JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

INTERIÉR  |  DISKUSE (0)
07 / 12 / 2017
JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT VÁNOČNÍ STROMEK?

Svátky se blíží a součástí příprav je i nákup vánočního stromku. Poradíme vám, jak si ho vybrat co nejlépe.

Těchto pár jednoduchých tipů vám pomůže správně si vybrat čerstvý, živý vánoční stromek.

  • Rozmyslete si předem, kde v bytě chcete stromek umístit. Díky tomu budete moci prodejci říci, jak vysoký a široký stromek potřebujete a zda musí být souměrný z každé strany.
  • Čerstvost je prvořadá. Jehličí stromku by mělo být pevné. Jednoduchým testem odhalíte stav stromku. Uchopte jehličí mezi prsty asi 15–20 cm od špičky větve a potáhněte k sobě. Pokud jehličí zůstane na stromku, je vše v pořádku. V opačném případě už stromek vysychá a dlouho nevydrží.
  • Otestujte, jestli se jehličí láme, nebo se ohýbá do tvaru „U“. V případě, že se jehličí zlomí, je to znamením, že stromek pravděpodobně promrzl.
  • Zkontrolujte opadávání stromku. Pevně ho uchopte, zvedněte cca 5 cm nad zem a pusťte ho. Vnější jehličí by nemělo opadávat ve velkém množství. Vnitřní jehličí opadávat může, je totiž „nejstarší“.
  • Živý vánoční stromek by měl vonět a měl by mít krásnou zelenou barvu.
  • Čerstvý stromek si udrží svou barvu a vůni, je-li pravidelně a správně zavlažovaný.

stromek

V případě, že přemýšlíte nad koupí vánočního stromku v květináči, je třeba mít na paměti, že takový stromek může vážit i 70 kg, protože květináč obsahuje potřebné množství zeminy. Tyto vánoční stromky jsou zároveň podstatně dražší než řezané. V případě, že se o květináčový stromek budete v době Vánoc do jara příkladně starat, můžete si ho na jaře zasadit do zahrady.

Ne vždy se však podaří stromek „skladovat“ až do jara, neboť může zažít teplotní šok při přesouvání z venkovního studeného prostředí do vnitřního teplého prostředí (v prosinci to může být rozdíl 25 až 35 °C!).

stromek

NEZAPOMEŇTE:

  • Pro jednodušší odstranění opadaného jehličí a jako prevenci před pryskyřicí umístěte pod stromek podložku velikosti průměru stromku.
  • Aby vám stromek vydržel co nejdéle čerstvý, vsaďte ho do stojanu s vhodným průměrem, abyste kmen nemuseli upravovat a stromek přijímal vláhu během celých svátků.
  • K zalévání používejte obyčejnou vodu, ne vodu ze změkčovačů, filtračních konví a podobně. Voda z úpraven vody obsahuje vysokou hladinu sodíku, který snižuje životnost stromku.
  • V případě neúmyslného vyschnutí vody ve stojanu se kmen stromku uzavře a už nechce vodu přijímat. Pro opětovné nastartování přijímání vody je nutné provést nový řez.

Text: redakce :: Foto: Isifa/Shutterstock

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

15 / 12 / 2017
KVĚTINY NA VÁNOCE

KVĚTINY NA VÁNOCE

více
14 / 12 / 2017
Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

Úspěšná přestavba: Nenáročně a prakticky

více
6 / 12 / 2017
Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

Proměna: Obývací pokoj z polotovarů

více
6 / 12 / 2017
Jak efektně upravit stěny

Jak efektně upravit stěny

více
28 / 11 / 2017
Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

Romantický industriál: Interiér navržený majitelem

více
23 / 11 / 2017
NA NÁVŠTĚVĚ: Chalupa pod lesem

NA NÁVŠTĚVĚ: Chalupa pod lesem

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace