETÍ PŘÍRODY: DŘEVĚNKA NOVĚ

BYDLENÍ V OBJETÍ PŘÍRODY: DŘEVĚNKA NOVĚ

více
6 / 9 / 2016
Originální dekorace krok za krokem: Stojánek na fotky

Originální dekorace krok za krokem: Stojánek na fotky

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace