NEZAPOMÍNEJTE NA PTÁČKY

04 / 01 / 2016
NEZAPOMÍNEJTE NA PTÁČKY

Zima je dlouhá nejen pro nás, dvounožce, ale také pro zvířata a PTÁČKY volně žijící v přírodě. Usnadněte jim to trochu a PŘICHYSTEJTE PRO NĚ něco dobrého „na zub“, tedy do zobáčku. Postačí vám na to LŮJ nebo sádlo, RŮZNÉ DRUHY SEMÍNEK a oříšků, jablíčka, karton. Například sýkorky se vám odvděčí tím, že zbaví jabloně přezimujících housenek obaleče jabloňového.

srdce z kartonu - seminka

SRDCE Z KARTONU

Jednoduché krmítko snadno vyrobíte ze silnějšího kartonu. Vystřihněte z papíru srdce nebo jiný tvar, v horní části udělejte dírku na protažení provázku či drátku na zavěšení. Karton natřete vepřovým sádlem a přitlačte do něj různá semínka a oříšky, zavěste.

Tip Pod toto srdce můžete přidrátovat i druhé, obalené senem a převázané nitkami. Seno bude sloužit jako dekorace a zároveň si z něho ptáčci mohou odnášet stébla do hnízda.

 

cupcake pro sykorky

CUPCAKE PRO SÝKORKY

Zbylo vám několik papírových košíčků od posledního pečení „kapkejků“ pro vaše blízké? Využijte je při výrobě zobání pro ptáčky. Rozpusťte lůj (nebo sádlo), do košíčků nasypte směs semínek (mák, slunečnice, menší oříšky) a zalijte rozpuštěným lojem/sádlem. Dejte do ledničky ztuhnout. Košíčky můžete položit na parapet nebo jinou rovnou plochu, případně okrajem protáhnout provázky a zavěsit na stromy.

 

kokos pro kosy

KOKOS (nejen) PRO KOSY

Možná jste si jako dekoraci na svátečně prostřený stůl koupili kokosový ořech. Skořápku můžete použít jako netradiční krmítko – stačí ji vyplnit lojovou hmotou se semínky a pověsit na větev.

 

dva v jednom - jablicko

DVA V JEDNOM

Nemáte v zahradě klasické dřevěné krmítko, a přesto byste chtěli ptáčkům dopřát jablíčka i semínka? Není nic snadnějšího. Jablka rozpulte, vykrojte jádřinec a vzniklý prostor vyplňte lojovou směsí.

 

kosicek se seminky

KOŠÍČEK PLNÝ DOBROT

Nebudete pár dnů doma, a tak v¨byste chtěli ptáčkům připravit větší porci? Vezměte starší slaměnou misku nebo menší proutěný košíček a nasypte do něj semínka, přidejte šišky a na pevnou nit navléknuté šípky nebo oříšky, doplňte větvičkou s bobulemi.

 

Připravila redakce

Foto Isifa/Shutterstock a Mgr. art. Jana Ardanová

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

30 / 11 / 2017
JAK SE STARAT O ZAHRADNÍ NÁŘADÍ

JAK SE STARAT O ZAHRADNÍ NÁŘADÍ

více
29 / 11 / 2017
ROZHOVOR: Jak se točí Pat a Mat

ROZHOVOR: Jak se točí Pat a Mat

více
29 / 11 / 2017
Pořiďte si nyní edici FEIN 2017 v praktickém dvojitém plastovém kufříku

Pořiďte si nyní edici FEIN 2017 v praktickém dvojitém plastovém k...

více
15 / 11 / 2017
PRACOVNÍ POSTUP: PTAČÍ BUDKA

PRACOVNÍ POSTUP: PTAČÍ BUDKA

více
19 / 10 / 2017
DŮM A CHALUPA: Levná nová výplň brány

DŮM A CHALUPA: Levná nová výplň brány

více
16 / 10 / 2017
PRAKTICKÁ DEKORACE: NÁSTĚNKA, KTERÁ POJME VAŠE POVINNOSTI

PRAKTICKÁ DEKORACE: NÁSTĚNKA, KTERÁ POJME VAŠE POVINNOSTI

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace