Navraťte dvoru a chalupě mladistvou svěžest

26 / 08 / 2016
Navraťte dvoru a chalupě mladistvou svěžest

Je to ta nejlevnější renovace, k níž nepotřebujete žádné řemeslnické zručnosti. Otevřete plechovku s barvou, namočíte do ní štětec a pod vašima rukama se všední a ošoupané plochy probouzejí do krásy.

Ať potřebuje údržbu stará brána na chalupě, plechová stříška na verandě nebo starý zahradní stůl, u nějž si rádi vychutnáváte grilování, jediná receptura si dokáže poradit se vším. Dnes už nemusíte na každý povrch kupovat jinou barvu a také dráždivý zápach je pryč.

NOVÝ NÁTĚR PRODLUŽUJE ŽIVOT

Mohlo by se zdát, že nový nátěr je jen kosmetikou pro starý povrch. Pravdou však je, že krycí film je výraznou investicí do životnosti. Tenká vrstvička nátěru zabrání pronikání vody, odvrátí agresivní paprsky slunce a vytvoří štít proti vrtochům počasí. Protože je dokonale spojena s podkladem, stává se součástí každé věci, kterou natřete. Je to investice do životnosti, která vedle svého funkčního poslání navíc vypadá uhlazeně, atraktivně a svěže. Za jediný víkend dokážete s pomocí barvy zastavit plynutí času na celou pětiletku.

DOBRÉ RADY

  • Barvu před každým použitím promíchejte až do dna, aby se sjednotila. Budete mít jistotu, že každý tah štětcem bude stejný.

  • Štětce a válečky nemusíte při každé přestávce mýt. Když je zabalíte do mikrotenového sáčku a odložíte do stínu, barva na nich nezatuhne.

  • Vyhýbejte se vlhkým mlžným ránům, za nichž barva schne pomalu. Natíráte-li střechu, zvolte si den pod mrakem, abyste se na střeše nespálili.

  • Malířský miniváleček vám urychlí natírání velkých ploch - na bráně, střeše i dřevěném nábytku. Záleží jen na jeho plyši, jakou za sebou zanechá kresbu.

  • Ačkoli je nátěr suchý na dotek už po několika desítkách minut, do plné houževnatosti vyzrává několik hodin. U vícevrstvého nátěru se proto vyplatí vyčkat na vyzrání.

RECEPTÚRA NA BÁZI VODY

Jestli vás při pomyšlení na natírání přešla chuť při vzpomínkách na váš poslední výkon, vězte, že dnes je vše díky moderním recepturám jiné. Barvy už nemusí zapáchat ředidly, jejich hustotu dokážete upravit malým množstvím vody, a dojde-li na mytí štětců a válečků, vystačíte si s vodovodním kohoutkem a saponátem na nádobí. Dokud je barva živá v plechovce nebo na štětci, s vodou si rozumí. Ve chvíli, kdy vyschne, změní se v houževnatý, pružný nátěr, s nímž nehne ani voda, ani mráz. Právě takovým je i AQUAREX V2115 2v1 od COLORLAKu, který je vyladěný pro zručnost domácích kutilů. Vyberete si odstíny a můžete se pustit do práce.

NOVÝ ŠAT PRO STŘECHU

Co má společné plechová střecha se starou ocelovou bránou? Obě jsou na očích a musí čelit rzi, která je dokáže nadobro prožrat. Ochranný barevný film však dokáže vytvořit štít, který vodu dokonale vytěsní a mimoto dá bráně i střeše vzhled, jaký si jen budete přát. Příprava k natírání není náročná. Nejprve vše umyjete saponátovou vodou, potom rezavá místa překartáčujete a přetřete odrezovačem. Když červená rez nadobro ztmavne, znamená to, že můžete povrch opláchnout. Vyčkáte, dokud povrch neosuší vánek, a můžete se pustit do natírání. Zatímco za štětcem se syntetickou štětinou zůstává uhlazená kresba tahů, váleček s mikrovláknem vytvoří slušivý povrch s jemným vzorováním. Je úžasné vidět, jak vše pod vašima rukama mládne. Výhodou je, že nemusíte rozlišovat mezi černou ocelí, zinkovaným povrchem, hliníkem či mědí ­- nátěr chytí bez přípravy na všem.

DŘEVO POD KRYCÍM NÁTĚREM NETRPÍ

Ne každé dřevo je vhodné pro ukázku krásy svých letokruhů, a ne každé dřevěné věci chceme připisovat přírodní charakter. Krycí barevný film dokáže utajit podstatu materiálu a vykouzlit na něm jemný sametový závoj, který dá vyniknout dřevěnému zábradlí, starému zahradnímu stolu, kurníku z OSB panelů nebo králikárnám, které přece jen musí vypadat k světu. Příprava dřeva nevyžaduje mnoho námahy. Co je třeba, to přebrousíte, co je rozpraskané, to můžete pro vyhlazení přetmelit. Nátěr pod sebou ukryje všechnu únavu dřeva způsobenou sluncem, vodou či hřebíky, pod nimiž se objevily šedé skvrny. Předností moderních akrylátových nátěrů je, že jsou extrémně pružné. Nikdy nepraskají, neloupou se. A vedle toho dokážou výborně překrýt i všechny vrstvy starých barev. Takže přijde-li na staré podbití domu rodičů, které léty ztratilo svou mladost, světlý nátěr mu navrátí zašlou krásu.

Je praktické, je-li možné všechny nátěry provést jediným druhem barvy.

CHYTÍ NA BETON, MALTU I CEMENT

Bylo by naivní myslet si, že celý svět se točí jen kolem dřeva a kovu. Nahlédnete-li lépe do dvora či na stavení za chalupou, určitě najdete detaily, které byste rádi viděli v novém světle. Zárubně, opěrné sloupy či sokly, které jsou zamazané od bláta, mohou též svítit novotou. Stačí jen očistit je, odprášit a natřít moderním akrylátem ve dvou vrstvách. Ta první bude zředěná, aby nátěr vsákl do pórů a přichytil se. Druhá bude už v plné síle, s výjimečnou schopností překrýt unavený podklad. Pokud jste v této chvíli pomysleli na sloupky oplocení, pro něž jste zvažovali fasádní barvu, vězte, že to zvládnete i s moderní, univerzální.

JEDINÝ BARVA PRO CELÝ DVŮR I CHALUPU

Je praktické, je-li možné všechny nátěry provést jediným druhem barvy. Nezůstanou zbytky, které by zestárly bez užitku, není nutné pro každou plechovku hledat jiné malířské nářadí, a dojde-li na ředění, obejde se i bez tradičních technických kapalin. To vše šetří peníze a zbavuje vás starostí.

 

Příjemné je i to, že s akrylátovými nátěry typu dva v jednom odpadá pracná příprava se základním nátěrem a dlouhé čekání na zasychání vrstev. Už po několika minutách je povrch suchý na dotek a úplné vyzrávání netrvá více než dvě či tři hodiny. Práce je rychlá a za jediný víkend lze stihnout to, co ještě před nedávnem vyžadovalo dvě či tři víkendové výpravy. To znamená, že zbyde více času na grilování, lenošení v lehátku či výlety do přírody.

Text a foto: Milan Gigel :: Odpovědný redaktor: Monika Šestinová

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

30 / 11 / 2017
JAK SE STARAT O ZAHRADNÍ NÁŘADÍ

JAK SE STARAT O ZAHRADNÍ NÁŘADÍ

více
29 / 11 / 2017
ROZHOVOR: Jak se točí Pat a Mat

ROZHOVOR: Jak se točí Pat a Mat

více
29 / 11 / 2017
Pořiďte si nyní edici FEIN 2017 v praktickém dvojitém plastovém kufříku

Pořiďte si nyní edici FEIN 2017 v praktickém dvojitém plastovém k...

více
15 / 11 / 2017
PRACOVNÍ POSTUP: PTAČÍ BUDKA

PRACOVNÍ POSTUP: PTAČÍ BUDKA

více
19 / 10 / 2017
DŮM A CHALUPA: Levná nová výplň brány

DŮM A CHALUPA: Levná nová výplň brány

více
16 / 10 / 2017
PRAKTICKÁ DEKORACE: NÁSTĚNKA, KTERÁ POJME VAŠE POVINNOSTI

PRAKTICKÁ DEKORACE: NÁSTĚNKA, KTERÁ POJME VAŠE POVINNOSTI

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace