NA NÁVŠTĚVĚ: Na samotě jako v ráji

INTERIÉR  |  DISKUSE (0)
20 / 09 / 2017
NA NÁVŠTĚVĚ: Na samotě jako v ráji

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete do lesů. To byl i případ sympatické a věčně energické Patrície, která si svůj ráj vybudovala téměř sama.

Patrícii jsem poznala na jednom slovenském rukodělném portálu, kde má svůj obchůdek s bytovými textiliemi. Slovo dalo slovo a my jsme se vydali do malé vesničky, kde bydlí. Klikatou cestou jsme se dostali až na okraj města, kde už nebyly žádné domy, jen jeden jediný – ten Patríciin. Drobná dívka nás už čekala před domem s úsměvem na tváři. Matka dvou dětí, která vzala svůj život plně do vlastních rukou, mě okouzlila. „V malém bytě ve městě jsme už nemohli vydržet, a tak jsem začala hledat pozemek, kde bychom mohli postavit dům.“ Ten se rozprostírá na rozlehlém svahovitém pozemku, hned u lesa. Když vkročíte do velké zahrady, jako byste se najednou ocitli v Provence.

Vzhled domu, terasu a především zahradu si majitelka vymýšlela sama za vydatné podpory rodičů. Sháněla drobné firmy a řemeslníky, kteří by pomohli zrealizovat její představy. Stavba trvala přibližně dva roky. Na dotažení některých detailů se radila se známou architektkou, která navrhla konečný vzhled fasády, jakož i krb či věšákovou chodbovou sestavu. Tím ale příběh nekončí.

V horním poschodí byla kdysi dílna, kterou majitelka z prostorových důvodů a pro velkou prašnost v celém domě přestěhovala do nájemních prostorů. Dominantou je velká knihovna – pod její design se podepsala Patrícia. Navrhla ji do podkroví tak, aby se co nejefektivněji využil šikmý prostor.

Obývací pokoj propojený s jídelnou a kuchyní je velký a vzdušný. Vizuálně jsou odděleny odlišnou podlahou. Centrem denního prostoru je krb, kolem něhož se vine schodiště do horního poschodí, do klidné části s ložnicemi. Styl, který majitelka zvolila, podtrhuje i cihlová stěna v zemitých odstínech hnědé a béžové barvy.

Prostorná kuchyň ve tvaru písmene L v moderním stylu, podobně jako celý interiér s množstvím omšelých prvků, je sladěna do zemitých tonů hnědé, béžové, krémové a olivově zelené barevnosti. Patrícia ji vybírala spolu s architektkou.

Okrasná zahrada a bylinky jsou další Patríciinou srdeční záležitostí. Není se co divit, když v jejím obchůdku najdete v nabídce i sušenou levanduli.

Malá Francie. Nádherná terasa za domem plná květináčů s olivami, s přísavníkem vinoucím se po zdech fasády a velkými bohyškami s panašovanými listy dýchá opravdovou francouzskou atmosférou. Stačí si už jen sednout se sklenkou suchého bílého a vychutnávat si život. Alespoň na chvíli. V zahradě je mnoho poutavých detailů v oblíbeném provensálském stylu.

Nová kolekce textilií ve středomořském stylu je téměř v celém domě. Béžový len v kombinaci s bavlněnou látkou s bílo-modrými pásky působí velmi svěže a nadčasově. Kolekce zahrnuje kromě povlečení na polštáře a kuchyňských ubrousků i potahy na podsedáky, pytlíky na chléb a bagety.

Království malé princezny není vůbec princeznovské. Nadarmo byste tady hledali růžovou nebo fialovou či volány a mašličky. Dcera je prostě celá maminka – příroda a zvířata jsou nade vše.

Len, děti a pes...

Všestranná žena nejenže navrhuje a organizuje výstavbu domu, buduje velkou zahradu, ale především tvoří. Skoncovala s profesí účetní a naplno se pustila do vlastního podnikání – ruční výroby bytových textilií z přírodních materiálů. Z nich jí nejvíce učaroval len a zůstal její největší láskou (samozřejmě až po dětech a psovi). „Na internetu jsem našla něco, co se mi tehdy líbilo, a chtěla jsem si to ušít. Objednala jsem si nějakou látku, ani jsem pořádně netušila jakou. V zásilce přišel len. Hned od začátku se mi zalíbil, především pro svou strukturu a vůni.“ Na Slovensku jsou asi jen dva výrobci lnu, což je celkem smutné, protože len patří k našim tradicím. Patrícia našla jednoho dodavatele, který zastupuje francouzského výrobce látek, ale stále hledá nové dodavatele pro pestrost nabízeného sortimentu. Díky stálým zákaznicím se Patrícia mohla po čase pustit do podnikání naplno. „Začínala jsem tak, že nejprve jsem ušila vzorové výrobky, které jsem nafotila a uveřejnila na rukodělném portálu. Postupně jsem začala vyrábět na zakázku a navrhovat textilie do interiérů. To mě moc baví. Většinu výrobků, které mám nyní v nabídce, jsme vymysleli spolu s mými zákaznicemi. Samozřejmě šiji i na přání. Má-li zákaznice svou přesnou představu, jsem otevřená i této cestě. Nejvíce zakázek přichází hlavně v zimě před Vánocemi, ale ani během roku není čas na zahálení. Je-li náhodou „klid“, pak vymýšlí nové kolekce a chystá další výrobky. „V poslední době jsem veškerý svůj volný čas věnovala budování svého vlastního internetového obchodu, který je už téměř hotový a čekám jen na jeho spuštění. Splní se mi tím opět další jeden velký sen.“

Patrícia Richterová se profesionálně věnuje šití bytových textilií výlučně z přírodních materiálů, především však ze lnu, který, jak ona sama tvrdí, je její největší láskou. V její nabídce najdete ložní prádlo a přikrývky na postele, polštáře, závěsy, záclony, ubrusy a prostírání, pytlíky na pečivo, kuchyňské utěrky a chňapky a mnoho dalšího. Svou pracovitostí, houževnatostí a talentem se dopracovala k tomu, o čem sní mnozí: být sám sobě pánem a uživit se svým koníčkem.

www.sashe.sk/shabby.romantic

Jaké má len výhody či nevýhody, pracuje se s ním snadno?

„Len je výborný materiál s jedinečnými vlastnostmi. Je odolnější než bavlna a vydrží velmi dlouho. Praní mu prospívá – neničí se, ale stává se jemnějším a bělejším. Dobře se v něm spí, protože v létě chladí a v zimě hřeje a dokáže absorbovat pot – ten ho nezničí ani nezabarví. Když ho vyperete, velmi rychle vyschne. Vyhovuje alergikům, protože nepohlcuje prach, ale naopak, odpuzuje ho. Závěsy a povlečení na sobě běžně zachytávají mnoho prachu, ale jsou-li ze lnu, není to problém. Při práci s ním je však jedna nevýhoda: je velmi těžké ho nastříhat rovně, vyžaduje to dlouholetou praxi.“

Kvalitní šicí stroje jsou základ, který je však finančně náročný. Musela jsem si na ně šetřit. Vše, co vydělám, investuji do materiálu, strojů a pomůcek.“

Text: Miroslava Maceková :: Foto Miro Pochyba, Miroslava Maceková

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

19 / 3 / 2018
Pokojové rostliny čistící vzduch

Pokojové rostliny čistící vzduch

více
13 / 3 / 2018
Hydroponie - pěstování květin ve vodě

Hydroponie - pěstování květin ve vodě

více
7 / 3 / 2018
Projekt nová koupelna aneb souboj vodních titánů

Projekt nová koupelna aneb souboj vodních titánů

více
5 / 3 / 2018
Stylové podkroví: Ošumělá elegance podkrovního bytu

Stylové podkroví: Ošumělá elegance podkrovního bytu

více
29 / 1 / 2018
Domek plný lásky: Rodičovský dům zkrášlen zrestaurovaným nábytkem

Domek plný lásky: Rodičovský dům zkrášlen zrestaurovaným nábytkem

více
25 / 1 / 2018
Pěstování kaktusů - zimní péče

Pěstování kaktusů - zimní péče

více
REKLAMA
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace