ZELENÝ RÁJ NA PRACOVIŠTI

INTERIÉR  |  DISKUSE (1)
17 / 10 / 2015
ZELENÝ RÁJ NA PRACOVIŠTI

Na pracovišti TRÁVÍME VĚTŠINU ČASU. Mělo by to tedy být PROSTŘEDÍ PRO NÁS PŘÍJEMNÉ, lahodící oku a samozřejmě i vyhovující po stránce našeho zdraví. To vše mohou OVLIVNIT ROSTLINY.

Vyplatí se stanovit si, kolik rostlin a kam můžeme umístit. I zde platí zásada - všeho s mírou. Rostliny nám rozhodně nesmějí překážet v práci a péče o ně by neměla zabrat většinu pracovní doby. Pokud máme jasno, můžeme začít ve zpříjemňování své kanceláře. Vybrat si můžeme z velkého množství druhů zelených pokojových rostlin, záleží především na individuálním vkusu. Ne ale všechny druhy rostliny se hodí přímo do našeho prostředí. Záleží na světlu, teplu a potřebě zálivky. Do kanceláře budeme upřednostňovat nenáročné druhy.Květiny pro zdraví

Ve vzduchu, který lidé běžně v kancelářích dýchají, se nachází velké množství těkavých organických látek, jejichž zdrojem jsou koberce, nátěry na zdech, tapety, nábytek, ale i faxy, počítače či kopírky. Dokonce i lidské tělo produkuje izopren, aceton nebo methanol. V důsledku těchto chemických procesů trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy. Jedním z řešení se mohou stát pokojové rostliny. V místnosti s květinami klesá únava lidí až o 20 %, bolest hlavy se může snížit o 30 % stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. Kašel se podařilo snížit někdy až o 40 % a všeobecně klesl výskyt chřipkových onemocnění, která zvláště na pracovištích s větším počtem zaměstnanců neustále hrozí.

Jaké druhy vybírat?

Fíkusy, břečťany, kapradiny nebo třeba fialky mají navíc vliv i na lidskou psychiku - ovlivňují náladu, zvyšují chuť do práce, snižují stres, zvyšují produktivitu a mají pozitivní vliv na naši celkovou zdravotní kondici. Zelené rostliny ovlivňují především vlhkost vzduchu v kancelářích. V mnoha budovách klesá vlhkost někdy až pod 20 procent, přitom optimální je dvojnásobná. Vlivem suchého vzduchu vysychají sliznice a obranyschopnost se ztrácí. Proto mají zelené rostliny velmi pozitivní vliv. Rostlina napomáhá vypařováním vody z listů regulovat i vlhkost vzduchu ve svém okolí.

Pokojové rostliny také filtrují prach, který způsobuje zdravotní problémy, neboť jsou v něm obsaženy mikroorganismy a alergeny. Květiny jsou přírodní filtr, který zachytává prach ze vzduchu. Ozeleněním pracoviště můžeme snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent. Zelené rostliny snižují únavu očí tím, že odrážejí žlutozelenou část spektra, což oči uklidňuje. Odborné studie prokázaly, že květiny pomáhají snižovat obtíže, způsobené takzvaným syndromem nemocných budov.

Velké budovy, kde jsou všechny kanceláře a stoly stejné, může zeleň výrazně změnit. Rostlina vnese změnu rytmu,  její barva uklidňuje a má také estetické účinky, čímž působí na lidskou psychiku. Záleží však nejen na vkusu, ale také na klimatických a světelných podmínkách v kanceláři. Přímo do kanceláře se doporučují rostliny, které mají výbornou funkci čištění vzduchu nebo výrazně zlepšují vlhkost v kanceláři.

Připravil: Jan Burkáček, foto: autor a archiv

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

19 / 10 / 2016
Návštěva u rodiny výtvarníků: NOEMOVA ARCHA

Návštěva u rodiny výtvarníků: NOEMOVA ARCHA

více
6 / 10 / 2016
STOLEK BEZ JEDINÉHO ŠROUBU krok za krokem

STOLEK BEZ JEDINÉHO ŠROUBU krok za krokem

více
30 / 9 / 2016
Stylová kuchyň: PROVENSÁLSKO V KUCHYNI

Stylová kuchyň: PROVENSÁLSKO V KUCHYNI

více
20 / 9 / 2016
Proměna kuchyně: Jak vyrobit kartáčovaná dvířka

Proměna kuchyně: Jak vyrobit kartáčovaná dvířka

více
10 / 9 / 2016
BYDLENÍ V OBJETÍ PŘÍRODY: DŘEVĚNKA NOVĚ

BYDLENÍ V OBJETÍ PŘÍRODY: DŘEVĚNKA NOVĚ

více
6 / 9 / 2016
Originální dekorace krok za krokem: Stojánek na fotky

Originální dekorace krok za krokem: Stojánek na fotky

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace