Nechte žít rostliny „po svém“

INTERIÉR  |  DISKUSE (0)
19 / 09 / 2011
Nechte žít rostliny „po svém“

Dáváte přednost květinám a rostlinám v co nejpřirozenější podobě před složitými moderními aranžmá? Nenecháváte se ovlivňovat módními trendy, ale máte raději, když pokojové rostliny působí naprosto přirozeně? Pokud se vám líbí tradiční a jednoduché pojetí květinových dekorací, nechte se inspirovat našimi tipy…

Připravila: Ivana Hudcová a Holandská květinová kancelář, foto: HKK

 

Ineke_06K vytvoření dokonalé atmosféry není nutně zapotřebí exotických rostlin z dalekých krajů. Ba právě naopak – nejpřirozenějším a nejautentičtějším dojmem působí květiny a rostliny, s nimiž se můžeme setkat všude kolem sebe. V souladu by přitom měla být zeleň v interiéru i exteriéru. Zkuste pokojové rostliny obměňovat podle ročního období. Na jaře si pořiďte pestré cibuloviny, v létě velké byliny a na podzim třeba miniaturní chryzantémy… Budete tak v souladu s přírodou, propojíte interiér s exteriérem a dosáhnete úžasných efektů.

 

Při práci vycházejte ze dvou principů: výsledek musí působit příjemně a být co nejrealističtější. Nepotřebujete nic exotického. Běžné rostliny jako břečťan nebo primulka působí v klasickém prostředí mnohdy lépe, protože jsou autentičtější. Rozhlédněte se kolem sebe. Ta nejkrásnější aranžmá můžete vytvořit z materiálů, které posbíráte v lese nebo na zahradě.

 

Rostliny jsou živé bytosti stejně jako lidi, a tak i ony potřebují prostor, aby mohly dýchat a prospívat. Vyhýbejte se podivnostem - krouceným stonkům, nepřirozeným křížením…, před tvarem dejte přednost charakteristické barvě. Nechejte rostliny působit skrze jejich přirozené přednosti. Často se pak rozrostou do ještě větší krásy.

 


Ineke_01Lilie v květináči

Nepatří mezi typické pokojové rostliny, ale mají nezaměnitelné kouzlo. Hrnkové lilie se skvěle hodí k podzimu a nabízejí řadu barevných variet – růžové, oranžové, žluté…  Mají rády dostatek světla a bohatou zálivku, proto si na ně vzpomeňte nejméně dvakrát týdně.

 

 

Gerbera může překvapit Ineke_02

Gerbery jsou přitažlivé bohatstvím veselých barev. Pokud chcete překvapit, pověste je na zeď nebo plot. Shluky pestrobarevných sluníček lákají dospělé i děti. Ty pěstované v interiéru potřebují vydatnější zálivku a dobře osvětlené stanoviště, lépe pak kvetou. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte.

 

 

Paphiopedilum vyplazuje jazyk

Jde o nejpřirozeněji působící orchidej. Nepřekvapilo by vás, kdybyste ji našli venku před domem. Zvláštní tvary, panašované listy a - ať se podíváte z kterékoli strany - jakoby neustále vyplazovala jazyk. Tzv. pantoflíček pochází z Asie. Preferuje dobře osvětlené stanoviště a zálivku jednou týdně. Doporučuje se ponořit ji jednou týdně do vody a nechat nasát dostatek vláhy.

 

Ineke_05Medinilla - těžká váha

Kvetoucí rostlina s bezkonkurenčním vzhledem. Zaslouží si podstavec a dostatek prostoru, má-li vyniknout v celé své kráse. Vyžaduje dobře osvětlené stanoviště, nikoli však plné slunce, spíše sucho než vlhko. Ve vegetačním období postačí pravidelná zálivka a hnojení. Rosit ji můžete, jak často se vám zachce. Těžká květenství by mohla rostlinu převážit, a proto je vhodný masivní květináč.

 

 

Cattleya si stačí sama

Tahle tajemná orchidej pochází z Jižní Ameriky. Zdobí ji úžasně vonící a neobvykle tvarované květy. Vyžaduje dobře osvětlené stanoviště chráněné před přímým sluncem a jen základní péči. Přebytkem pozornosti většinou hyne – proto si této Grety Garbo mezi pokojovými rostlinami všímejte co nejméně. Přibližně jednou za deset dní ponořte květináč do vlažné vody a nechte dobře okapat. Víc nepotřebuje. Její úžasné tvary a barvy kolem sebe nepotřebují žádný kompars. Rostlinu stačí postavit na správné místo a ona se postará o vše ostatní, jako skutečná hvězda.“

 

 

Chrysanthemum - přeborník v květuIneke_08

Odolné, houževnaté, tradiční, ve spoustě druhů a barev, takové jsou chryzantémy. Péče o ně je velmi jednoduchá: nepřemokřujte je ani nenechávejte kořenový bal zcela vyschnout. Kořeny chryzantém jsou mělké, a tak nepotřebují nijak hluboké květináče. Postačí i dekorativní miska.

 

Drahoušek Rosa

Romantické, bohatě a dlouho kvetoucí. Pro své malé, kompaktní rozměry jsou hrnkové růže ideální k rozveselení nudných zákoutí. Preferují slunné stanoviště bez velkých výkyvů teplot. Nestavte je nad zapnutý radiátor ústředního topení. Jednou za čtrnáct dní jim dopřejte trochu hnojiva a kořenový bal udržujte vlhký. Po odkvětu zkraťte stonky na délku asi 5 cm a máte velkou naději, že je za několik měsíců znovu ozdobí krásné růžičky. Celkový dojem stojí na tom, do čeho je zasadíte.

 

Článek z RPN č. 9/2011

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

15 / 12 / 2017
KVĚTINY NA VÁNOCE

KVĚTINY NA VÁNOCE

více
14 / 12 / 2017
Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

více
7 / 12 / 2017
JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

více
6 / 12 / 2017
Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

více
6 / 12 / 2017
Jak efektně upravit stěny

Jak efektně upravit stěny

více
28 / 11 / 2017
Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace