Konzervace bylinek na zimu

24 / 09 / 2016
Konzervace bylinek na zimu

Poslední bylinková sklizeň bývá zpravidla více než štědrá. Bylinky bývají na konci sezony opravdu bohatě narostlé a bylo by rozhodně škoda je nezpracovat. Po zbytek roku je pak můžete používat ve studené i teplé kuchyni.

  • Letničky musíme sklidit celé, pro zpracování ale použijeme jen listy. Kořeny je dobré ze země odstranit a nenechávat je v půdě do jara. Známými zástupci bylinkových letniček jsou bazalka, saturejka, koriandr a majoránka.
  • U vytrvalých druhů – mezi něž patří například libeček, oregano či pažitka – sklízíme jen nadzemní část. Snad u všech druhů bylinek uchováváme pro další použití jen jejich listy.
  • Začneme tím, že oddělíme listy od stonků. Výjimku představuje majoránka k sušení, kdy je daleko praktičtější nasušit celé stonky a lístky odrolit až v suchém stavu. V případě majoránky můžete zcela bez obav sušit i stonky, které mají květy a poupata.

Nakládání bazalky do oleje

SUŠENÍ BYLINEK


Sušit se kromě majoránky dá velmi dobře i libeček, nať petržele a oregano. Pro zachování aroma bylin po delší dobu listy nekrájejte předem, ale sušte je v celku. Rozdrobte je mezi prsty až při přípravě jídla. Sušení by mělo probíhat na stinném a bezprašném místě v suché místnosti. Dobře proschlé listy je nejlepší skladovat v kořenkách s uzávěrem, který pevně sedí.

MRAŽENÍ BYLINEK


Dalším známým způsobem uchování bylinek je mražení. Tento způsob má velkou výhodu v tom, že oproti sušení daleko lépe uchovává autentickou chuť a aroma bylin. Mezi sušeným a zamraženým kerblíkem je opravdu velký rozdíl. Před mražením musíme bylinky nasekat nožem na malé kousky. Poté je sypeme do plastových sáčků a ihned ukládáme do mrazáku. Dopředu si můžete vytvořit i bylinkové směsi. Například do polévek je dobrá kombinace libečku, lístků kadeřavé a kořenové petrželky.

NAKLÁDÁNÍ BYLINEK DO OLEJE

Zajímavým způsobem konzervace bylinek je jejich nakládání do oleje, využívali jej již ve starém Egyptě, znali jej Řekové i Římané. Postup je velmi jednoduchý. Základem úspěchu je kvalitní, za studena lisovaný olej. Nejlepší je olivový nebo slunečnicový, protože je nejen zdravý, ale má i velmi dobrou chuť.


Bylinky nasekáme na prkénku stejně, jako kdybychom je chtěli mrazit. Nasekané lístky pak vkládáme do menších lahviček z tmavého skla. Nakonec je jen stačí přelít olejem. Jaké množství bylinek zvolíte, záleží jen na vás, optimální poměr je 1:1. Pokud lahvičky z tmavého skla nemáte, můžete použít i čiré sklo, pak ale musíte olej uchovávat na temném místě. Bylinkový olej můžete použít již za 14 dní, má výbornou chuť a vůni. Cílem jeho využití je studená kuchyně, a zejména pak zeleninové nebo těstovinové saláty. Naložené bylinky přidáváme do pokrmu společně s olejem. Labužníci mohou přidat do nádobky k bylinkám i několik pokrájených stroužků česneku. Tradičně se takto konzervuje bazalka, ale vyzkoušet můžete i oregano, majoránku, kerblík, kopr nebo koriandr.

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka a shutterstock.com

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

4 / 12 / 2017
Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

více
29 / 11 / 2017
Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

více
23 / 11 / 2017
Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

více
21 / 11 / 2017
Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

více
13 / 11 / 2017
Vestavné trouby MORA nové generace

Vestavné trouby MORA nové generace

více
19 / 10 / 2017
Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace