Hříbky ze dřeva

23 / 08 / 2012
Hříbky ze dřeva

Pokud máte rádi hříbky a chtěli byste se jimi kochat po celý rok, nic vám nebrání vyrobit si je ze dřeva. Můžete je pak rozmístit jako dekoraci do všech možných koutů zahrady. Budou se krásně vyjímat zapíchnuté třeba pod smrčkem. V interiéru se pak náramně pěkně vyjímají naaranžované například v míse vystlané mechem.

Připravil: Zdeněk Liberda  Foto: Lucie Dvořáková    

Co budeme potřebovat:

dobře vyschlé větve o rozdílných průměrech (nejlépe osikové nebo vrbové a nemusejí být rovné)

pilku na dřevo a řezbářský nůž

půlkulaté dláto, vrtačku nebo nebozez

dlouhý hřebík nebo jiný delší kovový hrot

kleště štípačky a kladívko

obyčejnou tužku

smirkový papír

tavicí pistoli

Jak postupujeme:

Nejdříve vyrobíme kloboučky hub. Ze silnější větve pilkou na dřevo nařežeme špalíčky, které následně pomocí řezbářského nože zbavíme kůry (obr. 1). Potom vyrobíme nožičky. Z větví nařežeme díly, které nemusejí být zcela rovné; měly by svou velikostí odpovídat jednotlivým kloboučkům. Rovněž dřevo zbavíme kůry (obr. 2). Nožičky na jednom konci lehce zúžíme řezbářským nožem. Na jejich povrchu vytvoříme ozdobné zářezy tak, aby dokonale imitovaly skutečné houby (obr. 3). Špalíčky připravené na kloboučky opracujeme nožem do požadovaného tvaru. Není nutné vyrábět kloboučky zcela kulaté, nepravidelnosti budou činit výrobky autentičtějšími (obr. 4). Na spodní stranu klobouku obkreslíme obyčejnou tužkou obvod nožičky a pomocí půlkulatého dláta vydlabeme asi půlcentimetrovou kruhovou prohlubeň (obr. 5). Do prohlubně naneseme rozehřátou hmotu z tavící pistole, připravenou nožičku do ní vlepíme, přimáčkneme a necháme zatvrdnout (obr. 6). Výrobek lehce vyhladíme smirkovým papírem, ne však do hladka; pro větší atraktivnost nevyhlazujeme zcela prohlubně po noži. Opatříme nátěrem podle libosti (obr. 7). Do středu spodní části nožičky můžeme vyvrtat vrtačkou nebo nebozezem  dírku, do které kladívkem naklepeme hřebík předem zbavený hlavičky nebo jiný kovový hrot (obr. 8). Dřevo ošetříme voskem, lazurami, případně lakem nebo houby pomalujeme akrylovými barvami.

Praváky, kozáky, václavky…

Vyřezat je možné také houby konkrétních druhů, jejichž podobu malováním ještě zvýrazníme – například pravé hřiby, kozáky, václavky, suchohříbky… A lze je také vyrobit v jakékoliv velikosti – třeba i ve velikosti značně „nadživotní“, například z vyššího pahýlu uříznutého stromu. Krásně tak zužitkujete jinak nežádoucí pařez v zahradě, který pak poslouží jako efektní dekorace. Pokud houbu neopatříte žádným nátěrem, po čase zešedne a na povrchu se vytvoří patina. Přesto ale takovýto kousek vydrží dělat parádu v závislosti na své velikosti hodně let. V interiéru jeho krása nezanikne nikdy a vaším společníkem se stane v podstatě napořád.

Z vlastní zkušenosti však doporučuji opatřit dřevěné houby nátěry a ty pravidelně obnovovat, případně je umístit v zahradě na kryté místo a hlavně zabránit pronikání zemní vlhkosti do dřeva. Houbu je možné postavit na kámen, skrytý v trávě, nebo do její spodní části naklepnout kovový hrot, a ten pak zapíchnout do terénu. Je však třeba zachovat mezi výrobkem a zemí dostatečnou mezeru, zabraňující vzlínání zemní vlhkosti do dřeva. Tímto se houba velice dobře zafixuje na stanovišti.

Hlavičky hříbečků je možné dále ozdobit vlastnoručně vyrobenými šnečky z kousku větvičky a prázdné ulity.

Článek i s postupovými fotografiemi naleznete v časopise Recepty prima nápadů č. 9/2012.

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

4 / 12 / 2017
Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

více
29 / 11 / 2017
Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

více
23 / 11 / 2017
Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

více
21 / 11 / 2017
Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

více
13 / 11 / 2017
Vestavné trouby MORA nové generace

Vestavné trouby MORA nové generace

více
19 / 10 / 2017
Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace