VYZKOUŠEJTE NÁŠ OSVĚDČENÝ RECEPT NA DOMÁCÍ CIDER

29 / 11 / 2016
VYZKOUŠEJTE NÁŠ OSVĚDČENÝ RECEPT NA DOMÁCÍ CIDER

Pěkné velké a zdravé plody jablek se hodí na uskladnění, ostatní ale zpracujeme. Možností je mnoho – jablečná povidla, křížaly, domácí mošt. Letos můžete vyzkoušet i výborný alkoholický cider, který je u nás stále více a více oblíbený. Vyrobit vlastní cider není složité a produkt, který získáte, bude zcela bez chemie.

JAK SE VYRÁBÍ CIDER

Jablka jsou zásadní, měli bychom je česat za sucha přímo ze stromu. Do cideru určitě nemusí přijít výstavní jablka, vybíráme jablíčka menší, klidně deformovaná nebo lehce poškozená. Vždy by ale měla být zdravá, plody, které se válí několik týdnů v trávě, začaly si na nich pochutnávat myši a zčásti hnijí, určitě nepoužijeme. Důležitý je výběr jablek – ideálně by mělo jít o směs sladkých, hořkosladkých, trpkých a kyselých odrůd. Směs zajistí vyváženou kombinaci cukru, taninu a kyselin. V Anglii by ciderový základ tvořily odrůdy Sweet Coppin, Tremlett’s Bitter, Crimson King a Stoke Red. Zvolené odrůdy ovlivní výslednou cuť, určitě se nebojte experimentovat a vyladit směs, která bude vaší chuti nejlépe vyhovovat.

  • V našich podmínkách bych zapojila i staré odrůdy jako Croncelské, Panenské jablko, Oldenburgovo, Matčino, Boskoopské, Gdánský hranáč, Čistecké lahůdkové a mnohé renety.

OSVĚDČENÝ RECEPT NA DOMÁCÍ CIDER:

Receptů je celá řada, od zcela jednoduchých až po složité. Experimentovali jsme s ciderem několikrát a vždy se povedl.

  • Z jablek musíme získat šťávu, můžeme použít domácí lis, při větším množství jablek se vyplatí moštárna. Cider je vlastně jablečné víno a jeho výroba vzniká kvašením. Kvašení zajišťují kvasinky. Můžeme koupit kulturní násadu kvasinek v obchodě nebo se spolehnout na divoké kvasinky, které se přirozeně vyskytují na plodech.


  • Pro celý proces je důležitá nádoba, nejlépe skleněný průhledný demižon s kvasnou zátkou, která odvádí vznikající oxid uhličitý. Zároveň zabraňuje přístupu vzduchu a možné kontaminaci moštu.
  • Mošt stočíme maximálně do 3 objemu demižonu a podle uvážení přidáme vinné kvasinky, uzavřeme kvasnou zátkou a umístíme na 2–3 měsíce do chladu. Ideální je sklep s teplotou okolo 10–15 °C. Průběžně kontrolujte, ale demižon neotvírejte.
  • Po uplynutí doby odstraníme zátku a hadičkou stočíme do nového demižonu (jen čirý mošt, ne kal na dně), kde mošt dokvasí. Můžeme přidat trochu cukru nebo čerstvého moštu.
  • Další možností je stáčet rovnou do lahví a do každé přidat trochu čerstvého moštu. Láhve pevně uzavřeme a skladujeme v chladu, temnu ve vodorovné poloze. Výsledkem by měl být čirý lahodný perlivý cider, koštujeme nejdříve po měsíci.Úspěch výroby spočívá i v čistotě – nádoby a hadička by měly být perfektně čisté. Do moštu nesaháme rukama.

Dobrá rada

  • Cider nearchivujeme, vychutnáme si jej nejlépe čerstvý, zásoby je dobré zdolat do jara.

Text: Daniela Dušková :: Foto: Isifa/Shutterstock :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová


Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

13 / 11 / 2017
Vestavné trouby MORA nové generace

Vestavné trouby MORA nové generace

více
19 / 10 / 2017
Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

více
2 / 10 / 2017
Úklid: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu!

Úklid: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu!

více
5 / 9 / 2017
Domácí sodovkárny: Nevěřte mýtům o přípravě domácí perlivé vody

Domácí sodovkárny: Nevěřte mýtům o přípravě domácí perlivé vody

více
10 / 8 / 2017
NA ZDRAVÍ : OSVĚŽUJÍCÍ ZDRAVÉ LIMONÁDY

NA ZDRAVÍ : OSVĚŽUJÍCÍ ZDRAVÉ LIMONÁDY

více
2 / 8 / 2017
OKURKOVÁ SEZÓNA: S okurkami si v létě rozhodně neodpočinete

OKURKOVÁ SEZÓNA: S okurkami si v létě rozhodně neodpočinete

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace