Zlatobílé Vánoce

INTERIÉR  |  DISKUSE (1)
11 / 12 / 2014
Zlatobílé Vánoce

S blížícími se Vánocemi začnáme přemýšlet o adventní a vánoční výzdobě u sebe doma. Přitom i vánoční květinová výzdoba může vystihovat povahu a osobitý životní styl svého tvůrce. Kdo si zakládá na tradicích, dá přednost osvědčené kombinaci červené a zelené. Což ale zkusit něco méně tradičního? Pro romantiky třeba odstíny zlaté. Anebo dnes tolik populární bílou barvu, jež navozuje dojem modernosti?

Romantická zlatá

Pokud patříte mezi romantiky a chcete interiéru dodat nádech jemnosti a hřejivosti, laďte ho dozlatova. O Vánocích to nebude působit kýčovitě. A třpytivé odlesky zlaté barvy v tlumeném osvětlení nadchnou každou romantickou duši. Takovou atmosféru dokonale podtrhnete například lahodně vonícím šeříkem (Syringa) a líbenkou (Eucharis).

Líbenka je odrazem elegance, má zajímavě tvarované bílé květy připomínající bílé narcisy. Kromě toho jeho květy příjemně voní. Duté stonky nesou pět až osm kouzelných květů. Je nejen oblíbenou řezanou květinou, hrající prim při tak speciálních událostech, jako jsou svatba či Vánoce, ale pěstuje se i jako působivá hrnková rostlina, kvetoucí až třikrát do roka.11_zlata

Šeřík symbolizuje něžnost první lásky a city všeobecně a jeho bílé květy platí za ideální pro vánoční aranžmá. Je nejen okouzlující, ale i nádherně voní. Mnoho lidí vnímá tuto vůni jako svěží a ovocnou, proto představuje řezaný šeřík častou výzdobu domácností. Kvůli mimořádné vůni se jeho esence  využívají při výrobě parfémů a mýdel.

Moderní bílá

Bílá je barvou nevinnosti, dokonalosti a čistoty, v přeneseném významu i čistých a jednoduchých linií moderního designu. V současné bytové architektuře platí za jednu z nejpopulárnějších barev. Bílá, barva sněhu, však navozuje i zimní atmosféru. A sníh by v představě dokonalých Vánoc neměl chybět. Bílé barvě se připisují i další atributy, spojované s Vánocemi – celistvost, otevřenost, pravda a vlídnost. Stejně jako roste popularita bílé v moderních interiérech, šíří se i obliba orchidejí. Exotické květiny, dříve považované za luxusní zboží, jsou dnes běžně k dostání a mohou dotvořit atmosféru moderních Vánoc.

Orchideje podněcují fantazii; jsou exotické, výrazné, nádherně tvarované, zdobené pozoruhodnými vzory v pestrých barvách. K velmi vyhledávaným orchidejím patří rod Cymbidium. Jako řezaná květina je velmi trvanlivá a oblíbená pro množství květů na jednom stonku. Některé odrůdy dokonce i voní. Velké oblibě se těší především v období Vánoc, kdy jejich jedinečné květy napomáhají vytvářet pohádkovou atmosféru.34_bila

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou stejně trvanlivé jako úchvatné, jakkoli křehce vypadají. Jejich květ připomání tajemného exotického motýla. Nikoli náhodou tedy Phalaenopsis znamená „připomínající můru“. Tyto orchideje nalezneme v celé řadě barevných variant, zejména bílé, růžové a žluté. Květy jsou svojí barvou, tvarem a kresbou tak ojedinělé, že mohou stát ve váze i zcela samotné.

Připravila: -ih- a Holandská květinová kancelář, foto: HKK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

15 / 12 / 2017
KVĚTINY NA VÁNOCE

KVĚTINY NA VÁNOCE

více
14 / 12 / 2017
Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

více
7 / 12 / 2017
JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

více
6 / 12 / 2017
Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

více
6 / 12 / 2017
Jak efektně upravit stěny

Jak efektně upravit stěny

více
28 / 11 / 2017
Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace