Podblanický všeuměl

27 / 09 / 2012
Podblanický všeuměl

Tak trochu jako Josef Kemr z kultovního seriálu Chalupáři působí pan Jaroslav Zelinka z malé vesničky poblíž mýtické hory Blaník. Už při příjezdu k jeho malému domku na kraji vesnice je poznat, že ruce, které tento domek opravovali, nebyli ruce místního řemeslníka, ale šikovného kutila.

Připravil: Štěpán Luťanský, foto: autor

O panu Zelinkovi a jeho šikovných rukách jsem se dozvěděl od místních rodáků, kteří s panem Jaroslavem pracují v jedné továrně ve Voticích. Prý maluje, kreslí, sochaří, dělá hrnčířinu… Z počáteční nedůvěry, zda je pověst o jeho šikovnosti skutečně oprávněná, mě pan Zelinka vyvedl velmi brzy. Ukázal mi nádherný historický nábytek - čalouněnou sedací soupravu, kterou nejen sám vyrobil, ale také navrhl. A vůbec nejzajímavější na ní je její velikost - posadit by se na ni mohla snad jedině menší panenka…

V barokním duchuvseumel1

Co člověka vede k tomu, aby takovou soupravu vyrobil? Vždyť jenom čas strávený vlastní výrobou představuje nějakých tři sta šedesát hodin! Pan Jaroslav chtěl prostě tento starožitný nábytek sám vyrábět. Proto začal shánět literaturu a všechny dostupné materiály, potřebné k výrobě. Jak zjistil, truhláři v 17. století si museli vše sami navrhnout a postavit nejprve model soupravy, a to stejnou technologií, jako kusy ve skutečné velikosti. Bylo potřeba dobře prostudovat napojení lubů či područek i ornamentů, konstrukce čepů, studie čalounění či řezby, dodržet barokní linie.

Za nejvhodnější zde platilo použití buku; má nejmenší pórovitost a je poměrně tvrdý, takže miniaturní ornament drží tvar a neštípá se. Dalším oříškem se ukázalo být nářadí. Každý řezbář si ho vyráběl sám. Miniaturní dlátka na jemné ornamenty si pan Jaroslav brousí z obyčejných jehel. Na čalounění používá materiál, určený pro skutečný nábytek. Problematické bylo vhodně využít ornament použité látky; čalounění má své zákonitosti. Na základě nabytých zkušeností si vytvořil potřebné plány. „Jen čas je mým nepřítelem,“ říká.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 10/2012

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

28 / 4 / 2017
CO POTŘEBUJÍ MUŠKÁTY

CO POTŘEBUJÍ MUŠKÁTY

více
21 / 4 / 2017
KORASMART 1200 řeší zvýšenou vlhkost v koupelně

KORASMART 1200 řeší zvýšenou vlhkost v koupelně

více
21 / 4 / 2017
MORA se speciální jarní akcí rozdává radost!

MORA se speciální jarní akcí rozdává radost!

více
21 / 4 / 2017
Velká soutěž: Vyhrajte jednou z atraktivních cen!

Velká soutěž: Vyhrajte jednou z atraktivních cen!

více
20 / 4 / 2017
POKOJOVÉ ROSTLINY: Jak pěstovat parožnatku?

POKOJOVÉ ROSTLINY: Jak pěstovat parožnatku?

více
11 / 4 / 2017
Ostrý jako břitva

Ostrý jako břitva

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace