Zásady úspěšného lepení

18 / 04 / 2016
Zásady úspěšného lepení

Lepení je trend. Nepotřebujete vrtačku, šrouby ani hřebíky a přesto drží. Ovšem ne vždy. Občas se to nepodaří. Proč? Mnohé z nás odradil předchozí neúspěch. Představíme vám pár věcí, na co si dát při lepení pozor. Staňte se úspěšným lepičem.

Pečlivě zvažte, zda je konkrétní věc vhodná pro lepení

Selský rozum především. Asi nebudete lepit těžký lustr, nebo poličku ke zdi, která má velmi úzký profil a plocha pro lepení je malá. Lepidlo vždy potřebuje k něčemu přilnout, čím větší je plocha, tím lépe drží.

Vyberte si správné lepidlo

Výběr správného lepidla je alfou a omegou správného lepení. Existuje nepřeberné množství lepidel, každé je ovšem vhodné na něco jiného. Když se chystáte na rekonstrukci, nebo něco stavíte, bývá neocenitelným pomocníkem montážní lepidlo. Montážní lepidla se používají pro lepení celé řady věcí. Jsou ideální pro lepení obložení na stěnu, lepení pracovních desek, schodnic, parapetů, prahů nebo podlahových a soklových lišt. Dají se použít pro různé opravy, jako například pro opravu uvolněného sedáku na židli, pro přilepení vypadlé dlaždice na podlaze v chodbě, nebo pro přilepení věcí v kuchyni či v koupelně, jako jsou háčky na ručníky, zrcadlo (zde dejte pozor, aby lepidlo bylo určené pro lepení zrcadel), drobné poličky, lišty atd. S mnohými montážními lepidly lze pracovat i ve vlhkém prostředí, proto je možné i lepení v exteriéru. Spolehlivě s nimi přilepíte poštovní schránku, domovní číslo, zvonek nebo jmenovku na dveře.

Jak vybrat správné montážní lepidlo?

Důležité je, jaké materiály lepíte, v popisech na každém lepidle musí být uvedeno, které materiály lepí. Některá montážní lepidla jako např. Pattex ONE FOR ALL lepí většinu často používaných materiálů, je tedy univerzálnější. Zohledněte, zda lepíte ve vlhkém prostředí, např. v koupelně nebo venku na domě či zahradě a vybírejte lepidlo vhodné pro lepení nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Další věc, berte v úvahu, co lepíte. Jestliže je věc těžší vybírejte montážní lepidla s větší počáteční pevností jako např. již zmiňovaný Pattex ONE FOR ALL.

Očištění a úprava podkladu

Čistota je půl úspěchu. Lepidlo nedokáže dobře přilnout ke znečištěnému nebo zaprášenému podkladu a tak nemůže lepená věc držet. To platí pro všechna lepidla. Plochy, na které nanášíme lepidlo, je tedy potřebné zbavit zbytků starého lepidla, omést a odmastit. Většinou se na to hodí smetáček a hadr s čističem (aceton, líh). Čistič nechte odvětrat, pak teprve nanášejte lepidlo. Při lepení na stěny, je potřebné lepit na pevný podklad. I když stěnu ometete, mohlo by se stát, že malba se odloupne a můžete lepit znovu. Zde pomůže jednoduchý test. Vyzkoušejte přilnavost malby tak, že nalepíte v místě lepení zkusmo lepicí pásku. Pokud při strhnutí pásky dojde i k porušení malby, je třeba malbu před lepením odstranit.

Vychytávky, které ocení nejen profesionálové

Lepení těžších věcí, nebo lepení na svislé povrchy či dokonce na strop je vždy i pro profesionála obtížnější. V minulosti si odborníci zvykli lepené věci na plochách fixovat, aby nedošlo k posunu. To je ovšem technicky složitější a relativně pomalé. V současné době je možné toto náročnější lepení řešit jinak. Je potřebné používat kvalitní montážní lepidlo jako právě zmíněný Pattex ONE FOR ALL, které má vynikající přilnavost a vysokou okamžitou pevnost. Díky těmto vlastnostem dokáže lepený materiál během chvilky pevně přilnout k podkladu a nesjíždět. Proto pak není zapotřebí lepenou věc fixovat. Lepení je tak pohodlnější a rychlejší.

Síla u montážního lepidla se hodí

Když lepíte těžší věci, nebo budete lepit na nakloněné nebo kolmé ploše, hodí se větší síla lepidla. Montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL je silákem na slovo vzatým. Vyznačuje se extrémně velkou počáteční pevností, dokáže unést až 350 kg/m2. Díky této schopnosti se stalo toto montážní lepidlo jedničkou a nejsilnějším lepidlem značky Pattex. Vysokou počáteční pevnost oceníte zejména při již zmíněném lepení těžších materiálů, nebo lepení na svislý povrch nebo na strop. Pattex ONE FOR ALL dokáže udržet i těžší desky jako obklad kuchyňské linky bez předchozí fixace. S Pattexem ONE FOR ALL snadno přilepíte velké zrcadlo na stěnu, nebo obkladové desky, opravíte s ním schody, přilepíte pracovní desku nebo parapet, opravíte s ním uvolněný práh nebo připevníte přechodovou lištu. Můžete s ním lepit v interiéru, stejně jako v exteriéru.

 

Pattex ONE FOR ALL je velmi univerzální. Je určen k lepení většiny savých i nesavých materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, přírodní kámen (tloušťka min. 10 mm), MDF, dřevo, kov, tvrzené PVC, polystyren, sklo, plasty, lakované povrchy, zrcadla. Dále lze použít k vyplnění spár v kovových i dřevěných konstrukcích, ventilacích a klimatizacích. Další výhodou je snadná aplikace z kartuše, to znamená, že není potřeba velké mužské síly, ale lepidlo dokáže použít bez větších problémů i žena.

Pattex ONE FOR ALL nyní můžete získat za speciální doporučenou maloobchodní cenu 139 Kč. Nabídka je časově omezena na období duben – červen 2016.

www.pattex.cz


ZDROJ: PR článek společnosti HENKEL ČR, spol. s r.o.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

4 / 12 / 2017
Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

Návod na výběr povlečení: Kupte konečně to správné

více
29 / 11 / 2017
Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

Tisíce tipů na vánoční dárky pod jednou střechou

více
23 / 11 / 2017
Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

Vánoční kavkazská jedle v každé třetí domácnosti

více
21 / 11 / 2017
Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

Vychutnejte si saunu v pohodlí domova

více
13 / 11 / 2017
Vestavné trouby MORA nové generace

Vestavné trouby MORA nové generace

více
19 / 10 / 2017
Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

Rekonstruujete a chcete vyměnit svůj starý radiátor za nový?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace